Úvod > Kalendář akcí > Zmizelí polenští sousedé
Zmizelí polenští sousedé
"> Zmizelí polenští sousedé
1.4.
12.6.
Přidat foto
Výstavy

Zmizelí polenští sousedé

Letošní sezónu Městského muzea Polná zahájí výstava Zmizelí polenští sousedé. Přijďte prozkoumat osudy židovských obyvatel, kteří zde žili na počátku druhé světové války.
Výstava připomíná osudy lidí, kteří v Polné žili na počátku druhé světové války a které odvlekl a ve většině případů zlikvidoval nacistický režim. Politika Adolfa Hitlera se zaměřila na Židy dle doložitelného původu. Nehrálo roli, zda se hlásili k víře svých předků nebo zda ji praktikovali. Vzhledem k důsledně vymáhaným protižidovským nařízením se zachovalo jen velmi málo dokumentů, které by je dnes připomínaly. Často si musíme vystačit pouze s číslem transportu, kterým konkrétní osoba odjela do Terezína a odtud do dalších koncentračních či vyhlazovacích táborů, kde její stopa mizí. Útržky jejich příběhů někdy uvázly alespoň ve vzpomínkách pamětníků.

Autorce výstavy Martě Vomelové se podařilo shromáždit množství fotografií, skenů, ústních svědectví i odkazů na archivní dokumenty, na jejichž základě bylo možné znovu do jisté míry poskládat příběhy, které měly být zapomenuty. Muzeum je původně chtělo připomenout u příležitosti 80. výročí židovských transportů jako memento a varování před důsledky válečných konfliktů. Současná válečná situace na Ukrajině nás nutí vnímat individuální rozměr války: příběhy lidí, odvahu a morálku či zlo a osobní selhání. Každá krize prověřuje hodnoty uložené hluboko v nás. Jaké to jsou?

V květnu výstavu doplní stejnojmenná publikace v rozsahu 60 stran s bohatou obrazovou dokumentací a jmennými seznamy zmizelých polenských sousedů.