Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava obrazů Františka Hodonského na Bořislavce
Výstava obrazů Františka Hodonského na Bořislavce
Výstavy

Výstava obrazů Františka Hodonského na Bořislavce

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Jak lze na plátno zachytit "tichou řeč krajiny", ukazuje výstava předního českého malíře a grafika Františka Hodonského v pražském Bořislavka Centru. Jeho díla zachycují převážně tematiku lužních lesů jižní Moravy. Výstava s názvem Tichá řeč krajiny potrvá do 19. března a je volně přístupná.
Akce je součástí dlouhodobého záměru KKCG, aby se z Bořislavka Centra stal kulturní prostor a místo pro setkávání lidí. V uplynulém roce se ve foyer konala řada volně přístupných výstav (například Czech Press Photo či Antikódy Václava Havla) a koncertů (v rámci festivalu Dvořákova Praha), venkovní piazzettu zase oživilo letní kino. Interiéry kancelářských budov centra zdobí díla významných současných českých autorů a vedení skupiny KKCG chce tyto významné umělce představovat i veřejnosti. František Hodonský je právě jedním z nich.

Hodonský se věnuje krajinomalbě od 60. let a postupně se stal předním českým tvůrcem. Ačkoli nyní bydlí v Praze a na chalupu jezdí do západních Čech, ve svých dílech se stále vrací k rodné jižní Moravě. V minulosti na plátnech barvami zachycoval i inspirující zákoutí Berounky a rybníky v okolí Bohdanče, nepřirostly mu však k srdci tak jako jedinečná krajina jižní Moravy.

Výraznou součástí Hodonského tvorby jsou i rozměrné dřevořezy, kde je konečným dílem nejen otisk, ale i jeho matrice, která se vlastně stává barevným reliéfem. Na výstavě budou k vidění také plastiky, které odkazují na přírodu lužních lesů.

Obrazy Františka Hodonského, naplněny vzrušením nad přírodou, světem, stvořením, prosty svazující starosti o formu, se vzdávají jakéhokoliv zpodobování. Jejich mocné sdělení spoléhá na sílu barvy, její struktury i sugesci prozářených hmot, které jako by nepodléhaly zemské tíži. V jeho malbách je dominantní zelená barva a nejinak je tomu i na nové výstavě. Ta je vykrystalizováním Hodonského celoživotní tvorby.

Výstava bude volně přístupná široké veřejnosti až do 19. března. Návštěvníci se sem dostanou výtahem z nákupního centra Bořislavka či přímo z Evropské ulice (vchod do KKCG a Sazky). Prostor bude zájemcům o současné umění otevřen ve všední dny od 10 do 18 hodin a o víkendech od 13 do 18 hodin.

František Hodonský (77 let)
Jeho tvorba je řazena do linie českých imaginativních krajinářů. Výraznou součástí Hodonského tvorby jsou i rozměrné dřevořezy, kde je konečným dílem nejen otisk, grafický list, ale i jeho matrice, která se vlastně stává barevným reliéfem. Hodonského výsostně malířská rozprava o událostech přírody je formou velmi uvolněná a svobodná. Před jeho díly se ocitáme v místech, z nichž vychází malířovo pochopení přírodních dějů. Narodil se v Moravském Písku a dnes žije a pracuje v Praze a v Holostřevech v západních Čechách. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde také vedl ateliér krajinářské a figurální malby. Vyučoval také na Akadémii umení v Banské Bystrici a ART & DESIGN INSTITUTU v Praze. Od roku 2018 vyučuje na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2010 obdržel Cenu Vl. Boudníka za grafické dílo a Cenu Společnosti pro vědu a umění Praha, a několik cen SČUG Hollar.

Vycházka za jedlým kvítím pro maminky s dětmi

Terénní kurz za poznáváním planě rostoucích kytek k jídlu, na který se můžete vydat s dětmi jakéhokoliv věku. Dozvíte se, jaké rostliny dětem nechat ochutnávat přímo z louky, aniž byste měli strach o jejich bezpečnost a čím z volné přírody obohatit jídelníček.
Praha 6, Praha

Svatojánská noc a magické býlí a kvítí – terénní kurz

Kurz, který má (empiricky ověřenou) kouzelnou moc. Louky jsou plné vonných bylin, kterými můžete ochutit nějaké báječné jídlo, nebo si je dát pod polštář a čekat, co se stane. Možná najdete i zlaté kapradí, které vám pomůže odkrýt poklady.
Praha 6, Praha

Příběh jednoho domu a jedné rodiny

Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou textilní výtvarnicí a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou
Praha 6, Praha

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy přivítá 8. února 2024 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov dílo brněnského fotografa Miloše Budíka. Výstava s názvem Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka přináší do Prahy netradiční pohled do architektonické historie.
Praha 6, Praha

Sportovní Mikulášská 2024

Sportovní a společenská akce pro děti od 1 do 10 let věku. Děti a jejich rodiče prochází v libovolném časovém rozmezí venkovní stezku, na které plní různé sportovní úkoly.
Praha 6, Praha

Hanami Česko-japonské společnosti

V Praze se bude slavit Hanami – japonský svátek kvetoucích sakur. Oslavy jara v japonském stylu můžete zažít 27. 4. v parku Hanspaulka. Svátek kvetoucích sakur poznáte v jeho autentické podobě tak, jak si ho užívá právě v těchto dnech celé Japonsko. Již pátý ročník přináší Česko-japonská společnost.
Praha 6, Praha

Á hop – závod v TeamGymu

Soutěž podle pravidel TeamGymu. Jde o dvě samostatně hodnocené soutěže – trampolína a TeamGymový dvojboj, tj. trampolína a akrobacie. Soutěž respektuje věkové kategorie podle pravidel TeamGymu a přidané jsou kategorie pro nejmenší děti, které zpravidla začínají se sportem v září.
Praha 6, Praha

Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru

Prazdroj spojil se všemi fungujícími klášterními pivovary a společně uvařili velikonoční speciály Poutní. Všechna piva budou moci spotřebitelé ochutnat na Festivalu klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru sv. Vojtěcha.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Sousoší Na Horu na pražské Bořislavce

Sousoší česko-argentinského výtvarníka Federica Díaze, které stojí na pražské Bořislavce, je inspirováno historií i přírodou. Bylo vytvořeno pomocí moderní technologie robotické fabrikace a upraveného betonu UPHC.
Praha 6, Praha

Kurz pro děti: Znakujeme se zpěvem a hrou

Kurzy jsou koncipovány tak, že se při nich nemluvňata učí komunikovat znaky při hře a veselých písničkách. Rodiče se při kurzech dozvědí praktické rady, jak rozvíjet komunikační, kognitivní a motorické schopnosti svých dětí a mohou se podělit o své zkušenosti s ostatními účastníky.
Praha 6, Praha

Bořislavka Centrum

Bořislavka Centrum – kancelářské a nákupní centrum s nadčasovou architekturou navržené v souladu se zásadami udržitelného rozvoje.
Praha, Praha

Solné lázně Tom v Praze

Solná jeskyně má pozitivní vliv na imunitní systém a také pomáhá při léčbě kožních a dýchací problémů. Tyto fakta máme doložené stovkami našich spokojených zákazníků, ale i odborníky.
Praha 6, Praha

Cordeus – Centrum trvalého zdraví

Unikátní Centrum trvalého zdraví Cordeus v Praze 6 se zabývá oblastmi a tématy souvisejícími s udržením trvalého zdraví člověka. Nabízí služby z oblasti celostní péče, reflexoterapie, fyzioterapie, balneoterapie, detoxikace, programů pro těhotné, maminky s miminky, ale i pohybové aktivity.
Praha 6, Praha

Mural u metra Bořislavka

V rámci projektu Umění pro město vznikl na Bořislavce zajímavý mural. Jeho autorkou je výtvarnice Veronika Zapletalová.
Praha 6, Praha

Aikido pro každého

Vyzkoušíte si, jak neutralizovat útočníka s minimem vlastní síly, zlepšíte si kondici i koncentraci. Najdete pozitivní přístup k řešení konfliktů, což vám dodá sebedůvěru, naučíte se nové věci a poznáte nové přátele.
Praha 6, Praha

Půjčovna Sled Dogs

Vedle lyží a snowboardů se na českých sjezdovkách těší čím dál větší oblibě i sněžné brusle. Zájemce lákají na snadnější ovladatelnost a zábavnost oproti lyžím. Letos je můžete vyzkoušet hned ve 12 půjčovnách po celé ČR nebo zdarma v rámci Sled Dogs Snow tour.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Jirásek

Na pražské Bořislavce najdete útulnou kavárnu Café Jirásek. Vychutnejte si symbiózu poctivé kuchyně, výběrové kávy a přírodních rakousko-uherských vín v prostředí s nádechem nekonečné moudrosti českých osobností.
Praha 6, Praha

Hotel Avion Praha

Moderní tříhvězdičkový hotel v klidné části Prahy moderní tříhvězdičkový hotel Avion s exkluzivním umístěním v klidné části Prahy 6, přímo u stanice Metra „A“.
Praha 6, Praha

Gastronomie hotelu Pension JaS

Přijďte posedět do stylově zařízené restaurace poskytující 44 míst v příjemném prostředí interiéru a přes dalších 40 míst na letní terase v hotelu "Penzion JaS" v městské čtvrti Prahy 6 – Suchdole.
Praha 6, Praha

Chorvatský mlýn

Restaurace Chorvatský mlýn je podle mnohých nejchorvatštější z řady pražských podniků s balkánskou kuchyní.Majitel restaurace Dražen Horvat, ověnčený mimo jiné titulem „velvyslanec chorvatské kuchyně“, pochází z bývalé Jugoslávie a do své restaurace si přivezl kousek své domoviny.
Praha 6, Praha

Hotel Hormeda na Břevnově

Hotel Hormeda *** je stylový rodinný hotel, který se nachází v klidné rezidenční lokalitě Prahy 6 – Břevnov, pouze 3 km od historického centra metropole. Součástí hotelu je skvělá restaurace, kde vaří pravé brynzové halušky, strapačky se zelím a další speciality.
Praha 6, Praha

Hotel a restaurace Hormeda na Břevnově – ochutnejte vyhlášené halušky

Restaurace s dlouholetou tradicí je doporučována nejen pro svou kuchyni ale i pro příznivé ceny. Ke zdejším specialitám patří halušky na mnoho způsobů. Kuchaři je připravují tradičním způsobem z brambor a mouky od roku 1995. Říká se o nich, že jsou nejlepší v ČR – přijďte se přesvědčit.
Praha 6, Praha

Restaurace Vila Kajetánka

Ve Vile Kajetánce, nádherné zahradní restauraci, situované uprostřed romantického parku s rybníčkem, si vyberete ze specialit nejen italské, ale i německé a rakouské kuchyně připravených zkušeným týmem kuchařů.
Praha 6, Praha

Hotel Masarykova kolej

Masarykova kolej je součástí Univerzitního kampusu Dejvice a v současné době ji spravuje Správa účelových zařízení ČVUT.
Praha 6, Praha