Úvod > Kalendář akcí > Zámek v květech - Gladioly pro hraběnku Livii
Zámek v květech - Gladioly pro hraběnku Livii
">
8.8.
9.8.
+ Přidat foto

Zámek v květech - Gladioly pro hraběnku Livii

Kdy 8. srpen 2020 - 9. srpen 2020 Historické a vojenské akce
Na státním zámku ve Velkém Březně proběhne již tradiční výstava květin v zámeckém interiéru. Tentokrát půjde o gladioly, které tak vášnivě pěstovala poslední členka rodu Chotků Livia Clara Majláth de Székhely.
V sobotu a neděli 8. a 9. srpna jsme pro naše návštěvníky připravili druhou letošní květinovou výstavu – Gladioly pro hraběnku Henriettu.

Celý víkend bude v přímo interiérech zámku instalována další z oblíbených výstav květin. Tentokrát se bude jednat o výstavu gladiol. Poslední paní hraběnka, Livie Chotková, totiž byla jejich vášnivou pěstitelkou a známou šlechtitelkou. Na její počest tedy na zámku - ve spolupráci se Sdružením pěstitelů gladiol v České republice Gladiris, připravili vázy se 60 druhy mečíků, které budou k vidění přímo v našich půvabných zámeckých interiérech.

Uvidí však desítky jiných gladiol, jimiž vyzdobíme zámecké salony. Všechny pochází ze zahradnictví Ing. Josefa Bystrého z Dřís u Mělníka, který je naším předním pěstitelem a šlechtitelem mečíků.
 
Zámek Velké Březno je stále v plném provozu. Prohlídky našich bohatých interiérů doplněné silnými příběhy z historie zámku jsou možné každý den kromě pondělka od 10 do 17 hodin, zámecký park je veřejnosti otevřen každý den od 8 do 19 hodin.  
 
Z historie:
Hraběnka Livie, která pocházela z maďarsko-slovenského rodu Mailáthů, se v březnu roku 1921 provdala za hraběte Karla Maria Chotka, jediného syna majitele velkobřezenského panství. Hned na jaře téhož roku se s manželem přestěhovala na zámek Veltrusy, kde se s velkou radostí ujala péče o zámeckou zahradu, v níž s velkým úspěchem pěstovala nejen různou zeleninu, ale hlavně své milované květiny – chryzantémy, ostrožky a od roku 1924 také mečíky.

První cibulky gladiol nakoupila ve Stuttgartu a od roku 1925 věnovala pěstování a šlechtění mečíků spoustu svého času. Není tedy divu, že se po několika málo letech stala mezinárodně uznávanou odbornicí.
Livie s Karlem shromáždili ve veltruské zámecké zahradě úctyhodné množství odrůd, z nichž řadu sami vyšlechtili. Známým se stal například žlutorůžový mečík ozdobený sametově červenými skvrnami, který dostal jméno „Karel hrabě Chotek“, který byl roku 1929 v odborných časopisech doporučován jako jeden z nejkrásnějších mečíků své doby. V roce 1934 se pak svého gladiolu dočkala i sama hraběnka Chotková. Mečík světle fialovo-modré barvy s tmavě modrým středem se nabízel pod jménem „Hraběnka Livia Chotková“.
To že u Livie a Karla nešlo jen o pouhou šlechtickou zálibu, dosvědčuje i skutečnost, že cibule z jejich zahradnictví si lidé až do roku 1938 mohli koupit přes specializované zahrádkářské časopisy v Československu a Německu a dokonce i to, že si je do svých zahrad hojně kupovali i jiní aristokraté.

S příchodem 2. světové války však vše končí. Na Veltruský zámek byla v roce 1942 uvalena nucená správa, Karel s Livií se musí vystěhovat do Karlova rodiště, na zámek Velké Březno, kde sice s pěstováním gladiol v malé míře pokračují dál, nicméně se jedná již jen o zlomek původního rozsahu. Z Veltruského zámku se stává pracovní tábor pro mladé německé dívky, a když válka skončí, zabírá jej Rudá armáda.  Z velkobřezenského zámku jsou pak oba manželé vysídleni do bavorského Aichachu, a ze zámku se stává Politická škola.
 
Na pěstování květin už není ta správná doba. Karel s Livií umírají v Německu na konci ledna 1970.


 
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Velké Březno, Severozápadní Čechy
Přírodní památka Magnetovec - Skalní hřib

Přírodní památka Magnetovec - Skalní hřib

Velké Březno, Severozápadní Čechy
Prohlídka pivovaru Velké Březno

Prohlídka pivovaru Velké Březno

Velké Březno, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Haslice

Chalupa Haslice

Homole u Panny, Severozápadní Čechy
Kolocafé

Kolocafé

Ústí nad Labem-Střekov, Severozápadní Čechy
Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem, Severozápadní Čechy
Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Ústí nad Labem, Severozápadní Čechy