Úvod > Aktivity & akce > Akce > Cihelna 2019 v Králíkách

Cihelna 2019 v Králíkách

Kdy 16. srpen 2019 10:00 - 18. srpen 2019 17:00 Historické a vojenské akce
22. ročník akce Cihelna proběhne ve dnech 16. až 17. srpna 2019 v Králíkách a okolí. Cihelna 2019 - jedna z největších akcí věnovaná tematu obrany státu kdysi i dnes. Vojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika z minulého století i ze současnosti.

Akce začíná v pátek dopoledne spanilou jízdou historické vojenské techniky obcemi a městy kolem Králíků. Pokračuje odpolední veřejnou generálkou nácviku hlavního programu. V podvečer na náměstí v Králíkách vrcholí první den akce kulturním programem. V pátek a sobotu budou v prostoru akce zřízeny ukázkové dobové tábory – německý a český, ve kterém návštěvníci uvidí historickou vojenskou techniku, ukázky součástí polního ležení a jeho zajištění. Také AČR bude prezentovat kontejnerový tábor pro zahraniční mise a další výstroj a výzbroj naší armády. Akce Cihelna je vždy velkou koncentrací historické i moderní vojenské techniky, zbraní, uniforem, výstroje a veřejnosti přístupných pevnostních objektů z let 1935-1938 - je to velká podívaná.

Hlavní program pro veřejnost probíhá v sobotu v době od 10.00 do 17.00 hodin na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K - S 14 "U Cihelny". Bojové ukázky doplňují stacionární ukázky historické a současné vojenské techniky z expozic muzeí a sbírek soukromých sběratelů, dynamické ukázky historické vojenské techniky a jednotek - prezentace klubů vojenské historie, ukázky historické ho polního vojenského ležení. Součástí programu jsou rovněž ukázky Integrovaného záchranného systému ČR, Vězeňské služby, Policie ČR a Celní správy.
 

Dělostřelecké tvrze, jak je jindy neuvidíte

Obě dělostřelecké tvrze, Bouda i Hůrka, přestavují impozantní pilíře československého opevnění z let 1935–1938 a zároveň symboly vlastenectví a velkorysé přípravy na obranu státu. V obou případech vás čekají prohlídky stovky metrů podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu, v terénu pak kolem mohutných bojových objektů vedou značené cesty.
 

Na Boudu speciálním autobusem

Dělostřelecká tvrz Bouda bude v rámci akce Cihelna zpřístupněna ve větším rozsahu! Vstupy do podzemní pevnosti jsou připraveny každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. V nabídce jsou všechny druhy prohlídek (Mini, Kompletní a Velký prohlídkový okruh). Na neděli v 10 hodin je připravena mimořádná Výroční nadstandardní prohlídka v délce trvání 360 minut a zahrnuje kompletní prohlídku Bouda a také pěchodního srubu K - S 25 Na Sedle, převráceného řopíku a dalších míst! Neobvyklý bude také způsob dopravy k "Boudě". Jen jedenkrát za rok si můžete dopřát ten luxus a využít služeb mimořádné autobusové linky Králíky bojiště - srub Bouda. Návštěvníci, kteří přijedou autobusem budou navíc odbaveni bez čekání.


Speciální prohlídky na Hůrce

V rozšířeném režimu bude navíc zpřístupněna i dělostřelecká tvrz Hůrka.

Další specialitou Hůrky bude prohlídka "Tvrz Hůrka - bojové objekty". Vstup bude opět srubem K- S 11, kde vás čeká prohlídka jeho interiéru, sestup do podzemí, přesun pod objekt K-S 12 určený pro dělovou věž, výstup na jeho bojové patro, prohlídka interiéru a výstup na povrch nouzovým výstupem. Prohlídka trvá 120 minut a koná se v pátek v 17:45 a v sobotu 17:15. Jedná se o prohlídku velmi fyzicky náročnou! Vstup stojí opět 100 Kč.

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 1. 2019
28.2.
31.12.
Komentované prohlídky Království sov

Komentované prohlídky Království sov

Králíky, Královéhradecko
25.5.
Soutěž v kotlíkovém guláši na Šanově

Soutěž v kotlíkovém guláši na Šanově

Králíky, Východní Čechy
1.4.
30.9.
Výstava loutkových divadel

Výstava loutkových divadel

Letohrad, Východní Čechy
21.3.
31.12.
Prohlídka věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Prohlídka věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka v Horní Lipce

Králíky, Východní Čechy
Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Králíky, Východní Čechy
Penzion Na Červeném Potoce

Penzion Na Červeném Potoce

Králíky, Východní Čechy