ÚvodKalendář akcíSportovní akceZlatá tretra Ostrava 2024
Sportovní akce

Zlatá tretra Ostrava 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Moravskoslezský kraj nebo navštivte Sportovní akce v celé ČR.
63. ročník jedné z nejprestižnějších a nejpopulárnějších akcí českého sportu Zlatá tretra Ostrava se bude konat letos konat na konci května. Akce je součástí seriálu World Athletics Continental Tour Gold.

Příběh Zlaté tretry

Zlatá tretra Ostrava (anglicky Ostrava Golden Spike) je nejvýznamnější mítink na českém území, jeden z nejstarších atletických závodů v Evropě. Startují na něm nejlepší atleti světa a to výhradně na pozvání pořadatelů. Výběr je velmi přísný.
 

World Athletics Continental Tour Gold

Poprvé se konal v roce 1961. Od roku 2019 je součástí nového seriálu elitních světových atletických soutěží pod názvem World Athletics Continental Tour – Gold. Jedná se o druhou nejvyšší světovou soutěž hned po Diamantové lize (Diamond League) a v bězích na 200 m, 3000 m překážek, v hodu diskem, kladivem a v trojskoku dokonce tu nejvyšší. Součástí tohoto seriálu je pouze 10 měst na světě.
 

Zlatá tretra – součástí Dědictví světové atletiky

Soutěži byla mezinárodní atletickou federací World Athletics v roce 2019 rovněž udělena plaketa Dědictví světové atletiky (World Athletics Heritage). Jedná se o prestižní ocenění, které připomíná, oslavuje a propojuje ikonické osobnosti, výkony, místa a události 3000 let staré historie atletického sportu. Plaketa je udělována za výjimečný přínos historii a rozvoji světové atletiky. 
 

Zlatá Tretra 2024

Už první jména dovolují velká očekávání. Tradičně organizátoři spoléhají na oštěp. Jakub Vadlejch, bronzový na mistrovství světa, vítěz Diamantové ligy a autor nejdelšího hodu uplynulé sezóny, 89,51 m. Haruka Kitagučiová úřadující mistryně světa nebo Nikol Ogrodníková, to jsou jména, která by se měla objevit na startu. Předvést by se ostravskému publiku měli také členka bronzové štafety z MS v Budapešti Lada Vondrová, česká rekordmanka ve skoku o tyči Amálie Švábíková nebo medailista z halových mistrovství Evropy, koulař, Tomáš Staněk.

Jako první zahraniční hvězda sprintů na Zlaté tretře byl oznámen Olympijský vítěz na 400 m Steven Gardiner z Baham.

V loňském roce ohromil vítkovický stadion překonáním rekordu mítinku 612 cm a letos se vrátí na třetí ostravský start. V oblacích létající skokan o tyči Armand Mondo Duplantis. Získal už všechny titul a nejcennější kovy a posouvá hranice lidských možností. Aktuálně se dostal na 623 cm. Domácí dvojice Matěj Ščerba a David Holý se v halové sezóně zlepšila na 565 cm a 562 cm a bude mít vynikající příležitost na start ve více než kvalitní konkurenci směrem ke kvalifikaci na olympijské hry

Velkým diváckým lákadlem měl být úřadující mistr světa a olympijský vítěz ve skoku do výšky. A to i pro svou výjimečnou schopnost navázat kontakt s hledištěm. Ital Gianmarco Tamberi musel zrušit svou účast na závodech kvůli problémy s kolenem.

Premiéru na Zlaté tretře Ostrava bude mít nejrychlejší Evropan historie atletiky. Ital Marcell Jacobs je úřadující olympijský vítěz na 100 m, v Tokiu posunul evropský rekord na 9.80 s. Kromě má i olympijské zlato ze štafety na 4x100 m, titul halového mistra světa 2022 a mistra Evropy 2022.

V první vlně jmen byl oznámen návrat stovky žen. Čerstvá halová rekordmanka, domácí Karolína Maňasová se utká s jednou z nejrychlejších Evropanek Ewou Swobodovou z Polska.


Program 2024

 • 13.00 – 15.00 ara Zlatá tretra
 • 13.45 – 15.45 Národní program
 • 15.54 – 16.00 Veteráni 100 m
 • 16.08 – 16.48 Finále Čokoládové tretry
 • 16.00 Skok o tyči Ž
 • 16.29 Hod oštěpem Ž
 • 17.00 Skok o tyči M
 • 17.14 – 17.20 100 m přek. Ž rozběhy
 • 17.32 400 m přek. Ž
 • 17.39 400 m přek. M
 • 17.45 Slavnostní zahájení hlavního programu
 • 18.00 Skok do výšky M
 • 18.05 Vrh koulí M
 • 18.10 100 m M
 • 18.20 1500 m Ž
 • 18.30 400 m Ž
 • 18.40 400 m M (Memoriál Istvána Gyulaie)
 • 18.52 100 m přek. Ž finále
 • 19.05 Hod oštěpem M
 • 19.10 100 m Ž (Memoriál Jana Slaniny)
 • 19.20 800 m M
 • 19.30 200 m M
 • 19.45 1 500 m M (Memoriál Emila Zátopka)
 • 20.00 Závěrečný ceremoniál


