Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Tajemné dálky: symbolismus v českých zemích 1880–1914
Výstavy

Výstava Tajemné dálky: symbolismus v českých zemích 1880–1914

Výstava Národní galerie v klášteře sv. Anežky České představuje specifickou část výtvarné umělecké scény v českých zemích, ovlivněnou symbolismem v období mezi lety 1880 a 1914.
Vedle známých a uznávaných umělců (Alfons Mucha, Max Švabinský, František Bílek, Josef Váchal, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý atd.) se představí i autoři méně vystavovaní a v mezinárodním kontextu téměř neznámí – Maxmilián Pirner, Beneš Knüpfer, August Brömse, Jaroslav Panuška, Josef Mandl, Tavík František Šimon, Alois Boháč atd.
 
Vystavené exponáty pocházejí jak z velkých etablovaných galerií (Národní galerie, Galerie hl. m. Prahy nebo Památník národního písemnictví), tak z menších muzeí a dalších regionálních institucí, stejně jako ze soukromých sbírek. Ve třech případech se jedná i o zápůjčky ze zahraničí (Řezno, Oslo, Paříž). Výstava tak představuje vedle známých děl i doposud nevystavené práce.
 
Datace výstavy je pomyslně rámována otevřením budovy Národního divadla a začátkem první světové války. V tematicky řazených celcích bude představen poprvé samostatně fenomén českého symbolismu prostřednictvím významných děl ze sbírek veřejných institucí a soukromých sbírek nejen z České republiky, ale i Německa a Norska.

Výstava podle koncepce historika umění Otto M. Urbana je bezesporu výrazným kulturním počinem, poprvé uvádí v takové šíři český symbolismus jako samostatný fenomén, jenž byl doposud prezentován jen jako kapitola v rámci širších projektů o umění v období secese.

Kromě známých a uznávaných jmen, jako jsou malíři Alfons Mucha, Maxmilián Pirner, Max Švabinský, František Bílek, František Kupka, Ladislav Šaloun, Jan Zrzavý a mnozí další, jsou zde předvedena i díla mnohých autorů méně známých i dosud nevystavených. Významnou součástí obrazu symbolismu v českých zemích je i tvorba umělců, „českých Němců“, například Richarda Teschnera či Ferdinanda Staegera ad.

O rozmanité, poutavé a ucelené náplni výstavy (více než 300 exponátů) svědčí i tématické oddíly věnované mytologii, duchovním námětům, světu démonů a pohádkových bytostí, světu touhy po ztraceném ráji, kráse a melancholii, ale také symbolům bolesti a temných stínů lidské existence. Společným jmenovatelem všech vystavených děl byl duchovní názor umělců využívajících řeči symbolu, náznaku, sugesce pro poznávání podstaty skutečnosti.

Součástí projektu Tajemné dálky jsou stejnojmenné obsáhlé, bohatě obrazově vybavené publikace v české a anglické verzi, vydávané ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae. Komornější verzi olomoucké výstavy pořadatelé připravili pod názvem Vládcové snů pro Mezinárodní centrum kultury v Krakově (6. 5. – 7. 9. 2014).Výstava bude doplněna chronologií symbolismu, projekcemi z dobových filmů čítárnou. Programy budou reflektovat nejen dobové výtvarné umění – tedy téma výstavy, ale i přesahy symbolismu do literatury, divadla či hudby.

Provozovatel

Národní galerie v Praze – klášter sv. Anežky České

Anežská 12
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 810 628
Tel.:
+420 221 879 216
Email:
info@ngprague.cz
WWW:
www.ngprague.cz
GPS:
50,092234 14,424077
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 150 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

PopArt Petra Šálka a Pavla Dufka u sv. Anežky

Dvojici Petr Šálek a Pavel Dufek není třeba nijak dlouze představovat. Velmi dobře fungující spojení Šálkových fotografií s nápaditou grafikou Pavla Dufka opět posouvá významy a skryté příběhy, které na diváka promlouvají z každého jednotlivého díla.
Praha 1, Praha

Ceremony of Carols

Vánoční koncert v Anežském klášteře přinese hudbu polskou a anglickou. Slavnostní atmo­sféru hned v úvodu večera navodí neobarokní Concertino ve starém slohu Macieje Małec­kého, ve kterém se v pozici sólových nástrojů představí dvě harfy.
Praha 1, Praha

Wagnerovy písně s Markétou Cukrovou

R. Jindra, M. Cukrová, R. Heger, Z. Rys, L. Dittrich, M. Muzikář, L. Härtelová.
Praha 1, Praha

Sólo pro klarinet a violu

Z. Matějů: Virus, koncert pro violu a komorní orchestr, světová premiéra skladby na objednávku SOČR.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Collegium Marianum

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Praha 1, Praha

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.
Praha 1, Praha

Oddíl mladých ochránců přírody Lacerta

V oddíle mladých ochránců přírody Lacerta zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. Program, ve kterém jsou zahrnuty hry, výlety a další aktivity, je vhodný pro kluky a holky od druhé do deváté třídy.
Praha 1, Praha

Nejmenší pražský dům

V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853 a architektem byl Josef Liebel. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Anežka

Anežka se ukrývá přímo v komplexu kláštera Na Františku, zvaného Anežský. Úchvatný gotický komplex, jehož součástí jsou také prostory Národní galerie, tak nově od sezony 2022 doplňuje místo, kde si lze vychutnat kávu, drink a něco k snědku.
Praha, Praha

Loď Pivovar

V Praze na vltavském nábřeží u Štefánikova mostu kotví loď, ve které se zlatavý mok nejen konzumuje, ale dokonce i vaří. V nabídce jsou hned čtyři druhy piva nesoucí názvy českých lodí, tedy Legie, Republika, Remorkér a Monarchie.
Praha 1, Praha

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.
Praha 1, Praha

Slow Food v restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise

Myšlenka „Slow Food“ dobývá svět. Znamená vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu v rámci tří slov: Dobrý, čistý a fair. Unikátní podnik La Degustation nemá v Čechách obdobu. Nabízí klasické pokrmy místního kulinářského umění z konce 19. století v moderním zpracování.
Praha 1, Praha