Úvod > Kalendář akcí > Výstava Vivat Grácie na zámku v Litomyšli

Výstava Vivat Grácie na zámku v Litomyšli

Kdy 27. červen 2019 10:00 - 1. září 2019 16:00 Historické a vojenské akce
K 20. výročí zapsání zámku v Litomyšli na Seznam světového dědictví UNESCO připravil zámek v Litomyšli a doc. MgA. Kristýna Petříčková výstavu s názvem Vivat Grácie.

K 20. výročí zapsání zámku v Litomyšli na Seznam světového dědictví UNESCO připravil zámek v Litomyšli a doc. MgA. Kristýna Petříčková výstavu s názvem Vivat Grácie.  Výstava bude přístupná v rámci prohlídek reprezentačních sálů Státního zámku v Litomyšli (trasa A), od 27. 6. 2019 – 1. 9. 2019. Záštitu nad výstavou přijala Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, a ministr kultury České republiky.

Základem výstavy Vivat Grácie jsou rekonstrukce evropských renesančních oděvů z Francie a z Itálie, doplněné o historické i novodobé lidové kroje, které propojuje společná symbolika, nebo tradiční vzory textilií. Nedílnou součástí výstavy a exponátů jsou také velkoformátové umělecké fotografie. Pro zámek v Litomyšli, památku UNESCO, se podařilo navrhnout koncepci, která zahrnuje třeba oděvy z Blatnice pod Svatým Antonínkem či z Vlčnova, jehož Jízda králů je rovněž zapsána na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO.

„Rozmanitost, se kterou forma oděvu dovedla odlišit jednotlivé epochy, národy i letopočty, existuje taktéž v rámci jedné doby, mezi jednotlivými lidskými případy a osudy“, uvádí ve svých Záznamech výtvarník Josef Kaplický. „Oděv se tak stává nositelem příběhu. A právě příběhy vtisknuté do podoby slavnostních a tradičních oděvů napříč svou historií mají o čem vyprávět i v současnosti zejména proto, že se dotýkají přímo podstaty lidského života a osudu,“ dodává kurátorka výstavy Kristýna Petříčková. V doprovodu poezie Sonetů Williama Shakespeara s texty lidových písní dává tvorba Kristýny Petříčkové nahlédnout pod povrch oděvu samotného blíž k základům lidského bytí.

 

doc. MgA. Kristýna Petříčková

designer, vysokoškolský pedagog

Centrem zájmu autorky je krása historického a tradičního oděvu, ve kterém vidí obdivuhodnou propracovanost, nadčasovost a trvanlivost tradiční oděvní kultury pevně spjatou s vysokou estetickou úrovní. Právě rekonstrukce je zde chápána jako nástroj zkoumání prvků oděvní kultury, která je důležitým procesem z hlediska mezigeneračního předávání kultury. Kristýna Petříčková vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze. V současnosti působí jako pedagog a vedoucí ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde vyučuje historii odívání, ateliérovou výuku, technologii a také rekonstrukce oděvů, které jsou širokým inspiračním zdrojem pro tvůrčí práci studentů. Podílí se na řadě výzkumných projektů zabývajících se tradičním oděvem s edukačním přesahem. Tvoří pod vlastní oděvní značkou YNA.

 

Prohlídky výstavy Vivat Grácie jsou součástí prohlídek reprezentačních sálů zámku v Litomyšli na základní návštěvnické trase A. Výstava je přístupná v otvíracích hodinách zámku od 27. 6. 2019 do 1. 9. 2019. Spolupráce při realizaci: Státní zámek Litomyšl, Národní památkový ústav, obec Blatnice pod Sv. Antonínkem, Univerzita T. Bati ve Zlíně FMK,YNA, Vere Gratia z. s., Klub sportu a kultury Vlčnov, H. R. G. spol. s r. o.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2019
28.3.
1.11.
Fotosoutěž zámku Litomyšl

Fotosoutěž zámku Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
10.4.
13.4.
Velikonoce na litomyšlském zámku

Velikonoce na litomyšlském zámku

Litomyšl, Východní Čechy
25.4.
26.4.
Lázně ducha na zámku v Litomyšli

Lázně ducha na zámku v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
11.6.
6.7.
Smetanova Litomyšl 2020

Smetanova Litomyšl 2020

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
Apartmán Unesco Litomyšl

Apartmán Unesco Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
Pension Kraus v Litomyšli

Pension Kraus v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy