Úvod > Kalendář akcí > Wallz: Pilsen Street Art Festival
Wallz: Pilsen Street Art Festival
"> "> "> "> ">
13.6.
18.6.
Přidat foto
V DEPO2015 a na různých místech po Plzni bude k vidění tvorba již třetího ročníku festivalu pouličního umění WALLZ. V několika lokalitách města vzniknou zajímavá díla od různých českých i zahraničních street art umělců. Návštěvníci a obyvatelé budou tak moci vidět vznik těchto děl a setkat se přímo s umělci a načerpat inspiraci pro lokalitu, kde sami žijí.

Nizozemský umělec Rutger Termohlen, který se věnuje street artu a tetování od raných 90. let, byl na festival WALLZ nominován městem Breda a místní Blind Walls Gallery. Vytváří velmi zajímavá a osobitá díla, která působí jako obří obrazy uprostřed města. Rouškou tajemství zůstávají zahaleny plzeňské plány Brada Downeyho, amerického umělce žijícího v Berlíně. Jeho často provokativní díla pracují s momentem překvapení a bývají zaměřena proti systému, společenským stereotypům a rutinnímu vnímání organismu města. Lokalitu si umělec vybírá dle aktuálního působení města, do kterého zavítá, a pracuje na základě spontánních nápadů. Místo i forma proto budou překvapením.

Nedílnou součástí festivalu WALLZ jsou studenti plzeňské Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Vítězka otevřené výzvy Johana Kubalová pomaluje s podporou Vodárny Plzeň vodárenský objekt na náplavce řeky Mže. Rakousko-německá umělecká dvojice Julia Heinisch a Frederic Sontag svým dílem zkrášlí objekt speciální základní školy. Jejich styl připomíná secesní ornamenty spojené s bohatou přírodní scenérií. Je příkladem odlišného způsobu tvorby muralů, který je více odvozen od klasické malby. Vladimír Hirscher aka Caer8th patří k významným street art umělcům, kteří vzešli z původního undergroundu. Jeho osobitý styl lze řadit k tzv. „post-graffiti“. Vybraná lokalita technického objektu ČEZ Distribuce je významná svým umístěním v samém centru na nejrušnější dopravní tepně města.

Švýcarská umělkyně Maja Hürst se dlouhodobě zabývá tvorbou ilustrací a muralů odkazujících na jednoduché plošné zobrazení egyptských hieroglyfů, které přetváří ve stylizaci zejména zvířecích a přírodních motivů. Zásadně pracuje bez přípravných návrhů, její malba je improvizací spojenou s působením okolí, ve kterém se stavba nachází. V Plzni vyzdobí železniční podchod u Ejpovického tunelu. Paluba Hamburk představuje u Hlavního nádraží pro cestující na železnici vstupní bránu do Plzně. V letošním roce zde bude v rámci festivalu WALLZ instalována socha Myslitel od českého umělce Michala Trpáka.
 

Kdo a kde

Tadas Šimkus (LT)
Lokace: Korandova 5, UMO3
 
Rutger Termohlen (NL)
Lokace: Božkovská 35, UMO2
 
Chemis (ČR)
Lokace: pavlačový dům Jateční tř. 35, UMO4
 
Open call Sutnarka – Johana Kubalová (ČR)
Lokace: Vodárenský objekt, náplavka na Mži, UMO1
 
Yakokarlik – Jakub Karlík (ČR)
Lokace: část prostoru náplavky, Korandův sbor až Loděnice Prazdroj, UMO 3 
 
Julia Heinisch (AT) a Frederic Sontag (DE)
Lokace: Speciální ZŠ Tachovská 19, UMO 1

Vladimír Hirsher / Caer8th (ČR)
Lokace: Technický objekt ČEZ Distribuce, Sady 5. května, UMO 3
 
Maja Hürst (CH)
Lokace: železniční podchod u Ejpovického tunelu, UMO 4
 
Brad Downey (DE)

Lokace: nezávislá intervence ve veřejném prostoru

Michal Trpák (ČR)
Lokace: Paluba Hamburk, sochařské dílo UMO 3
 

Doprovodný program pro veřejnost:

Třetí ročník festivalu WALLZ nabídne také bohatý doprovodný program – například graffiti jam otevřený široké veřejnosti, česko-německou konferenci na téma umění ve veřejném prostoru (za podpory fondu ČNFB) nebo dětské workshopy. Do programu se zapojí také známý ateliér DRAWetc se svými umělci. Street artový týden zakončí vernisáž výstavy ateliérové tvorby všech zúčastněných výtvarníků v DEPO2015. Během dvou předchozích ročníků festivalu WALLZ vzniklo na budovách, mostech či zdech v celé Plzni více než dvacet velkoplošných maleb od špičkových výtvarníků z celé Evropy. Jejich umělecká díla významně zlepšila prostředí vybraných plzeňských lokalit, když nahradila nevzhledné oprýskané fasády nebo staré reklamní poutače.

Čtvrtek 16. června:
17:00 – 19:00 – Graffiti Jam / zeď ul. U trati x Prokopova

Pátek 17. června: 
Wallz no.3 – Setkání organizátorů street artových aktivit (pro pozvané účastníky)

Sobota 18. června:
16:00 – 17:30 – Hyper talks by DRAWetc (Kavárna) 
Krátké 5-8 minutové talky na téma, které si umělci sami vybírají.
16:00 – 18:00 – graffiti workshop pro děti (nádvoří) 
18:00 – 19:00 – Vernisáž doprovodné výstavy oficiální zakončení festivalu (Kavárna)
19:00 – 22:00 – Art Battle by DRAWetc (nádvoří), koncert skupiny Roxormen

Provozovatel

DEPO2015

Presslova 14
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 702 019 508
Email:
recepce@depo2015.cz
WWW:
https://www.depo2...
GPS:
49,738222 13,382270
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Martinská Osteria

Restaurace Martinská Osteria

Plzeň, Plzeňský kraj
Potrefená husa Plzeň

Potrefená husa Plzeň

Plzeň 3, Plzeňský kraj