Úvod > Kalendář akcí > Zpřístupnění věže Hláska na pardubickém zámku
Zpřístupnění věže Hláska na pardubickém zámku
">
1.3.
30.6.
+ Přidat foto

Zpřístupnění věže Hláska na pardubickém zámku

Kdy 1. březen 2020 10:00 - 30. červen 2020 18:00 Výstavy
Omezení provozu, ale také nové příležitosti s sebou přináší rekonstrukce Zámku Pardubice. Expozice skla se 1. března po 20 letech návštěvnického provozu uzavře. Zároveň ale Východočeské muzeum mimořádně zpřístupní zámeckou věž hlásku.
Stavební práce, které od loňského ledna probíhají v paláci i hospodářských budovách, zatím pohyb návštěvníků příliš neomezily. I nyní mohou zájemci zavítat do expozic archeologie a historie města, otevřená zůstává Východočeská galerie. Do expozice archeologie bude přístup přes schodiště ve hlásce. Od 3. března tak můžete vystoupat 172 schodů za výhledem na Pardubice, Kunětickou horu a v případě dobré viditelnosti i na úbočí Železných a Orlických hor.

Nižší podlaží hlásky slouží jako depozitáře zoologie, paleontologie, ornitologie a textilu, její součástí je i část expozice archeologie.

Historie od 16. století
Původní tvrz ani vodní hrad neměly dominantní konstrukci věže. Hlavní budovou byl palác na místě dnešního severního křídla zámku. Až Vilém z Pernštejna nechal vybudovat hodinovou věž v severovýchodní části, dále severovýchodní bašty a na západní straně stavbu budoucí hlásky s točitým schodištěm. Tato stavba však převyšovala prostor severního křídla pouze střechou. Definitivní podobu získala až po tom, co Pernštejnové v roce 1560 prodali Pardubice Královské komoře – při úpravách stavitele Ulrica Aostalliho de Sala na konci 16. století, kdy zámek získal přibližně současnou podobu. Věž měla sloužit jako dominanta objektu, byla věží hlásnou (proto hláska), z níž se kontrolovalo okolí a hlásilo případné nebezpečí (například příchod nepřátelských vojsk apod.).

Hláska v číslech
Výška: 50 metrů
Výška vyhlídky: 30 metrů
Počet schodů: 172
Počet podlaží: 8
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Východní Čechy
Café-bar První republika

Café-bar První republika

Pardubice, Východní Čechy
Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Restaurace Bonté Pardubice

Restaurace Bonté Pardubice

Pardubice, Východní Čechy