Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Touha a Důstojnost na mikulovském zámku
Výstavy

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.
Mikulovský zámek byl sídlem významného rodu Dietrichsteinů, kteří zde založili jednu z nejvýznamnějších šlechtických sbírek u nás. Základem Dietrichsteinské sbírky se stala zámecká knihovna, která byla založena koncem 16. století. Od té doby byla kolekce postupně rozšiřována o tuzemské i zahraniční exponáty z různých odvětví. Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.

Expozice bude slavnostně otevřena 14. 6. 2019 a naváže na další expozice představující život Dietrichsteinů v Mikulově.

Zámek se stal depotem rodinných sbírek, jejichž základ položil již Adam I. Dietrichstein na sklonku 16. století. Nejstarší zámeckou sbírkou byla knihovna, kterou vzácnými tisky rozšířil kardinál František Dietrichstein. Pověst kardinálovy knihovny se však pro ni stala osudnou – během třicetileté války se stala válečnou kořistí švédské královny Kristýny. Adam Dietrichstein založil rovněž i barokní sbírku zámecké obrazárny, která byla po staletí pečlivě doplňována vzácnými kusy dalšími generacemi Dietrichsteinů. Sběratelské dílo několika generací Dietrichsteinů zničily z velké části požáry zámku v letech 1719 a 1945. Jeho torzo, které je základem expozice i přesto upomíná na někdejší aristokratickou kultivovanost rodu.
 
Scénář expozice, která mapuje právě Dietrichsteinské sbírky, napsala bývalá ředitelka muzea Mgr. Dobromila Brichtová, která se historii mikulovských Dietrichsteinů věnovala celý život.

Expozice bude pro veřejnost otevřena 15. června a rozšíří stálou nabídku prohlídkových okruhů zámku.
 

Nezapomeňte se také zastavit v některém místním vinařství – byla by škoda neochutnat to nejlepší, co Mikulov a Pálava nabízí.

Tomáš Kudlík & Jazz Petit Q

Adventní koncert v kostele sv. Václava.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulov s vůní svařeného vína – zimní prohlídky města

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při prohlídce města se šálkem svařeného vína.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Advent na zámku a v podzámčí – Svátek světel

Speciální program s tematikou Chanuky.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Výstava vína mikulovské vinařské podoblasti

Výstava vín od producentů z Mikulova a okolí.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Gotický kostel sv. Václava v Mikulově

Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Kostnice pod kostelem sv. Václava v Mikulově

Kostnice v Mikulově je koncipovaná jako součást expozice historie kostela sv. Václava. Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží je nejvýznamnější církevní stavbou ve městě.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Zámecká zahrada v Mikulově

Zámecká zahrada v Mikulově je jedním z největších zahradních areálů hradního typu České republiky. Tvoří ji četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).
Mikulov, Jihomoravský kraj

Mikulovské Rudolfinum

Mikulovské Rudolfinum je renesanční řadový měšťanský dům z přelomu 16. a 17.století zachovávající původní dispozici. Dvorní část je vybavena v 1. patře toskánským arkádovým ochozem, který je zaklenutý hřebínkovou klenbou. V budově je možné se ubytovat.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinařský program v Mikulově

Jednodenní i vícedenní pobyt na Mikulovsku nabitý vinařským programem. Program zahrnuje veškeré služby včetně dopravy v místě, průvodce, tlumočníka, sommeliéra, degustací vína, exkurzí do vinařství, terénní prohlídky vinic, posezení ve vinném sklepě, výlety,ubytování nebo zajištění kol.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Vinný bar na Korku

Začněte svůj den vydatnou snídaní na Korku.
Mikulov, Jihomoravský kraj