Úvod > Kalendář akcí > Zimní prohlídky zámku Blansko
Zimní prohlídky zámku Blansko
"> ">
1.11.
31.3.
Přidat foto
Historické a vojenské akce

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.
Tradice blanenského muzejnictví sahá do roku 1854, kdy v Blansku založil první soukromé muzeum lékař salmovských železáren, doktor Jindřich Wankel, všestranná osobnost vědy a kultury, která bývá nazývána "otcem moravské archeologie".

Podívat se zde můžete na historické interiéry do I. patra zámku, které je zdobeno kazetovými stropy a dřevěným ostěním, místy doplněným textilními tapetami. Do současnosti se zachovalo dřevěné obložení v tzv. Modrém salonu, Zeleném kabinetu, Červeném salonku, Hudebním salonu a Růžovém salonku. Není známo, zda byly podobně upraveny i další místnosti, pokud ano, byla dřevěná výzdoba odstraněna již v minulosti. Historické místnosti zámku byly do počátku 90. let 20. století využívány nejrůznějším, nepříliš vhodným způsobem.

Zámek v Blansku vlastnil rod Salmů, kteří sídlili v Rájci, ale blanenské sídlo jim sloužilo jako letní byt pro rodinu a její návštěvníky, případně jako ubytovna pro úředníky panství či železáren. Expozice Bydlení na blanenském zámku tedy ve třech místnostech představuje možnou podobu bytů, které se v zámecké budově nacházely na přelomu 19. a 20. století.

Kromě toho se zde dozvíte zajímavosti o objevování Moravského krasu, historii měřící techniky, umělecké litině a sklepní expozice je věnována Karlu Ludwigovi von Reichenbach, který sice vystudoval právo a filosofii, věnoval se však zejména přírodním vědám. Najdete zde jeho chemickou laboratoř. Dále zde najdete novou archeologickou expozici, která je cestou do minulosti od doby první písemné zmínky o Blansku až do času, kdy místní jeskyně obývali neandrtálci. Pro děti je připravena stálá interaktivní expozice.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Punkva Blansko

Restaurace Punkva Blansko

Blansko, Jihomoravský kraj