!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Založeno 1918 - Labyrintem dějin českých zemí
Založeno 1918 - Labyrintem dějin českých zemí
"> "> ">
27.2.
1.7.
+ Přidat foto

Založeno 1918 - Labyrintem dějin českých zemí

Kdy 27. únor 2018 - 1. červenec 2018 Společenské akce
Další z výstav v rámci projektu Založeno 1918 se uskuteční od 27. února do 1. července 2018 v Císařské konírně Pražského hradu. Na výstavě si připomeneme zlomové okamžiky ve vývoji českého státu od 10. století do současnosti.
Nejvzácnějším exponátem bude nejstarší dochovaná listina dokládající existenci českého státu - originál Vladislavova privilegia z roku 1158.

Na výstavě si nejprve můžete prohlédnout moderní dějiny. Postupně se pak vracíte v čase a dostanete se tak až na samý počátek dějin našeho státu. Expozice je multimediální, proto se můžete třeba posadit do retro křesla nebo se dívat na televizní zpravodajství z dob komunismu či zhlédnout dobové dokumenty z období roku 1939. Výstavou se prolínají autentické zvukové záznamy a dobové obrazy na stěnách. Můžete si třeba i vyzkoušet, jak se psalo v dávných časech.

Na výstavě jsou z moderních dějin například přístupové smlouvy do NATO a EU, ze starších exponátů zde najdete koncept deklarace nezávislosti psaný Tomášem Garriguem Masarykem, zakrvácenou košili Františka Ferdinanda d´Este, kterou na sobě měl při atentátu v roce 1914, dálnopis Reinharda Heydricha, v němž popisoval první opatření v Praze po svém nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora. Stovky let staré dokumenty reprezentuje žádost kata Jana Mydláře o proplacení popravy sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí v roce 1621. Návštěvníci budou moci dále zhlédnout pohřební insignie Přemysla Otakara II., obdivovat se originálům svazků zemských desek pražských, brněnských, olomouckých a opavských.

Po delší době bude opět vystavena v originále tzv. Zlatá bula sicilská, zlatá bula českého krále a císaře Svaté říše římské národa německého Karla IV. či Rudolfův majestát pro evangelické stavy. Obdobně hodnotné exponáty pak zdokumentují zlomové okamžiky vývoje českých zemí až do současnosti, a to včetně washingtonské deklarace a dalších dokumentů českých panovníků a významných osobností.

Některé vzácné listiny mohou být vystaveny pouze jeden měsíc a pak je nahradí kopie. Některé originály naopak budou vystaveny až později a nyní jsou zastoupeny kopiemi.

Výstava se koná v rámci projektu Založeno 1918.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 4. 2018