Úvod > Kalendář akcí > Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy
Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy "> Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy "> Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy "> Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy "> Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy
1.7.
30.10.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Šlechtické slavnosti a zábavy

Šlechtické zábavy. Triumfální vjezdy. Turnajová klání. Lovecké kratochvíle. Opulentní hostiny. Plesy a divadla. Zahradní slavnosti. Ohňostroje. Luxus, noblesa a elegance... Jak se dříve šlechta bavila? Krátila si pouze dlouhé chvíle, nebo se za velkolepou podívanou skrýval i hlubší význam?
Šlechtické slavnosti bývaly zábavou pro všechny zúčastněné – pro šlechtu, která vystupovala v roli herců, i pro diváky, obyvatele měst a panství, kde se slavnosti odehrávaly. Jednalo se o několika denní divadlo, které probíhalo v ulicích, na náměstích, v parcích a v interiérech paláců a zámků. Na začátku byl vždy průvod s alegorickými vozy, následovaly turnaje jako sportovní klání v několika disciplínách, večer se hrálo divadlo, pak následovala hostina a na konec přišel tanec. Tančívalo se až do rozednění.

Zážitek z výstavy umocní herní prvky a doprovodný program pro děti nebo dobové hřiště s barokní houpačkou na II. zámeckém nádvoří. Dalšími doprovodnými akcemi projektu budou v Českém Krumlově tematické kurátorské prohlídky a workshopy, kurzy dobových tanců pro veřejnost, barokní iluminace zámeckého lapidária, kurátorské prohlídky tzv. Renesančního domu, který ukrývá světově jedinečnou sbírku divadelních a maškarních kostýmů, a řada dalších.

Návštěvník postupuje výstavou jako by byl sám účastníkem velkolepé slavnosti. Symbolicky prochází slavnostním průvodem s alegorickými vozy až k trůnům hostitelů, následně se stává svědkem turnajového klání, které mívalo podobu čtyř sportovních disciplín. Účastní se hostiny, na níž nechybí vzácné kusy stolního náčiní včetně žertovných pohárů a keramiky. Pod pokličku nahlédne mistrům kuchařského umění a pozná, z jakých chodů sestávalo slavnostní menu. V části věnované baroknímu divadlu se seznámí s operou Derviš, která byla v českokrumlovském zámeckém divadle uvedena na podzim roku 1795. Uvidí zde originální kostýmy a rekvizity, části kulis nebo dobové partitury a hudební nástroje. Nakoukne i do zákulisí divadla a poodhalí jeho provoz. Poslední část je věnovaná tanci, plesům a maškarním rejům. Kurátoři výstavy využili i vstupní chodby, aby zmínili kratochvíle v zámeckých zahradách a venkovní sportovní aktivity. Nechybí ani připomínka barokních ohňostrojů a iluminací. K vidění je okolo čtyř stovek autentických předmětů, převážně z depozitářů českokrumlovského zámku nebo ze sbírek státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu.

Výstava probíhá v nově otevřeném objektu Mincovny v areálu hradu a zámku Český Krumlov.

Ubytování a restaurace v okolí

Cikánská jizba v Českém Krumlově

Cikánská jizba v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Travel hostel v Českém Krumlově

Travel hostel v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj