Úvod > Kalendář akcí > Z tvorby Evy Čapkové a Oldřicha Hamery: Grafika a malba
Z tvorby Evy Čapkové a Oldřicha Hamery: Grafika a malba
"> ">
6.8.
28.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Z tvorby Evy Čapkové a Oldřicha Hamery: Grafika a malba

  • 6. srpen 2021 9:0028. září 2021 18:00
Ve druhé polovině prázdnin představí Prácheňské muzeum v Písku svým návštěvníkům díla dvou umělců, které dělí skoro dvě generace, ale přesto má jejich tvorba k sobě velice blízko.
Pojí ji příběh vynikajícího grafika druhé poloviny dvacátého století Vladimíra Boudníka. Ve výtvarných pracích Evy Čapkové i Oldřicha Hamery tak najdeme podobné inspirační zdroje, které však u každého z nich vedou k různým způsobům uměleckého vyjádření.  

Oldřich Hamera (*1944) je český grafik, malíř, ilustrátor, tiskař, typograf a restaurátor. S Vladimírem Boudníkem se seznámil v roce 1964 ve státním závodě ČKD Trakce. Boudník Hamerovi nejenom přiblížil své vlastní originální grafické techniky: aktivní a strukturální, ale seznámil ho i s řadou osobností z uměleckého světa (např. s Bohumilem Hrabalem) a věnoval mu svůj tiskařský lis. Během normalizace tak mohl Hamera publikovat samizdat, vedle textů Hrabalových, Klímových a bibliofilií věnovaných především Boudníkovi vydal i Intimní deník Karla Hynka Máchy, za nějž dostal v roce 1976 Cenu Jiřího Koláře za literaturu. Jeho dílo je plné odkazů na vědní obory, jimž se Hamara celý svůj život s velkou vášní věnuje –  mineralogii, paleontologii a geologii.

Eva Čapková (*1979) se dílem Vladimíra Boudníka inspiruje již od svých školních let. Při pátrání po Boudníkových unikátních grafických technikách se seznámila s jeho „žákem“ Hamerou, který ji zasvětil do vzniku aktivní a strukturální grafiky. Cestu k magnetické grafice, kterou Boudník vyvinul v roce 1965, si ale musela najít sama, od Boudníkova úmrtí totiž technika neměla pokračovatele. Čapková však nevyužívá elektromagnety, nýbrž feritové magnety různých velikostí a tvarů. Vytváří tak abstraktně laděné malby, jejichž výraznou složkou je „malba magnety“. Kovové piliny ponechává v jejich přirozené barevnosti, jindy je přiměje ke korozi, čímž na plátně vznikají nejrůznější přirozené barevné odstíny.
Zobrazit více

Provozovatel

Prácheňské muzeum

Velké náměstí 114
397 24 Písek
Tel.:
+420 382 201 111
Tel.:
+420 776 274 743
Email:
info@prachenskemu...
WWW:
www.prachenskemuz...
GPS:
49,308834 14,146468
 
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Snížená cena: 20 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny