Úvod > Kalendář akcí > Příroda a ekologie > Z Chebu křížem krážem
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Karlovarský kraj nebo navštivte Příroda a ekologie v celé ČR.
Pravidelně každý rok, vždy od ledna do dubna, pořádá Muzeum Cheb cyklus přírodovědných a cestopisných přednášek nazvaný: “Z Chebu křížem krážem”.
Cílem přednášek je přiblížit návštěvníkům krajinu, přírodu, kulturu a život v různých oblastech světa. Nejde pouze o klasické cestopisy, přednášejícími bývají odborníci z různých přírodovědných disciplín, kteří přibližují posluchačům nejen popisovanou část světa jako takovou, ale umožňují jim nahlédnout do problematiky oborů, které studují. Ve svých přednáškách často upozorňují na mnohé zajímavé aspekty života přírody, které zůstávají nezřídka skryty. Přednášky bývají pravidelně doplněny následnými diskuzemi, v nichž přednášející odborníci ochotně zodpovídají veškeré otázky účastníků a případně doporučí konzultanty z dalších přírodovědných oborů.

čtvrtek 22. února 2024 od 17.30 (Muzeum Cheb)
Dovolená na Jadranu okem ornitologa
Místo: Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4; pod Chebským špalíčkem).
Přednášející: Mgr. Martin Liška (Muzeum Českého lesa v Tachově)
Náplň: Chorvatsko je spojeno s mnoha přívlastky – kdo tam nebyl, není Čech; naše moře… – ale vážně víme o téhle zemi všechno? O bohaté přírodě (zvláště o ptácích), nádherné krajině, zajímavé, byť často bolestivé historii a neméně zajímavé současnosti západního Balkánu bude vyprávět ornitolog, pro kterého je bývalá Jugoslávie láskou na první pohled. Dozvíte se proč, a možná budete překvapeni, kolik toho ještě nevíme (nejen) o naší dovolenkové destinaci.

čtvrtek 29. února 2024 od 17.30 (Muzeum Cheb)
Jordánsko, země milých Arabů
Místo: Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4; pod Chebským špalíčkem).
Přednášející: Topi Pigula (cestovatel, fotograf, novinář)
Náplň: Jordánsko je země s historií dlouhou tisíce let a nejstabilnější zemí v blízkovýchodním regionu. Ani sami Jordánci neví, jak je možné, že mají tak silnou měnu. Do přírody i památek nás zavede Topi Pigula, který zemi poznával se svou partnerkou Světlanou na vlastní pěst. Kam nejel autobus, dostali se stopem. Zmokli v poušti Wadi Rum, navštívili posvátná místa několika náboženství a všude potkávali nesmírně milé lidi. Jordánsko je sice zemí „nebezpečného“ blízkovýchodního regionu, ale s lidmi tak příjemnými, že to našince silně zaskočí.

čtvrtek 7. března 2024 od 17.30 (Muzeum Cheb)
Objev a monitoring bělozubky tmavé na Chebsku 
Místo: Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4; pod Chebským špalíčkem).
Přednášející: Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D. (Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i., pracoviště Studenec)
Náplň: Bělozubku tmavou (Crocidura russula) zaznamenali vědci z Ústavu biologie obratlovců a Ústavu živočišné fyziologie AV ČR na českém území poprvé na podzim 2022 v Chebské pánvi. A to v podstatě omylem – během výzkumu zaměřeného na hybridní zónu myši domácí. Přijďte si poslechnout, jak odhalení bělozubky tmavé na Chebsku probíhalo, jak se k nám bělozubka tmavá zřejmě dostala a co jsou cíle nového monitorovacího projektu, který vědci z ÚBO spustili vloni na podzim ve spolupráci s Muzeem Karlovy Vary.
Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592

čtvrtek 14. března 2024 od 17.30 (Muzeum Cheb)
Pod povrchem ledu: příběhy zamrzlých světů 
Místo: Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4; pod Chebským špalíčkem).
Přednášející: Mgr. Marie Šabacká, Ph.D. (Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, České Budějovice)
Náplň: Přednáška nás zavede do tajemného světa ledovců a fascinujícího života, který se v nich skrývá. Představí nám nejen krásu polárních oblastí, ale také záhadné příběhy mikroorganismů, které zde žily a žijí. Podíváme se pod hladinu ledu, abychom objevili, jak se mění ledovce a jaký vliv má život v nich na klimatické změny. Je až překvapivé, jaké důležité poznatky nám tyto příběhy zamrzlých světů mohou poskytnout o budoucnosti naší planety.
Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592

Provozovatel

Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4
350 02 Cheb
Email:
sekretariat@muzeu...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://muzeumche...
GPS:
50,080167 12,370217
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Západočeské lázně
Město:
Cheb
Tipy na výlet:
Cheb a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Loutka a moderna – České loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových 1900-1950 v Muzeu Cheb

Výstava Loutka a moderna – České loutky ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových 1900-1950 představuje výtvarně ojedinělé loutky českých umělců především z období první Československé republiky.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský festival vína 2024

Srdečně vás zveme na 4. ročník Chebského festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 11. května 2024 na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnova desítka 2024

Valdštejnova desítka je běžecký závod, který se za svou krátkou existenci zařadil mezi nejvyhledávanější akce v České republice.
Cheb, Karlovarský kraj

Komentovaná prohlídka Zbyňka Illka

Galerie 4 zve na komentovanou prohlídku k výstavě Zbyňka Illka: 7x10.
Cheb, Karlovarský kraj

Herdek G4

HERecky Duchaprostý Experiment v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Zbyněk Illek – 7x10

Galerie 4 zve na výstavu z cyklu Jubilanti. Retrospektivní výstavu fotografa, kurátora a ředitele Galerie 4, Zbyňka Illka.
Cheb, Karlovarský kraj

Vzájemnosti

Galerie 4 zve na výstavu do Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Houslařství na Chebsku

Výstava věnována 150. výročí založení Houslařské školy.
Cheb, Karlovarský kraj

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.
Cheb, Karlovarský kraj

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.
Cheb, Karlovarský kraj

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.
Cheb, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.
Cheb, Karlovarský kraj

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.
Cheb, Karlovarský kraj

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Turistické infocentrum města Chebu připravilo prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představí vám technickou památku vysoké historické hodnoty – krovy zkonstruované v různých staletích.
Cheb, Karlovarský kraj

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gelateria Corso v Chebu

Výbornou zmrzlinu vyrobenou z přírodních surovin, tradičními postupy výroby a s láskou, nabízí v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Gallery Coffee v Chebu

Kavárna s nezaměnitelnou atmosférou vám nabídne nejen výbornou čerstvou kávu, domácí dorty a mnoho dalšího.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge v Chebu

Houska s dírou uvnitř se jako spousta „imigrantského židovského jídla“ prosadila v Americe. Bagely zaplavily i české kavárny, ale karlovarský podnik na nich staví první poslední. A rozrostl se o další pobočky a to třeba i v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivni lok v Chebu

Přijďte si vybrat z nejširšího pivního sortimentu v celém karlovarském kraji. Široký sortiment lahvového piva v našich lednicích a 6 druhů čepovaných piv na čepu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar s originálním názvem Pivní Skaut se nachází v suterénu restaurace Hvězda na chebském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na čepu bývají piva Hvězda 11° světlý ležák, 13° tmavý ležák a 14° IPA.
Cheb, Karlovarský kraj

3F Bistro v Chebu

První bistro v Česku, které se specializuje na flammkuchen a na hranolky z čerstvých brambor.
Cheb, Karlovarský kraj

Pikniková louka Krajinka v Chebu

Krajinka čili parkový areál se nachází v Poohří pod Chebským hradem, který patří k nejvýznamnějším románským památkám v České republice.
Cheb, Karlovarský kraj

Obecní pec Golem v Chebu

Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.
Cheb, Karlovarský kraj