Úvod > Aktivity & akce > Akce > Česká divadelní fotografie - komentované prohlídky pro veřejnost

Česká divadelní fotografie - komentované prohlídky pro veřejnost

Kdy 9. květen 2018 - 21. červen 2018 100. výročí vzniku ČSR
Největší výstava svého druhu prezentuje v dosud nebývalé šíři bohatou tradici českého divadelnictví dochovanou na historických snímcích od poloviny 19. století do současnosti. K vidění bude v Obecním domě až do 24. června 2018. Zúčastněte se komentovaných prohlídek, které vám rozkryjí mnohé neznámé.
10. 5. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Divadelní fotografie jako fenomén
První fotografie z divadelního prostředí postupně objevujeme od poloviny 19. století. Jsou to především atelierové fotografie – civilní snímky herců a fotografie tzv. v roli – v kostýmu, s rekvizitou, s výraznou mimikou a gestikou. Fotografování divadla a postupné etablování fenoménu divadelní fotografie graduje díky elektrifikaci divadelních budov a zjednodušení fotografické techniky. V meziválečném období dochází k obrovskému rozmachu divadelní fotografie – od jejího užití v rámci propagačních materiálů až po vysoce umělecké snímky spjaté s uměleckou avantgardou. Divadelní fotografii, tedy fotografie zachycené během divadelního představení reprezentují snímky nejvýraznějších osobností tohoto fenoménu uplynulých sedmdesáti let, ale i řada současných autorů.

31. 5. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Dějiny divadla ve fotografii
Nejstarší dochované snímky z divadelního prostředí pocházejí z roku 1859. Od té doby české divadlo a společnost prošly celou řadou dramatických změn. Vydejme se společně na fascinující cestu českou divadelní historií. Od dob obrození, kdy se divadlo a divadelníci podíleli na emancipaci českého národa a kultury, přes turbulentní období meziválečných uměleckých avantgard, časy, kdy bylo divadlo spoutáno požadavky socialistického realismu, obrodu v 60. letech, normalizaci a divoká 90. léta až po současnost. Průvodci nám na naší cestě budou stovky unikátních snímků, zapůjčené na výstavu Česká divadelní fotografie předními českými paměťovými institucemi. Vodítky k pochopení historických dějů pak proměna fotografické techniky, uměleckého stylu i námětu fotografií.

21. 6. 17.00 – 18.00 / Komentovaná prohlídka výstavy – Příběh za fotografií
Funkce divadelní fotografie je primárně dokumentační – zaznamenává divadlo a zprostředkovává nám příběhy, které se odehrávají na jevišti, v hledišti i v zázemí divadel. Vypravěči příběhů jsou jednotlivé snímky, ale i celé série od poloviny 19. století až do naší součanosti. Příběhy za fotografiemi jsou na výstavě komponované tak, aby divákům zprostředkovaly nejen ty přímo vyfotografované (například prostředí Mikulášského divadla a fenomén Shakespearovských slavností na nejstarších fotografiích ze 60.let 19.století), ale i příběhy, které se postupně skládají až jejich pečlivým hledáním napříč staletími a vytváří tak pozoruhodný pohled nejen na rozmanitou divadelní kulturu, ale i celou společnost.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 5. 2018

Ubytování a restaurace v okolí