Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Roztocké kratochvíle krále Karla IV.
Společenské akce

Roztocké kratochvíle krále Karla IV.

20. srpna se v areálu muzea v Roztokách u Prahy uskuteční Roztocké kratochvíle krále Karla IV., slavnosti budou zahrnovat rytířský souboj na koních, lazebnu, tance a další zajímavosti.
Dnešní objekt prošel několika proměnami – od vodní tvrze po renesanční zámek, později barokně upravený. Mezi stálé expozice muzea patří Historie a stavební vývoj zámku, Ateliér malířky Zdenky Braunerové, Salon ve stylu biedermeieru.

Součástí expozice na zámku v Roztokách je i vlastní presbytář bývalé kaple sv. Jošta z 80. let 14. století. Ke konci 70. let získalo muzeum areál Braunerova mlýna a po stavebních úpravách se sem přestěhovala celá administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.

Každé roční období zde najdete tématickou výstavu, pozorování zvířat, nebo folklórní akci. Na jaře je navíc Středočeské muzem ústředním bodem setkání historických vozidel. Součástí zámku je i kavárna a infocentrum, kde je pro vás připraven komplexní turistický servis.

Z historie zámku: koncem 13. nebo počátkem 14. století vznikla na vltavském břehu tvrz. V kruhové hradbě stála hranolová věž, jejíž základy jsou vyznačeny v dlažbě nádvoří. Na sklonku 14. století dali pražští měšťané, bratři Eberhard a Reinhard z Remeše, postavit na místě starší hradby nový palác s kaplí, sevřený dvěma věžemi. Z kaple se dodnes dochoval arkýř.

Na přelomu 16. a 17. století nechali rytíři Boryňové ze Lhoty přestavět tvrz na renesanční zámek, který byl upraven v 18. století do dnešní podoby. Po celém obvodu nádvoří byly dobudovány arkády, nad arkýř vztyčena vížka a vznikl dodnes zčásti zachovaný hospodářský dvůr se sladovnou, stodolou a stájemi v předzámčí. Od 19. století vyrůstal anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.

PROGRAM:
13:00 Průvod městem, přivítání návštěvníků
14:00 Hudba Subulcus
14:30 Saltatori Reinae Beatrix – historické tance vrcholného středověku lidové
15:00 Šerm – Rytíři Řádu bílého lva
15:30 Komunikace s koněm Jindřiška
16:00 Šerm 2
16:30 Komentovaná prohlídka Lazebny u ledové kádě, edukativní povídání o historii lazebnictví
17:00 Hudba Subulcus
17:30 Saltatori Reinae Beatrix – historické tance vrcholného středověku dvorské
18:00 Šerm 3
18:30 Ukončení programu
Stánky s občerstvením a uměleckým zbožím

Vstupné: 150,- Kč dospělí, 90,- Kč studenti a senioři, 60,- Kč děti do 15 let (do 6 let zdarma), vstupenka platí i pro prohlídku výstavy MALÁ VELKÁ AUTA!

Masopust v Roztokách

Masopust v Roztokách je obnovená tradice, vyrůstající ze společenství nadšených Roztockých, kteří jsou ochotní věnovat stovky hodin organizaci svátku a výrobě originálních, tradičních, až tři metry vysokých masek, ve kterých se dá zpívat, pít a tančit a veselit se.
Roztoky, Středočeský kraj

Výstava modelové železnice v Roztokách

Výstava a provoz modelového kolejište v mírce H0 (1:87).
Roztoky, Středočeský kraj

Tančírna v Šapitó

Na závěr masopustního reje vypukne tančírna ve velkém šapitó. Dechové sekce, královnin výstřelek, tanečnice, akrobati, žestě, bubny a možná bude i spousta zajíců.
Roztoky, Středočeský kraj

1. Městský ples města Klecan

Srdečně zveme do Klecany na 1. Městský ples v sobotu 4. března 2023 od 19:00.
Klecany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.
Roztoky, Středočeský kraj

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.
Roztoky, Středočeský kraj

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.
Roztoky, Středočeský kraj

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.
Roztoky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Hospoda U Lasíků

V hospůdce vám nabídnou domácí slané i sladké koláče, polévky, chléb se sádlem, lahodné Únětické pivo, kvasnicové pivo Maiselś Weisse, vína, kávu, domácí šťávy i čaje.
Únětice, Středočeský kraj

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha