Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Zahájení turisticko-lázeňské sezóny v Jeseníku
Historické a vojenské akce

Zahájení turisticko-lázeňské sezóny v Jeseníku

Osobně se otevírání lázeňské sezóny zúčastní zakladatel těchto prvních vodoléčebných lázní na světě, pan Vincenc Priessnitz s chotí, bude žehnáno pramenům, bude se hrát, zpívat a veselit se a dojde k nejednomu překvapení.
Víkendový zahajovací maraton propukne v pátek májovým karnevalem a divadelním představením, které divákům připomene počátky lázeňství na Jesenicku. Třetí květnová sobota se stane hlavním dnem, kdy se návštěvníci mohou setkat se zakladatelem jesenických lázní Vincencem Priessnitzem. Den zahájí svěží ranní procházkou po pramenech. Dojde tak k oficiálnímu zahájení jak ve městě, tak v areálu lázní. Po slavnostním aktu v lázních bude následovat žehnání pramenům, aby nadále dopřávaly dostatek pramenité jesenické vody. V neděli bude sloužena v jesenickém kostele zádušní mše za Vincence Priessnitze. V areálu lázní pak dopoledne proběhne májový promenádní koncert.

Dalším překvapením organizátorů se stane jízda historického parního vlaku z Olomouce do Jeseníku v sobotu 19. května 2012. Z Olomouce vlak vyjede v 6.30 hod. a do Jeseníku dorazí v 11.30 hod. Zpět do hanácké metropole bude odjíždět v 16.29 hod. Než se vlak vrátí zpět do Olomouce, ještě jednou pojede přes Nebelovu zastávku v Bílém Potoce až do Branné, odkud se vrátí zpět do Jeseníku. V Horní Lipové alias Bílém Potoce tedy můžete navštívit hudební kavárnu Aloise Nebela, kde možná přivítá cestující sám jesenický nádražák osobně. V Branné mohou cestující zhlédnout doplňování vody do parní lokomotivy z vodního jeřábu. Cestu také vlak podnikne do Písečné. Vlak doprovodí personál v dobových stejnokrojích.

Provozovatel

Infocentrum Jeseník

Palackého 2/1341
790 03 Jeseník
Tel.:
+420 584 498 155
Email:
ic@jesenik.org
GPS:
50,229972 17,204861
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Jeseník
Tipy na výlet:
Jeseník a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 

Jesenické trhy

Oblíbené trhy s regionálními potravinami, řemesly a se zajímavými produkty z Jesenicka i širšího okolí.
Jeseník, Olomoucký kraj

Tomáš Pospěch – Země česká, domov můj

Fotograf, historik umění, kurátor a pedagog Tomáš Pospěch (*1974) na výstavě představí několik samostatných dlouhodobých projektů, ve kterých se věnuje ohledávání typicky českých fenoménů a dotýká se témat jako je domov či národní identita.
Jeseník, Olomoucký kraj

Swingová tančírna na Šeráku

Co si vyšlápnout kopec na chatu? Zatančit si swing v horách vysoko nad mraky?
Branná, Olomoucký kraj

ČEZ SkiTour #6 – JeLyMan

Další zastávkou prestižního běžeckého seriálu bude chata Paprsek na pomezí tří pohoří.
Staré Město, Olomoucký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku

První zmínka o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku pochází již z roku 1418. Jednalo se o gotickou stavbu, která byla po požáru roku 1457 znovu obnovena a rozšířena. Současná podoba kostela pochází z let 1882 – 1883, kdy došlo k přestavbě především z důvodu nedostačující kapacity.
Jeseník, Olomoucký kraj

Cyklistické okruhy YES-cyklo v Jeseníku

Přesně sto kilometrů značených okruhů YES-cyklo prochází především Sokolským hřbetem nad jesenickými lázněmi a Českou Vsí, zavedou vás však i do Zlatohorské vrchoviny a pod hřebeny Jeseníků.
Jeseník, Olomoucký kraj

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat. Dnes zde najdete informační centrum s expozicí Niského knížectví.
Jeseník, Olomoucký kraj

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.
Jeseník, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Slovan v srdci Jeseníků

Ubytování v nově zrekonstruovaném 4**** hotelu v 35 nadstandardně vybavených pokojích a apartmá, moderní gourmet restaurace a příjemná kavárna s venkovní zahrádkou.
Jeseník, Olomoucký kraj

Restaurace Hotel Slovan Jeseník

Restaurace Hotelu Slovan má za cíl naplnit očekávání i těch největších znalců dobrého jídla. Restaurace je otevřena pro veřejnost a hotelové hosty sedm dní v týdnu a staví na kvalitních surovinách z místních zdrojů.
Jeseník, Olomoucký kraj

Minipivovar Jeseník

Minipivovar v městě Jeseníku byl založen v roce 2011. Nabízí možnost posedět v příjemné hospůdce, která patří k minipivovaru.
Jeseník, Olomoucký kraj

Ennea café & local shop

Podhorská rodinná kavárna s výběrovou kávou a dezerty vlastni výroby.
Jeseník, Olomoucký kraj