Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Zlatá tretra Ostrava 2023
Sportovní akce

Zlatá tretra Ostrava 2023

62. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat 27. června 2023 a je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.
Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky. Létající tyčkař Armand „Mondo“ Duplantis. Ve svém exkluzívním kalendáři mítinků si našel místo pro úterý 27. června na Městském stadionu v Ostravě. Zlatá tretra tak pokračuje v tradici nabízet svým divákům vždy ta největší jména světové atletické scény. Ale do seznamu hvězd na úterý 27. června přibyly další skvělé akvizice.
 
Ženské překážky se světovou rekordmankou
 
Loni těsně nevyšel pokus o rekord mítinku na 100 m překážek žen. Další pokus se odehraje letos v podání světové rekordmanky, Nigerijky Tobi Amusanové. Ta loni šokovala na MS v Eugenu v semifinále, když zaběhla 12.12 světový rekord a poté ve finále s nedovolenou podporou větru dokonce 12.06. Ukazuje se více než reálné, že by 12.55 Shariky Nelvisové z roku 2015 měla překonat. „Už se těším na Ostravu. Vím, že se u vás běhají rychlé časy v silné konkurenci. A chci si užít něco ze skvělé atmosféry, kterou je Zlatá tretra známá,“ vzkázala Amusanová, která si už letos zlepšila osobní rekord na hladké stovce na 11.10, což potvrzuje její skvělou formu.
 
Snaha o první čas pod 3:30
 
Mužská patnáctistovka se uskuteční jako nejdelší běh večera a také jako Memoriál Emila Zátopka (koná se každoročně, ale disciplíny se mění). Hlavní hvězdou bude muž, který loni potěšil diváky v Ostravě prvním časem pod 8 minut v historii závodu na 3000 m překážek. Etiopan Lamecha Girma. Mezitím získal stříbro na MS na překážkách, ale má na kontě z haly i světový rekord na 3000 m. Jeho cíl bude jasný, rekord mítinku (3:31.17 Cornelius Chirchir ještě z roku 2003) a případně i útok na etiopský rekord 3:29.91. „Jsem rád, že se do Ostravy můžu vrátit. Tentokrát se snahou pokusit se o rychlý čas na 1500 m. Loni jsem si u vás zaběhl osobní a národní rekord. Máte skvělou dráhu a očekávám, že mi diváci dodají dostatek energie, abych se pokusil o čas na hranici svých možností. Chci zaběhnout čas, který potěší všechny,“ řekl Girma, který běžel 1500 m dosud třikrát v kariéře s nejlepším časem 3:33.77.
 
Hvězdné oštěpy, přijede i olympijský šampion Chopra
 
Ředitel mítinku Jan Železný připravuje tradičně své svěřence tak, aby Zlatá tretra Ostrava byla jedním z vrcholů sezóny. Proto se můžeme těšit na účast medailisty z OH, MS a ME Jakuba Vadlejcha i finalistky MS a ME Nikoly Ogrodnikové. Ze světových hvězd může Tretra počítat s mistrem světa Andersonem Petersem z Grenady, který se zlepšil na 93.07 a bude obhajovat loňské prvenství. A nově i olympijský vítěz Neeraj Chopra z Indie. V jedné soutěži se tak utkají všichni tři medailisté loňských MS v USA. Indická hvězda bude mít v Ostravě premiéru a jeho popularitu dokumentuje například 6,2 milionu sledovatelů na Instagramu. V ženské kategorii se představí nejlepší japonská atletka současnosti Haruka Kitagučiová (66.00), bronzová z MS a vítězka mítinků DL v Paříži a v Polsku. Zajímavostí je, že Kitagučiovou trénuje český kouč David Sekerák a podstatnou část letní sezóny tráví Japonka v Domažlicích.
 
Česká špička
 
Organizátoři v první řadě chystají mítink, na kterém by se v co největším počtu měla představit domácí elita. A tady jsou již potvrzení v některých disciplínách.
 
Skok o tyči žen: Amálie Švábiková, v hale český rekord 472 a bronz z halového ME: „Na Zlatou tretru se moc těším, protože to bude skvělý závod, a ještě před domácím publikem. O to to bude ještě intenzivnější. A určitě se budu chtít pokoušet o výšku přes 470 a co nejlepší umístění.“
 
110 m překážek (návrat disciplíny do programu po pěti letech), legendární Petr Svoboda: „Na Zlatou tretru se moc těším, je to už dlouhá doba, co jsem tam startoval, vždy to pro mě byly neuvěřitelné chvíle s úžasnou atmosférou a díky tomu i s krásným výkonem. Příprava zatím jde podle plánu a budu dělat vše proto, abych byl na Zlatou tretru připraven v plné síle a ukázal velký výkon hoden takového závodu.“
 
400 m ženy (Memoriál Jana Slaniny), Lada Vondrová, po prvním seniorském finále na evropském šampionátu, v hale v Istanbulu (páté místo): „Ráda bych se ukázala v lepším světle než loni. Pozdější termín tomu snad přijde vhod. Na Tretře je vždy kvalitní konkurence, které bych ráda využila, protože takto kvalitní závod na domácí půdě je výborná možnost zaběhnout dobrý čas.“
 
Disciplíny
 
Muži: 100 m, 200 m, 400 m (Memoriál Istvána Gyulaie), 800 m, 1500 m (Memoriál Emila Zátopka), 110 m překážek., tyč, koule, disk, oštěp 
 
Ženy: 400 m (Memoriál Jana Slaniny), 1500 m, 100 m překážek, 400 m překážek, tyč, oštěp
 
Vstupenky 
 
Na ochozy: 50 Kč, na hlavní tribunu A: 1 000 Kč
 
Zlatá Tretra Ostrava do světa
 
Již teď je potvrzeno, že letošní „Tretra“ bude k vidění v 140 zemích všech kontinentů a s dalšími zeměmi ještě probíhají jednání. 
 
Zlatá tretra Ostrava a ostravská atletika 
 
Od roku 2002, tedy už 20 let je Zlatá tretra Ostrava ve svém „zlatém“ období a patří mezi nejlepší mítinky světa s účastí světových hvězd a celosvětovou televizní sledovaností. Její vliv byl rozhodující pro rozvoj atletiky v Ostravě a Moravskoslezském kraji v oblasti infrastruktury, trenérského zabezpečení i celkového zájmu o atletiku od nejmenších po nejstarší sportovce i fanoušky. Aktivity zastřešují SSK Vítkovice i Krajská atletická akademie Ostrava.
 
Čokoládová tretra
 
Oblíbená dětská Čokoládová tretra již začala. Své finále bude mít tradičně 27. 6. ve skvělé atmosféře těsně před slavnostním zahájením hlavního závodu Zlaté tretry Ostrava. Předcházejí jí základní kola v Česku a na Slovensku a mezinárodní semifinále. Odehrávají se od dubna do června. Informace o spuštění registrací a termínech základních jsou zveřejněny na: cokoladovatretra.cz. První základní kolo se úspěšně odehrálo ve Vyškově. Příští kolo se Zdeňkem Stromšíkem bude 16. 5. v Českém Těšíně.


Atletický mítink Zlatá tretra Ostrava je velice prestižní mezinárodní atletický mítink s pravidelnou účastí nejlepších světových atletů. Akce se může chlubit skvělou mediální odezvou s televizní prezentací mítinku ve více než 140 zemích světa.

Zlatá tretra
Zlatá tretra Ostrava (anglicky Ostrava Golden Spike) je nejvýznamnější mítink na českém území, jeden z nejstarších atletických závodů v Evropě. Startují na něm nejlepší atleti světa a to výhradně na pozvání pořadatelů. Výběr je velmi přísný.
 

Udržitelná akce:

Festival spolupracuje s organizacemi, které se zaměřují na ochranu životního prostředí a podporu udržitelnosti. Např. se snaží snižovat množství odpadu, využívá recyklované materiály pro výrobu reklamních materiálů, stejně jako IIHF 2015 v Ostravě.

32 vrcholů Beskyd

Máš rád výzvy a chceš poznat pohoří Beskyd? Tak teď jedna velká výzva stojí právě před tebou! Ulož si seznam 32 vrcholů Beskyd, vyjdi kopec, zapiš si datum a čas a hurá na další kopec. Máš na to celý rok a pořadí je jen na tobě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava 2023 – multižánrový hudební festival

20. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava se koná 19. – 22. července 2023, kdy opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Královský košt Ostrava

Pultová degustace vín je organizována systémem all inclusiv, který umožňuje návštěvníkům ochutnat maximální množství vzorků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Sraz veteránů před E-Motion parkem

Již tradiční sraz veteránů v areálu Avion shopping park Ostrava, kde si každý najde to své.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Racing – příměstský tábor

Unikátní tábor plný zábavy, kamarádů a závodění!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Rekreační autobus na Lysou horu

Letní autobusová linka Lysá hora v květnu startuje svou již 19. sezónu! V provozu bude od úterý 2. května do pátku 29. září 2023. Bus vás sveze na vrchol Lysé hory 3x týdně, vždy v pondělí, středu a pátek. O víkendech a státních svátcích se nejezdí.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Beats for Love 2023

Beats for Love je festival taneční hudby pořádaný v jádru industriální národní kulturní památky. Prostředí Dolních Vítkovic plné železných kulis se na čtyři dny zaplní spoustou hudby a programu. Vzniká tak jedinečná atmosféra plná zábavy a zážitků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostrava Beach Pro 2023

Ostrava se stane centrem nejlepšího světového plážového volejbalu. Vše se odehraje v jedinečném prostředí Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravar Aréna v Ostravě

V moderní víceúčelové hale se konají nejvýznamnější kulturní, sportovní, společenské akce a koncerty. Hala je domácím prostředím hokejového týmu HC Vítkovice Steel, pro veřejnost se zde pravidelně koná veřejné bruslení.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kurzy inline bruslení Buď INline Ostrava

Rádi byste sportovali, ale váháte, jaký sport bude ideální? Inline bruslení je tu pro každého. Chcete se naučit na kolečkových bruslích či se jen zdokonalit? Jsou tu pro Vás kurzy inline bruslení Buď INline s Bruslíkem.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Jízda ve Ferrari v Olomouci

Svezte se v nejrychlejších a nejexotičtějších supersportech světa: Ferrari F430, Lamborghini Gallardo a Nissan GT-R. Splňte si svůj klukovský sen a projeďte se v italském, či japonském supersportu v celkové hodnotě přesahující 10 milionů korun.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Sportovní areál U Cementárny

Unikátní areál s in-line dráhami, pumptrackem, parkourem, skateparkem, dětským hřištěm, tenisovými kurty a zázemím.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bruslařský areál U Cementárny v Ostravě pro milovníky in-line

V Ostravě-Vítkovicích vyrostl unikátní in-line areál, který nemá obdoby nejen v Česku, ale i ve střední Evropě, který nabízí tři sportovní dráhy různé délky. Areál je vhodný nejen pro profesionální sportovce, ale i pro amatéry a pro rodiny s dětmi.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Divadlo Mír v Ostravě

Divadlo Mír patří mezi nejmladší ostravská divadla. Založil ho herec Albert Čuba a provoz byl zahájen v březnu 2017 komedií Dva úplně nazí muži.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Clarion Congress Hotel Ostrava

Clarion Congress Hotel Ostrava vám nabízí pod jednou střechou vše, co na svých cestách potřebujete. Klidné pokoje, restauraci, parkování, rozsáhlé wellness centrum a zasedací prostory.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Pikard na zámku Zábřeh v Ostravě

Zámecký minipivovar Pikard v Zábřehu byl obnoven v letech 2004-2007. Tradice vaření piva zde byla dokladována již v roce 1652. Později byla vzhledem k pohnuté historii celého objektu přerušena.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roxbery

Roxbery je restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si každý gurmán může najít v naší nabídce to, co právě jej zaujme.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zámek Zábřeh – komfortní ubytování a gastronomie na zámku

Opuštěné a polorozpadlé šlechtické sídlo znovu ožilo jako historická scéna pro vaše zážitky. V letech 2004-2007 byl zámek rekonstruován, aby se v září 2007 vrátil jako designový historický hotel, domácí pivovar Pikard (obnoven po 400 letech), restaurant a pivní & vinné koupele.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Best Western hotel Vista Ostrava

Kompletně zrekonstruovaný Best Western Hotel Vista nabízí širokou škálu služeb pro firemní a konferenční klientelu. Moderně zařízené hotelové pokoje, gurmánský Restaurant Buena Vista, nové konferenční sály a profesionální a osobní přístup k hostům, zpříjemní Váš pobyt v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Pivnice Assen

Naším cílem je pozvednout českou a hlavně moravskou pivní kulturu, pomáhat podnikům s poskytováním kvalitních služeb a zprostředkovat tak jedinečný chuťový zážitek hostům pivnic a restaurací.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Rudova pekárna v Ostravě

Rudova pekárna v Ostravě si zakládá na ruční výrobě pečiva. Používá vlastní žitný kvas. Číslem jedna je zde jedinečný kvasový chléb Tartine, dále pak 100% žitný a Nopálový chléb. Oblíbené jsou i Nopálové rohlíky, klasické i vícezrnné housky nebo brusinkové bulky. Peče se ve zděné peci.
Ostrava, Moravskoslezský kraj