Úvod > Kalendář akcí > Výstava Rudolf Lukeš – filmové návrhy a reporela
Výstava Rudolf Lukeš – filmové návrhy a reporela
"> "> "> "> "> Rudolf Lukeš "> "> Rudolf Lukeš
31.7.
25.9.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Rudolf Lukeš – filmové návrhy a reporela

Mimořádná výstava představí poprvé v Uherském Hradišti filmové návrhy a výběr z ilustrátorské tvorby pozoruhodné osobnosti české poválečné výtvarné scény Rudolfa Lukeše.
Filmový architekt a ilustrátor Rudolf Lukeš (1923–1976) je podepsaný pod filmy Bořivoje Zemana, Jiřího Krejčíka či Andrzeje Wajdy. Jenže komunisti mu po osmačtyřicátém jeho práci zatrhli, odmítl totiž vstoupit do KSČ. Dalším škraloupem na jeho kádrovém profilu byla i rodina jeho manželky Taťány, která část války pobývala v anglickém exilu a otec byl válečným zpravodajem při americké armádě.

Pro výstavu, která bude věnovaná především Lukešově filmové tvorbě, je uspořádán výběr jeho realizovaných i nerealizovaných filmových návrhů. V letech 1946 až 1948 pracoval samostatně jako filmový architekt například na filmech Hrdinové mlčí, Housle a sen, Žiji mezi námi, Ves v pohraničí nebo Křížová trojka. S režisérem Jiřím Krejčíkem spolupracoval i na psychologickém dramatu Svědomí.

Po nuceném odchodu z Barrandova se živil jako písmomalíř. V šedesátých letech 20. století anonymně vyhrál soutěž nakladatelství Artia na dětské knihy, a tak začala jeho ve světě nesmírně úspěšná etapa. Jeho prostorová leporela se prodávala – kromě Československa – po celém světě. Výstava trochu poodhalí i tuto část autorské tvorby.

Výstava potrvá do 25. 9. 2022.


DOPROVODNÉ AKCE K VÝSTAVĚ

Pohádkové odpoledne s Rudolfem Lukešem

Pro všechny, kteří mají rádi film, pohádky a barevné dětské knihy, je připraveno na neděli 18. 9. 2022 v čase 13.00-17.00 zábavné a tvořivé odpoledne ve výstavě Rudolfa Lukeše.  Během programu se dozvíte o jeho životě a tvorbě, prohlédnete si barevná leporela, která jej proslavila po celém světě. V rámci dílniček si bude možné vyrobit jednoduché skládanky či si přečíst pohádku.

Výukový program pro školy – Kouzelná zvířátka
Představte si, že otevřete knihu a vyskočí na vás zvířátko. Myslíte, že je to možné jenom v pohádce? Není tomu tak. U nás ve Slováckém muzeu ve výstavě Rudolfa Lukeše takové knihy máme. Autor, který u nás není příliš známý, se ve světě proslavil především tvorbou prostorových leporel, jejichž návrhy a realizace ve výstavě najdete. V rámci výukového programu si povíme o jeho životě, o tom, jak je možné, že ho u nás nikdo nezná, a naopak ho znají děti po celém světě. Přečteme si pohádku a vyrobíme si i jednoduchou skládanku.

Termín programu: 1. 9. 2022 – 23. 9. 2022

Rezervace: MgA. Petra Tománková, petra.tomankova@slovackemuzeum.cz, +420 734 282 498
Šifrovací hra Slovácký Banksy

Šifrovací hra Slovácký Banksy

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
Věznice v Uherském Hradišti

Věznice v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
Barokní kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti

Barokní kaple sv. Šebestiána v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Zlínský kraj