Úvod > Kalendář akcí > Touha a Důstojnost na mikulovském zámku
Touha a Důstojnost na mikulovském zámku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
14.6.
31.12.
+ Přidat foto

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Kdy 14. červen 2019 - 31. prosinec 2019 Výstavy
Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.
Mikulovský zámek byl sídlem významného rodu Dietrichsteinů, kteří zde založili jednu z nejvýznamnějších šlechtických sbírek u nás. Základem Dietrichsteinské sbírky se stala zámecká knihovna, která byla založena koncem 16. století. Od té doby byla kolekce postupně rozšiřována o tuzemské i zahraniční exponáty z různých odvětví. Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.

Expozice bude slavnostně otevřena 14. 6. 2019 a naváže na další expozice představující život Dietrichsteinů v Mikulově.

Zámek se stal depotem rodinných sbírek, jejichž základ položil již Adam I. Dietrichstein na sklonku 16. století. Nejstarší zámeckou sbírkou byla knihovna, kterou vzácnými tisky rozšířil kardinál František Dietrichstein. Pověst kardinálovy knihovny se však pro ni stala osudnou – během třicetileté války se stala válečnou kořistí švédské královny Kristýny. Adam Dietrichstein založil rovněž i barokní sbírku zámecké obrazárny, která byla po staletí pečlivě doplňována vzácnými kusy dalšími generacemi Dietrichsteinů. Sběratelské dílo několika generací Dietrichsteinů zničily z velké části požáry zámku v letech 1719 a 1945. Jeho torzo, které je základem expozice i přesto upomíná na někdejší aristokratickou kultivovanost rodu.
 
Scénář expozice, která mapuje právě Dietrichsteinské sbírky, napsala bývalá ředitelka muzea Mgr. Dobromila Brichtová, která se historii mikulovských Dietrichsteinů věnovala celý život.

Expozice bude pro veřejnost otevřena 15. června a rozšíří stálou nabídku prohlídkových okruhů zámku.
 

Nezapomeňte se také zastavit v některém místním vinařství – byla by škoda neochutnat to nejlepší, co Mikulov a Pálava nabízí.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 6. 2019