13:00 – 17:30 Doprovodný program pro diváky

Aktuality

Mezinárodní maraton Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Tenisový festival dětí a mládeže

Tenisový festival dětí a mládeže je tenisový turnaj, který je určen zájemcům ve věku od 6 – 14 let.
Vítkovice, Moravskoslezský kraj

Mistrovství světa žen ve florbale 2025

Česká republika bude v roce 2025 hostit Mistrovství světa žen ve florbale, stane se tak po druhé v historii (poprvé to bylo v roce 2013). Dějištěm bude Brno a Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

32 vrcholů Beskyd

Máš rád výzvy a chceš poznat pohoří Beskyd? Tak teď jedna velká výzva stojí právě před tebou! Ulož si seznam 32 vrcholů Beskyd, vyjdi kopec, zapiš si datum a čas a hurá na další kopec. Máš na to celý rok a pořadí je jen na tobě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

Cílem festivalu je obohatit a zpříjemnit letní dny obyvatelům a návštěvníkům města Ostravy vystoupeními rozličných českých i zahraničních folklorních souborů. Najdete nás v různých městských obvodech a to jak v sídlištní zástavbě, tak i v blízkosti nákupních center.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Královský košt Ostrava

Pultová degustace vín je organizována systémem all inclusiv, který umožňuje návštěvníkům ochutnat maximální množství vzorků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka – Nedělní matiné s brunchem

Písně jsou klenotem hudby a písně o lásce tím nejvybroušenějším a nejvzácnějším diamantem. Několik vybraných drahokamů nabízí v jedinečné pěvecké i slovní interpretaci tradiční nedělní matiné.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravar Aréna v Ostravě

V moderní víceúčelové hale se konají nejvýznamnější kulturní, sportovní, společenské akce a koncerty. Hala je domácím prostředím hokejového týmu HC Vítkovice Steel, pro veřejnost se zde pravidelně koná veřejné bruslení.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kurzy inline bruslení Buď INline Ostrava

Rádi byste sportovali, ale váháte, jaký sport bude ideální? Inline bruslení je tu pro každého. Chcete se naučit na kolečkových bruslích či se jen zdokonalit? Jsou tu pro Vás kurzy inline bruslení Buď INline s Bruslíkem.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Muzeum Jubilejní kolonie v Ostravě

Bývalá lékařská ordinace a čekárna, která byla otevřena již v roce 1930, se promění v bytové muzeum. To představí život ostravských obyvatel na přelomu 30. a 40. let 20. století. Muzeum má v plánu otevřít nově 4. února 2024.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Sportovní areál U Cementárny

Unikátní areál s in-line dráhami, pumptrackem, parkourem, skateparkem, dětským hřištěm, tenisovými kurty a zázemím.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bruslařský areál U Cementárny v Ostravě pro milovníky in-line

Sportovní areál U Cementárny v Ostravě-Vítkovicích je multifunkční sportovní městský park, kde se nachází tratě pro in-line bruslení, dětská a multifunkční hřiště, tenisové kurty, skatepark, parkourové hřiště a pumptracková dráha. Nechybí ani občerstvení, půjčovna bruslí a skříňky pro úschovu.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Divadlo Mír v Ostravě

Divadlo Mír patří mezi nejmladší ostravská divadla. Založil ho herec Albert Čuba a provoz byl zahájen v březnu 2017 komedií Dva úplně nazí muži.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Clarion Congress Hotel Ostrava

Clarion Congress Hotel Ostrava vám nabízí pod jednou střechou vše, co na svých cestách potřebujete. Klidné pokoje, restauraci, parkování, rozsáhlé wellness centrum a zasedací prostory.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel VP1 Ostrava

Hotel VP1 se nachází v samotném srdci Dolních Vítkovic. V nabídce jsou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje standardního vybavení.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Pikard na zámku Zábřeh v Ostravě

Zámecký minipivovar Pikard v Zábřehu byl obnoven v letech 2004-2007. Tradice vaření piva zde byla dokladována již v roce 1652. Později byla vzhledem k pohnuté historii celého objektu přerušena.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roxbery

Roxbery je restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si každý gurmán může najít v naší nabídce to, co právě jej zaujme.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zámek Zábřeh – komfortní ubytování a gastronomie na zámku

Opuštěné a polorozpadlé šlechtické sídlo znovu ožilo jako historická scéna pro vaše zážitky. V letech 2004-2007 byl zámek rekonstruován, aby se v září 2007 vrátil jako designový historický hotel, domácí pivovar Pikard (obnoven po 400 letech), restaurant a pivní & vinné koupele.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Hotel Elmontex

Elmontex se nachází v klidném prostředí Ostravy – Hrabůvky s výbornou dostupností městskou hromadnou dopravou.
Ostrava-Jih, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Best Western hotel Vista Ostrava

Kompletně zrekonstruovaný Best Western Hotel Vista nabízí širokou škálu služeb pro firemní a konferenční klientelu. Moderně zařízené hotelové pokoje, gurmánský Restaurant Buena Vista, nové konferenční sály a profesionální a osobní přístup k hostům, zpříjemní Váš pobyt v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj