Úvod > Kalendář akcí > Výstava Voda v pěti kruzích
Výstava Voda v pěti kruzích
"> ">
23.6.
31.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Výstava Voda v pěti kruzích

Kdy 23. červen 2021 18:0031. říjen 2021 17:00
Výstava představuje vydané, ale i nerealizované grafické návrhy ke známkám s motivem vodních sportů a také letních olympijských her, které Poštovní muzeum uchovává. Návrhy jsou díly významných československých výtvarníků Cyrila Boudy, Zdeňka Buriana, Josefa Lieslera, Jiřího Rathouského a dalších.
Výstava je součástí rozsáhlé expozice Poštovního muzea.

Na výstavě najdete také výběr zvětšených reprodukcí „olympijských“ poštovních známek různých zemí světa, které jsou uchovávány ve sbírkách Poštovního muzea. Tato kolekce známek členských zemí Světové poštovní unie čítá na 850 tisíc známek. 

Vodní sporty byly na pořadu letních olympiád od roku 1896, kdy se v Aténách konala první novodobá olympiáda. Českoslovenští sportovci se ve vodních sportech poprvé účastnili olympijského klání v Antverpách v roce 1920, a sice ve veslování, plavání a vodním pólu. Medaili tehdy nevybojovali … První československé olympijské medaile z vodních sportů, a hned zlaté, vybojovali deblkanoisté v roce 1936 v Berlíně, první české zlaté vodní vítězství je ještě v paměti mnoha z nás – Martin Doktor a Štěpánka Hilgertová v Atlantě roku 1996.

Československá pošta se pro sportovní vodní námět poprvé rozhodla v roce 1954 v rámci celostátní kampaně Každý občan plavcem. Olympijský vodní sport –  veslování – se objevil poprvé na československé známce v roce 1960, byla to osmiveslice na kanále Castel Gandolfo na olympiádě v Římě, kterou výtvarně zpracoval Mario Stretti, na české známce to byla veslařská známka výtvarníka Jiřího Rathouského k olympiádě v Sydney 2000.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Inge Vyšší Brod

Pension Inge Vyšší Brod

Vyšší Brod, Jižní Čechy
Hotel Panský Dům Vyšší Brod

Hotel Panský Dům Vyšší Brod

Vyšší Brod, Jižní Čechy