!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy
Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy
">
24.9.
22.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy

Kdy 24. září 2020 9:0022. listopad 2020 17:00
Národní muzeum v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích otevřelo výstavu Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Výstava hnutí Duha vypráví půl století starý příběh ochrany unikátní šumavské přírody a jejích divokých obyvatel. V hlavní roli se představí tajemná a krásná šelma – rys ostrovid.
Těšit se můžete na rozsáhlou a kvalitní fotodokumentaci téměř půlstoletí dlouhého příběhu návratu velkých šelem na Šumavu. Díky ukázkám nových technologií pro monitoring vzácných zvířat nahlédnete „pod ruku“ výzkumníkům, kteří se již 25 let zabývají jejich sledováním. Mapové infografiky ukazují, jak se rysi šířili v Pošumaví a představí zajímavé životními příběhy proslulých rysích tuláků, kteří se léta pohybují na české-bavorsko-rakouském pomezí. Expozice přibližuje i aktuální stav velkých šelem v České republice i jejich další osud v naší přírodě.

Vydáte se také po stopách kočky divoké, poznáte kdysi vzácného krkavce a zapátráte v historii po osudu vlků, kteří se již vícekrát snažili znovu osídlit svůj dávný šumavský domov. Klíčovou úlohu ve vyprávění hrají také lidé: šumavští obyvatelé, lesníci, ochranáři a milovníci zdejší svérázné krajiny. Kromě historické části se na výstavě návštěvníci dozví také aktuální poznatky o skrytém životě velkých šelem, jejich současném rozšíření, ohrožení i zajímavostech z každodenního života.

Jako vrcholoví predátoři mají velké šelmy v přírodě nezastupitelnou, velmi užitečnou roli. K životu nepotřebují nic jiného než náš respekt a ochotu sdílet s nimi společný životní prostor. Pro ochranu rysa a dalších druhů velkých šelem je třeba široká spolupráce na mezinárodní úrovni.
 

Projekt Lynx a medailonky osobností

Autorka výstavy Josefa Volfová s spolu s Luďkem Tomanem se při přípravě vydali zpátky v čase za původem šumavského rysa. Od pamětníků a z archivů získali dosud nepublikovanou dokumentaci Projektu Lynx. Díky němu bylo v letech 1982–1989 do šumavské přírody vypuštěno 17 rysů ze slovenských hor. Návštěvníci tak zhlédnou fotografickou dokumentaci této historie, dobové dokumenty, korespondenci i vzpomínky tehdejších aktérů.

Výstava obsahuje i medailonky osobností, které se o návrat šelem zasloužily. Především se jedná o největšího znalce rysů Ludvíka Kunce, šumavského ochranáře Ladislava Vodáka, Elišku Novákovou, Pavla Trpáka či Štefana Zatrocha. Výstava je i poděkováním jim a všem dalším, kteří se dodnes podílejí na ochraně vzácných šelem i odkazu zmíněných osobností a není jim lhostejná budoucnost přírodního bohatství v srdci Evropy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí