Úvod > Kalendář akcí > Zámek s vůní benzinu - výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Zámek s vůní benzinu - výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Kdy 1. květen 2016 - 29. říjen 2016 Výstavy
Na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou během letošní sezóny poznáte prapůvodní kořeny automobilismu u nás, kdy první vozy vlastnili aristokraté, neexistovalo dopravní značení, pořádné silnice a ani benzinové pumpy. Jedinečná výstava bude od května do října k vidění na prohlídkové trase B.
Jak vypadal počátek automobilismu více, než před sto lety popíše nová výstava na trase Bzámku Jaroměřice nad Rokytnou. Chtěl-li se motorista někam vydat, musel mít masku přes obličej, speciální brýle a oblečení. Automobil nebyl mnohdy pohodlný a mohl se porouchat kdykoliv, v téměř liduprázdné krajině. Benzin si musel řidič vézt s sebou v náhradní plechovce, a když došel, dal se sehnat jedině v dobře zásobeném koloniálu, jelikož benzinky ještě neexistovaly.

První automobil v širokém okolí vlastnila rodina Chorinských z Ledské (sídlili na veselském panství). Brzy nato si pořídila auto také hrabata Vrbnové, majitelé jaroměřického zámku. Automobilismu se spolu s manželem věnovala například hraběnka Elvíra, původem bavorská princezna. Na výstavě uvidíte její řidičský průkaz a účtenky od benzínu.

Z jedné místnosti se také stane zámecká autodílna. V druhé budou nainstalované velkoformátové dobové fotografie českých šlechticů v automobilech. Těšit se můžete také na velká šlapací auta dětí šlechticů. Dále výstava představí účastenské plakety pro automobilisty za dosažení cíle, autíčka jako hračky a samozřejmě dobové oblečení. Ve vestibulu bude stát veterán, nejspíš značky Tatra.
 

Z historie automobilismu

Během prvního desetiletí 20. století se již automobil vyskytoval ve většině šlechtických rodin. Po první světové válce se vývoj automobilu rychle zdokonaloval, přesto zůstával stále v očích české veřejnosti „hračkou pro zbohatlíky“. Toto stereotypní vnímání bylo velmi ovlivněno automobilovým sportem, kde v jeho počátcích šlechtici hráli výraznou roli. Automobil kromě sportu znamenal další proměny šlechtického života třeba v tom, že vytvořil novou profesi panského šoféra. S rozvojem automobilu nesouvisely pouze technické schopnosti vozů i lidí, ale i proměny v jejich odívání a celkové proměny ve vnímání lidské svobody, času nebo rychlosti, což nezůstalo bez stopy ani ve společensky uzavřeném šlechtickém prostředí.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 9. 2016

Ubytování a restaurace v okolí