Úvod > Kalendář akcí > Zkamenělé stopy aneb Po stopách dávných živočichů

Zkamenělé stopy aneb Po stopách dávných živočichů

Kdy 4. duben 2019 17:00 - 30. červen 2019 17:00 Výstavy
Po stopách (a to doslova!) dávných živočichů z minulých geologických dob se mohou vydat návštěvníci neobvyklé výstavy s názvem „Zkamenělé stopy aneb Po stopách dávných živočichů.
Výstava návštěvníka seznámí s málo známým oborem nazývaným paleoichnologie, který se zabývá studiem projevů života již vyhynulých organismů. Výstava představí také jedinou nalezenou stopu dinosaura na našem území! Navíc návštěvníci výstavy podniknou i cestu do pravěku a podívají se na místa, kde takové stopy vznikaly nejčastěji.

V horninách z dávných geologických dob nám totiž někdy zůstaly uchovány kromě klasických zkamenělin i stopy po různých činnostech organismů a jejich životních projevech, které označujeme jako ichnofosilie („ichnos“ znamená stopa). Často nenajdeme původce stop, ale pouze různé šlépěje, chodbičky, otisky, doupata, které jsou jediným důkazem existence organismu v určitém prostředí.

Vznik stopy je nejčastěji spojen se získáváním potravy, s potřebou obydlí nebo úkrytu a s pohybem. Stopy nebo šlépěje živočicha v měkkém bahně vypovídají o pohybu, způsobu života, o tom, jak získával potravu, jestli ji lovil, nebo sám byl loven.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 3. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj
Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Turnov, Český ráj