Úvod > Kalendář akcí > Výstava o vynálezcích a šikulech

Výstava o vynálezcích a šikulech

Kdy 1. únor 2019 - 26. květen 2019 Výstavy
Výstava v semilském muzeu vás i vaše děti vtáhne do fascinujícího světa lidské vynalézavosti. Kromě zajímavých exponátů a vysvětlujících panelů jsou připravena i audio a videonahrávky s jejich funkcí - a také koutek nejen pro děti s nejrůznějšími aktivitami.
Výstava s názvem Vynálezci a šikulové ze Semil a okolí mapuje práci výjimečných mužů 19. a 20. století – vynálezců, kteří zhotovili nejrůznější důmyslné přístroje, jakými byly například hrací automat Forbes od Josefa Vaňka nebo Petřinova spirála předního českého matematika a fyzika poloviny 19. století a rodáka ze Semil F. A. Petřiny, kterou dodnes používají při výuce na pražské Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Zajímavými exponáty jsou také originální hudební nástroje od dalšího semilského rodáka Josefa Šedivy, který si založil továrnu na své výrobky až v daleké ruské Oděse. Vidět zde můžete také předchůdce kopírovacího stroje zvaný hektograf, který si nechali patentovat semilští šikulové Kwaysser a Husák. Okouzlen tímto jednoduchým přístrojem složil Eduard Strauss (bratr slavnějšího Johanna) krátkou polku zvanou Hektograf, kterou vám na výstavě zahrají. Na výstavě nemůže chybět ani truhla s nově objevenými vynálezy Járy da Cimrmana.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 2. 2019