Úvod > Kalendář akcí > Výstava: Svatá Ludmila – Žena na rozhraní věků
Výstava: Svatá Ludmila - Žena na rozhraní věků
">
7.5.
30.6.
+ Přidat foto
Výstavy

Výstava: Svatá Ludmila – Žena na rozhraní věků

Kdy 7. květen 2021 16:0030. červen 2021 20:00
Akademie věd České republiky, ve spolupráci se spolkem Svatá Ludmila 1100 let pořádá na Národní třídě výstavu o kněžně, světici a matce národa – Ludmile.
Stěžejním záměrem výstavy je prostřednictvím několika vybraných témat představit osobnost svaté Ludmily a důstojným způsobem tak připomenout 1100. výročí její násilné smrti. Ústředním tématem projektu a doprovodných akcí bude problematika vzniku českého státu, christianizace jeho obyvatel, role a význam kněžny Ludmily v českých dějinách. Život a působení sv. Ludmily totiž úzce souvisí se vznikem českého raně středověkého státu. Zrod státního zřízení na území Čech a Moravy lze následně srovnávat se vznikem dalších středoevropských státních celků, zejména Polského a Uherského království.

Výstavní exponáty, které budou formou katalogových hesel zařazeny také do plánované publikace k výstavě, divákovi přiblíží kulturu raně středověkého českého státu. Osobnost Ludmily – posléze zemské světice – bude sledována z hlediska řady společenskovědních disciplín v dlouhém časovém horizontu od raného středověku až prakticky do současnosti. Pozornost bude věnována také tzv. druhému životu sv. Ludmily (ve vědomí předbělohorské a pobělohorské společnosti – příběh Palladia; v národním obrození; v kultuře a umění 19. a 20. století). Půjde zejména o prezentaci humanitních oborů, nicméně v posledních letech roste také význam aplikací přírodních věd v historickém výzkumu (archeobotanika, rozbory DNA, C 14 apod.). V tomto směru se nabízí vhodná příležitost upozornit na nutnou spolupráci humanitních a přírodních věd při výzkumu minulosti.

Doprovodný program:
literární pásma
ukázky výroby dobových šperků

Garanti výstavy:
Archeologický ústav AV ČR
Středisko společných činností AV ČR
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Velehradu

Hotel U Velehradu

Velehrad, Východní Morava
Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Velehrad, Východní Morava
Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel Skanzen ve Velehradě

Velehrad, Východní Morava