!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Ztráty a nálezy: výstava ve Znojmě
Ztráty a nálezy: výstava ve Znojmě
">
20.8.
7.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Ztráty a nálezy: výstava ve Znojmě

  • 20. srpen 2021 9:007. listopad 2021 17:00
Výstavu Ztráty a nálezy, která vypráví o změnách v přírodě Znojemska, jižní Moravy a vlastně i střední Evropy, mohou návštěvníci zhlédnout od 20. srpna ve výstavním sále minoritského kláštera.
Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo na konec léta přírodovědnou výstavu, která vypráví o změnách. O změnách v přírodě Znojemska, jižní Moravy a vlastně střední Evropy obecně. O změnách, které vnímáme prostřednictvím pohledu na tu nejzákladnější biologickou úroveň – jednotlivé druhy živočichů a rostlin.

Jak přirovnává zoolog muzea, autor a kurátor výstavy Antonín Reiter: „V pomyslném „skladišti či kanceláři“ v naší hlavě vnímáme jako „ztrátu“, když některý ze známých druhů kolem nás mizí. Jako „nález“, ať už vítaný, nebo poněkud nepatřičný, naopak přijímáme druhy nově příchozí, které jsme kolem sebe dříve nevídali. Je takových „ztrát a nálezů“ kolem nás mnoho? A jaké mají příčiny?“

Cílem výstavy, která odpoví i na tyto otázky, není ani kompletní výčet, jakási „inventura“ těchto změn, ani vyčerpávající popis důvodů, proč ke změnám dochází. Ale na příkladech známých i méně známých druhů rostlin a živočichů bude návštěvníkům zprostředkováno, že takové změny jsou poměrně časté. U některých ztrát či nálezů máme o jejich příčinách poměrně jasnou představu, u mnoha dalších jen mlhavou a nejistou, pro část těchto změn zatím obecně přijímané vysvětlení chybí.

Změny budeme sledovat od dávné geologické minulosti, uvidíte příklady organizmů z jednotlivých geologických období, například fosílie prvohorní rostliny, druhohorních a třetihorních mořských živočichů i čtvrtohorní fauny mamutů a dalších velkých zvířat, která lovili pravěcí lidé. Vzácnou raritou je například část lebky bobra stará asi 5000 let, nalezená při archeologickém výzkumu v Mašovicích. Srovnat ji můžete s lebkou zcela současnou, dokládající nové šíření bobrů v posledních desetiletích.

Hlavní část výstavy je zaměřena právě na změny v době velmi nedávné, v rozsahu přibližně posledního století. Druhy, které v této době vymizely, reprezentují například ptáci polní krajiny drop velký a dytík úhorní, nebo mokřadní rostliny zastoupené třeba hořcem hořepníkem.

Naopak z druhů nově příchozích upozorníme na rostliny migrující podél cest (třeba jitrocel vraní nožka), nově zavlékané plevely (mračňák Theophrastův) nebo živočichy, jejichž migraci usnadňují vodní toky (například nutrie říční). Uvidíme také preparáty nově se šířících šelem – třeba šakala obecného, který už na Znojemsku prokazatelně žije, nebo vlka, který se šíří v mnoha oblastech střední Evropy a jeho příchod do našeho regionu je zřejmě otázkou nejbližších let. Návštěvníci se mohou těšit na informace i vizuální představu o změnách, které v našem okolí nastaly v zajímavých souvislostech.

Se začátkem školního roku doplní výstavu edukační programy pro školní skupiny a plánujeme také komentované prohlídky výstavy.

Výstavu Ztráty a nálezy můžete navštívit v minoritském klášteře ve výstavním sále  v 1. patře až do začátku listopadu denně v pracovní dny od 9 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin.
Zobrazit více

Provozovatel

JIHOMORAVSKÉ MUZEUM VE ZNOJMĚ

Přemyslovců 130/6
Minoritský klášter
669 02 Znojmo
Tel.:
+420 515 282 211
Email:
info@muzeumznojmo.cz
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
48,856782 16,045151
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny