Úvod > Aktivity & akce > Akce > Bruslení na Lipně 2019 - ovály ve Frymburku

Bruslení na Lipně 2019 - ovály ve Frymburku

Kdy 26. leden 2019 - 1. březen 2019 Sportovní akce
Lipno láká bruslaře, pokud bezpečně nezamrzne celá přehrada, vytváří dobrovolníci, kteří se o Ledovou magistrálu starají, ovály pro bruslení, kde je síla ledu dostatečná a bruslení tím pádem bezpečné. Ve Frymburku je nyní 18. 2. 2019 v provozu ledové hřiště, ovál pouze v dopoledních hodinách.
Lokální bruslení ve Frymburku - ovál (2 km) je v provozu pouze v dopoledních hodinách. Jinak se dá ještě bruslit na ledovém hřišti. Také v Horní Plané se může bruslit už jen na ledovém hřišti. Bruslení na oválu (4 km) je možné jen v Lipně nad Vltavou.
 

Když mrzne

Ledová magistrála je, když pevně zamrzne, vzájemně propojena mezi obcemi Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou v šířce osmi metrů. Další možnost bruslení se naskýtá v Lipně nad Vltavou (4 km ovál), Horní Plané (1500 a 700 m ovály) dále 3 kilometrová dráha vedoucí od převozu směrem k Srdci Vltavy a zpět. Ledová dráha z Frymburku není propojena do Lipna nad Vltavou, protože u Kobylnice je nebezpečné místo se slabým ledem.

Nástupní místo ledové magistrály ve Frymburku najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Na místě se nacházejí stánky s nápoji a občerstvením. Nabízí se i možnost úschovy vašich bot. O víkendech je na ledové magistrále přítomen „Bezpečnostně – zdravotní dozor“.

Tip: Váš automobil zaparkujte v horní části náměstí (200 metrů k nástupišti), případně u autobusového nádraží (400 metrů k nástupišti) a zbytek trasy dojděte pěšky! Určitě se nesnažte zajíždět automobilem ke kostelu. Parkoviště u kostela má kapacitu pouze 20 automobilů a bývá zpravidla přeplněné – budete se vracet a u kostela se velmi špatně otáčí (nebezpečí kolizí – úzká silnice). Na nástupišti ledové magistrály se nacházejí úschovny pro vaše boty (u stánkařů). O víkendech je na ledové magistrále přítomen „bezpečnostně – zdravotní dozor“.
 

Kdy se bruslí na celém Lipně

Bezpečná síla pro hromadné bruslení je 17 až 18 cm, takže pokud se udrží mrazy, dobrovolníkům se podaří propojit Frymburk, Lipno a Přední Výtoň. I když vypadá přehrada zamrzle, nevstupujte na jiná místa, než kde je otevřený ovál - zvláště u břehů je vstup na led nebezpečný!

O dráhu pečují dobrovolníci, odhrnují sníh a zametají led kartáčem. Snaží se v pravidelně měřit sílu ledu. Bruslení na zamrzlém Lipenském jezeře je nepochybně velkým zážitkem, a to nejen pro samotnou aktivitu, ale i z důvodu krásné scenérie Lipna a možnosti vychutnání si svěžího podhorského vzduchu.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2019

Ubytování a restaurace v okolí