Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku
Výstavy

Zpřístupnění fresky upálení Mistra Jana Husa v Písku

U příležitosti připomínky 600. let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn v Písku kostel sv. Václava, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století.
U příležitosti připomínky 600 let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici je po dobu hlavní turistické sezóny ve vybraných dnech zpřístupněn kostel sv. Václava v Písku, kde se nachází unikátní freska této události z 2. pol. 16. století. Navštivte tuto málo známou píseckou památku s krásnými nedávno odkrytými renesančními freskami a zjistěte, že v Písku máme nejenom nestarší kamenný most v Čechách, ale i nejstarší známou nástěnnou malbu upálení Mistra Jana Husa na světě!

V kostele na vás čeká ochotný kustod, který vám poskytne fundované informace, k dispozici jsou i malované plánky kostela nejen v českém jazyce, ale i v různých jazykových mutacích.

Mimo fresky Upálení Mistra Jana Husa objevíte v kostele i další krásné a výjimečné renesanční fresky z 60. let 16. století, řadu z nich dokonce i v lépe zachovalém stavu. Z nejkrásnějších jsou fresky Zmrtvýchvstání Páně, Převtělení Páně nebo sv. Jiří na koni. Většina fresek vznikala přibližně ve stejné době, kdy Tintoretto zdobí krásnými freskami benátské kostely a paláce, a jsou jen o 20 let mladší než Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli v Římě. Ačkoliv se fresky v kostele sv. Václava nemohou rovnat kvalitou ani zachovalostí, působivé jsou v řadě detailů. Jmenujme především atributy evangelistů a spící strážce na fresce Zmrtvýchvstání Páně, klečící postavy na fresce Převtěle  ní Páně nebo rostlinné a zvířecí motivy nad vchodem do sakristie. 

Kostel jistě zaujme i milovníky záhad. V době objevu fresek v roce 2003 asi nejvíce rozruchu způsobil nález tajemného labyrintu za oltářem v hlavní ose kostela. Jde o nepovedený Šalamounův uzel, který zdobí jen pár kostelů po světě? Nebo jde snad o variaci na Gordický uzel? Tento tajemný symbol se stal i logem celé akce, v rámci které můžete navštívit i další dva zpřístupnělé písecké kostely, Farní kostel Narození Panny Marie a klášterní kostel Povýšení Svatého Kříže.

Přijeďte k nám si připomenout významné Husovo jubileum, prohlédnout jedinečné renesanční fresky a rozluštit staré záhady!

Provozovatel

Římskokatolická farnost Písek

Bakaláře 43/6
397 01 Písek
Tel.:
+420 777 965 332
Email:
posky@volny.cz
WWW:
www.pisek.eu
WWW:
www.pisek.eu
GPS:
49,309302 14,131486
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Písecko – Blatensko
Město:
Písek
Tipy na výlet:
Písek a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Pískoviště 2023 v Písku – festival dětské radosti

Sochy z písku v Písku, spousta zábavy, koncertů a poluličních divadel, to je festival dětské radosti! Na návštěvníky čeká mnoho novinek, ale bez některých událostí by se festival rozhodně neobešel. Další ročník festivalu proběhne v termínu 12. – 14. května 2023.
Písek, Jihočeský kraj

Zrnění – interaktivní pohybové představení pro všechny od 5 let

Jedinečné představení inspirované zrnem i příběhy každého z nás. Co ze mne vyroste? Kudy vede moje cesta? Jak pečovat o zrnko naděje? Přijďte s námi hledat zrnka otázek i odpovědí.
Písek, Jihočeský kraj

Rodinná interaktivní výstava Továrna na utopii

Přijďte prozkoumat rodinnou interaktivní výstavu inspirovanou utopickými motivy v díle Karla Čapka.
Písek, Jihočeský kraj

Živá výstava Jan a jaK dál v písecké Sladovně

Interaktivní výstava jako cesta běžně nepřístupnými místy galerie, která zkoumá život a myšlenka Jana Amose Komenského a umožňuje dětem i dospělým porovnat je se sebou samým.
Písek, Jihočeský kraj

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Písek, Jihočeský kraj

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.
Písek, Jihočeský kraj

Lezecké centrum LezeTop – Písek

Jedno z největších lezeckých center v ČR, 1500 m² lezecké plochy, více než 160 lezeckých cest všech obtížností. Centrum je určeno pro širokou veřejnost, začátečníky i sportovní lezce. Vstup není časově omezen.
Písek, Jihočeský kraj

Skiaréna Písek

Lyžařský areál v Písku je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování v období, kdy není sníh. Slouží jako tréninkový svah pro lyžařský oddíl a také pro veřejnost. Vlek se nachází na severním svahu Hradišťského vrchu (478 m n. m.), na pravém břehu Otavy.
Písek, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Buly v Písku

Hotel Buly je umístěn v klidné části města přitom nedaleko historického centra a slavného Kamenného mostu. V bezprostřední blízkosti hotelu je tenisový a fotbalový areál, zimní stadion, bowling, krytý i venkovní plavecký bazén, koupaliště a desítky kilometrů atraktivních cyklostezek.
Písek, Jihočeský kraj

Vykulená Sova – Kávový Klub & Pražírna

Ve Vykulené Sově můžete ochutnat to nejlepší espresso široko daleko a vyzkoušet různé alternativní přípravy kávy. Kulturní a hudební události nejsou v této kavárně výjimkou. Přijďte si jen tak posedět, nebo se příjemně pobavit se zajímavými osobnostmi hudební, kulturní i akademické společnosti.
Písek, Jihočeský kraj

Apartmány v centru města Písek

Ubytování v apartmánech v centru města Písek.
Písek, Jihočeský kraj

Penzion s restaurací U zlatého býka v Písku

Srdečné přijetí, příjemné a útulné prostředí ideální pro vaše výlety po Písecku ať už na kole, nebo pěšky, či za zážitky s nádechem tajemna.
Písek, Jihočeský kraj