Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Walid Ben Selim
Walid Ben Selim
Hudební a divadelní akce

Walid Ben Selim

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Smírné prolínání spirituálních cest východu a západu, třeba tak bychom mohli označit setkání marockého zpěváka Walida Ben Selima a francouzské harfenice Marie-Marguerite Cano. Zpívanou súfijskou poesií, rozprostřenou na klasicizujícím hudebním koberci, promění duo 1. listopadu 2023 pražský klub Letk
Duchovní poesie dávných súfijských básníků, pokorných, tolerantních a láskyplných mystiků orientu, má nejen nadčasovou, ale také celoplanetární platnost. Snadno se tak může stát i základem soudobého, široce sdělného písňového cyklu. Zvláště v podání tak citlivých hudebníků jako jsou Walid Ben Selim a Marie-Marguerite Cano.

Walid Ben Selim není „jen“ technicky brilantním pěvcem. On především rozumí všemu, co zpívá. Sám sebe označuje za „zpěváka – humanistu, milovníka poesie a skladatele mnoha různých forem“. I svůj životopis začíná básnicky: „Narodil jsem se jednoho zářijového večera roku 1984 v Casablance, ve staré medíně, mezi obchodním přístavem a rybím trhem…“

Na výchovu talentovaného chlapce dohlížela chápavá matka, právnička, věnující se práci pro chudé a tzv. sociálním kausám. Brzy poznala, že Walidova láska k muzice není jenom dětským okouzlením, ale známkou ohromného potenciálu, a zapsala teprve šestiletého chlapce na Casablanskou konzervatoř. Nespletla se. Koncem 90. let se Walid stal jedním ze zakladatelů a hybatelů hnutí mladých umělců Nayda (což v marocké arabštině znamená „stoupat vzhůru“, ale také „jít na večírek“), které po letech potlačování svobodného uměleckého projevu a jeho světských aspektů představovalo v Maroku doslova revoluci. V hudbě to znamenalo vycházet z kořenů, ale svobodně a nekonzervativně oživovat tradiční žánry Maghrebu fúzováním s globálními vlivy.

V roce 2002 odešel Walid z Maroka do Francie, aby se věnoval dalším studiím. Jeho cesta za poznáním tu však zdaleka nekončila. V roce 2010 dostal pozvánku ke tvůrčímu pobytu od Gowri Art Institute v indickém státě Kérala. Právě zde objevil verše dávných básníků jako Abú al-Alá al-Ma’arrí (žil na přelomu 10. a 11. století a svými nadčasovými verši kritizoval náboženský dogmatismus, volal po sociální spravedlnosti a také jako vegan horoval za práva zvířat) a Al-Halládž (súfijský mistr z přelomu 9. a 10. století původem z íránského Farsu, považovaný ta prvního súfijského mučedníka) a naprosto jim propadl. Pod dojmem svých indických zkušeností pak ve Francii založil projekt N3rdistan, kombinující etnickou hudbu s elektronikou a poesií. S N3rdistan vydal v roce 2019 eponymní album a odehrál více než dvě stovky představení po celém světě, včetně prestižních jazzových a world music festivalů. Paralelně začal komponovat také hudbu k filmům a filmových dokumentům. Koncertoval například s Opéra Orchestre National Montpellier či Miami Symphony.

Možná nejlépe ale vynikne Walidův hlas a ponor do poesie (vedle veršů starých súfijských mistrů se věnuje také zhudebněným básním moderního palestinského spisovatele Mahmouda Darwishe, 1942-2008) při komorních produkcích jen s doprovodem harfy.

Francouzská harfenice Marie-Marguerite Cano, známá také doprovodem pěvkyně Marie Trezanini nebo z klasického ansámblu Trio Canopée, je pro Walida ideální citlivou partnerkou. Už jako jedenáctiletá získala cenu v Národním konkursu, pořádaném Francouzským rozhlasem. Absolvovala Conservatoire à rayonnement régional de Montpellier. Vedle hudebního vzdělání má ovšem universitní diplom z klinické psychologie a psychoanalýzy, což ji předurčilo také ke studiu muzikoterapie. Před praxí psycholožky ale nakonec dala přednost první lásce, hudbě.

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.
Praha 7, Praha

Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

Letos uběhne 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury, která proběhne 7. 12. 2023 až 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.
Praha 7, Praha

Dveře budoucnosti dokořán

V Národním technickém muzeu můžete až do konce března 2024 navštívit výstavu Dveře budoucnosti dokořán. České inovace, které zazářily na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. K vidění jsou dvě desítky Hi-Tech inovací, které dohromady vytváří udržitelné město budoucnosti.
Praha 7, Praha

Antonín Viktor Barvitius – moderní architekt za času historismu

Až do 28. dubna 2024 můžete v Malé galerii expozice Architektura v Národním technickém muzeu navštívit výstavu Antonín Viktor Barvitius: moderní architekt za času historismu, která vznikla k 200. výročí architektova narození a je první výstavou věnovanou Antonínu Barvitiovi po více než sto letech.
Praha 7, Praha

Výstava 100 let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023

Pravidelné rozhlasové vysílání u nás letos oslaví již stoleté výročí! Národní technické muzeum ve spolupráci s Českým rozhlasem připravuje výstavu, která vás provede historií rozhlasové techniky a dá vám na vlastní uši zažít rozmanitost rozhlasové produkce v průběhu uplynulého století.
Praha 7, Praha

Bezpečnost především – 50 let crash testů vozů Škoda

Výstava v Národním technickém muzeu prezentuje tematiku zkušebních nárazových testů, které u nás byly poprvé uskutečněny v roce 1972 u vozů Škoda. Podrobně popisuje jejich historii, technická vybavení pracovišť i současnou podobu testování bezpečnosti vozů Škoda Auto.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2023 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).
Praha 7, Praha

Advent v Národním zemědělském muzeu

Přijďte si užít adventní čas do Národního zemědělského muzea v Praze. Budeme zpívat koledy, oživíme staré vánoční zvyky, ozdobíme si cukroví, vyrobíme vánoční dárky a na muzejním dvoře na vás bude čekat živý betlém!
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné

Během konference Iconic Houses 2023 byl na pozemku NTM v Praze na Letné slavnostně zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose podle návrhu z roku 1932. Modernistické Loosovy myšlenky tak budou přístupné odborníkům, i široké veřejnosti.
Praha 7, Praha

Jóga a pilates Letná

Jógové studio uprostřed Letné, Prahy 7. Jóga pro začátečníky, jóga pro rodiče s dětmi, jóga pro bolavá záda a mnoho dalšího. Poznejte moderní prostor, kvalitní lektory, zajímavé lekce a workshopy pro všechny věkové kategorie. Uvolněte se, protáhněte a načerpejte novou energii.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabýváme se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše máme vyhlídkovou terasu a příjemný trávník na posezení.
Praha 7, Praha

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Apartment Amandment v Praze 7

Hledáte ubytovaní v Praze na jednu nebo více nocí? Pak budete v Apartmentu Amandment na spravnem místě! Najdete zde ubytování se snídaní v komfortně zařízeném apartmánu nebo pokoji s vlastní koupelnou. Výhodou je také dobrá dostupnost MHD.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Bistro & Bar Koule

Jediné místo na světe, kde si spolu s čepovanou plzní můžete vychutnat až 17 druhů smažených sýrových koulí.
Praha, Praha

Mr. Hot DoG na Letné

Máte rádi hot dog? Pokud ano, musíte vyzkoušet dnes již ikonickou značku Mr. Hot DoG, autentickou americkou pochoutku z těch nejkvalitnějších surovin. Kromě hot dogů zde mají i výborné slidery, hranolky nebo domácí limonády či koktejly.
Praha 7, Praha

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.
Praha 7, Praha