Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Žít pivo – výstava
Hlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníky provede historií výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně budou moci nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.
Z kterého roku je nejstarší zmínka o vaření piva v Brně? Z čeho se vařilo středověké pivo? Kde stála v Brně první hospoda? Kdy se začalo vyrábět lahvové pivo? Kam chodili herci z Divadla na provázku na pivo? Kolik je dnes v Brně vlastně pivovarů? Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu.  Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Připomenuty budou nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, který dnes již připomíná jen malba lva na fasádě budovy spořitelny na křižovatce poblíž Mendlova náměstí. Dále hostinec U Bílého kříže, který stál naproti dnešní nemocnici u sv. Anny na Pekařské, hostinec U Tří knížat na Poštovské, kde před bitvou u Slavkova nocoval náčelník generálního štábu Napoleonovy armády maršál Berthiér, či hostinec U Černé orla na Orlí, který si oblíbil Josef II. natolik, že svolil, aby hostinec používal přízvisko „u císaře římského“. Mnozí Brňané pak budou moci zavzpomínat na mnohem mladší, dnes již téměř legendární pivnice – U Formana na České ulici, Na Střeláku v Pisárkách, jež byla vyhledávána hlavně brněnskými „máničkami“. Část výstavy bude věnována také původnímu klášternímu pivovaru na Starém Brně nebo osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora výroby, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který nejplodnější časy prožil právě v Brně v Měšťanském pivovaru na Starobrněnské ulici.

Vystaveny budou archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, které pravděpodobně sloužili i k pití piva, z mladších exponátů náčiní i zařízení k výrobě piva, historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva. Podobu historických hostinců přiblíží scénické rekonstrukce či modely. Návštěvníci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si pak bude moci vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna. 

Provozovatel

Muzeum města Brna, p.o.

Hrad Špilberk
jižní křídlo, 2. NP
602 00 Brno
Tel.:
+420 542 123 611
Email:
muzeum.brno@spilb...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.spilberk.cz
WWW:
www.spilberk.cz/v...
GPS:
49,194452 16,599594
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Špilberk žije adventem – Tvořivé dílničky na hradě

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Přijďte na Špilberk! Po celou dobu adventního veselí to na Špilberku bude žít. Každou sobotu od 26.11. do 17.12. od 10.00 do 17.00 si budou moci přijít děti vyrobit něco krásného a vánočního.
Brno, Jihomoravský kraj

Poklady špilberské zbrojnice – komentovaná prohlídka

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Poklady špilberské zbrojnice. S vystavenými zbraněmi a dalším středověkým arzenálem vás seznámí kurátor Radim Dufek.
Brno, Jihomoravský kraj

Čertovské Vánoce na Špilberku

Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku od 11.00 do 17.00. Bohatý program na Velkém nádvoří a Adventní dílničky pro děti.
Brno, Jihomoravský kraj

Špilberk žije adventem – Tvořivé dílničky na hradě

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Přijďte na Špilberk! Po celou dobu adventního veselí to na Špilberku bude žít. Každou sobotu od 26.11. do 17.12. od 10.00 do 17.00 si budou moci přijít děti vyrobit něco krásného a vánočního.
Brno, Jihomoravský kraj

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Brno, Jihomoravský kraj

Expozice barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.
Brno, Jihomoravský kraj

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj

Petit Cru Wine bar & shop v Brně

Petit Cru je wine bar, tedy bar, kde můžete denně ochutnat až 40 různých vín z celého světa, a to i po skleničce.
Brno, Jihomoravský kraj