Úvod > Aktivity & akce > Akce > České cesty do Vesmíru ve Štefánikově hvězdárně

České cesty do Vesmíru ve Štefánikově hvězdárně

Kdy 2. březen 2018 - 30. červen 2018 Výstavy
Tématická výstava věnovaná úspěchům československé a české kosmonautiky bude k vidění od 2. března až do 30. června na Petříně.
Výstava se věnuje nejen letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka před 40 lety, ale také méně známým projektům, mezi nět patří družice Mimosa nebo zkonstruovaný, ale nikdy nevypuštěný satelit czCUBE.

Letos uplynu 40 let od vyslání první československé družice s názvem Magion 1 na oběžnou dráhu. Na ní navazovalo vyslání dalších satelitů - Magion 2 až Magion 5. K vidění bude dvojče družice Magion 1, ve své době totiž vznikly dvě družice pro případ, že by došlo ke komplikacím.

V expozici najdete premiérově i model první české družice Mimosa, která odstartovala v roce 2003. Družice obíhala Zemi osm let, ovšem svůj hlavní úkol nesplnila, jelikož přístroj na měření gravitačního pole Země se porouchala.

Dále uvidíte družici czCUBE, která nikdy Zemi neopustila. Jak už název napovídá, družice má podobu krychle a vznikla jako amatérský projekt. Na její vypuštění se nepodařilo sehnat peníze.

Dále se můžete těšit na českou technologickou družici VZLUSAT-1, která obíhá Zemi od roku 2017, a zmenšený model jednoho ze satelitů systému Galileo. Těšit se můžete i na promítání krátkého videozáznamu z vypuštění VZLUSAT-1.

K vidění budou součásti výstroje Vladimíra Remka - záchranný pás pro případ přistání v moři při návratu, ukázky kosmické stravy, vysílačka a válce obsahující krystaly, jejichž tuhnutí v beztížném prostoru tvořilo součást pokusů, které Remek prováděl.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 3. 2018

Ubytování a restaurace v okolí