Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava o Aloisi Klarovi v Loretě Rumburk
Ambit Lorety Rumburk. Výstava o Aloisi Klarovi. Foto Klára Mágrová
Výstavy

Výstava o Aloisi Klarovi v Loretě Rumburk

Putovní výstava přibližuje osudy pedagoga a mecenáše Aloise Klara, fascinující osobnosti vědeckého a uměleckého světa 19. století. Zakladatel slepeckého školství v Čechách, profesor pražské univerzity a děkan filozofické fakulty pražské univerzity měl k Rumburku velmi blízko.

Výstava o Aloisi Klarovi se představuje v křížové chodbě Lorety Rumburk. V barokní sakrální památce je výstava "Tys mě vedl..... Alois Klar (1763–1833) a péče o nevidomé v Čechách " k vidění do 6. 9. 2014.

Výstavní projekt na 28 panelech pojednává o zakladateli péče o nevidomé v Čechách. Součástí výstavních panelů v Loretě Rumburk jsou ukázky Braillova písma, archivní dokumenty, portréty i dobové fotografie. Kromě osobnosti Aloise Klara a členů jeho rodiny přibližuje jeden výstavní panel rovněž život a dílo rumburského rodáka, očního lékaře Johanna Nepomuka Fischera.

V severočeském Rumburku se narodila Klarova manželka Rosina, rozená Schönová. Pocházela z rodiny rumburského velkoobchodníka Johanna Antona Schöna. Právě v domě svého tchána se A. Klar při svých prázdninových návštěvách Rumburku setkával s očním lékařem Dr. Johannem Nepomukem Fischerem. Rumburský rodák J. Fischer (1777-1847) a absolvent vídeňské univerzity se stal profesorem očního lékařství na pražské univerzitě a v roce 1843 i rektorem Karlo-Ferdinandovy univerzity. Díky nabídce Aloise Klara se Johann Fischer zapojil do činnosti Klarova slepeckého ústavu v Praze a takřka čtyřicet let zde vykonával lékařskou praxi.

Vernisáž výstavy o A. Klarovi se koná je v sobotu 2. 8. 2014 ve 14.00 h. jako součástí odpustkové slavnosti Porciunkule. Výstavu k 250. výročí narození Aloise Klara připravila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci se Společností pro obnovu památek Úštěcka, Střední školou a Mateřskou školou Aloyse Klara a Technickým muzeem v Brně.

Provozovatel

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Tř. 9 května 149/27
408 01 Rumburk
Tel.:
+420 604 555 922
Email:
loreta.rumburk@se...
WWW:
www.loretarumburk.cz
WWW:
www.poutni-mista-...
GPS:
50,953302 14,554469
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
České Švýcarsko
Město:
Rumburk
Tipy na výlet:
Rumburk a okolí
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 25 Kč

Rodinné vstupné: 125 Kč

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

České Švýcarsko – ubytovací vouchery a doprava zdarma na podporu turismu v Českém Švýcarsku

Ubytovací vouchery České Švýcarsko – každá noc v destinaci vyjde jednotlivce o 300 korun levněji. Sleva je platná při rezervaci ubytování nejméně na 2 noci a maximálně na 7. Slevu návštěvník uplatní přímo při rezervaci s pomocí voucheru, který je ke stažení na webu pomahej.ceskesvycarsko.cz.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Zimní Pravčická brána – adventní a vánoční výlet do přírody

Ikonická Pravčická brána je opět přístupná! Přebytečné kalorie můžete spálit hikem na Pravčickou během vánočních svátků. Tak na nic nečekejte a hurá a na výlet! Přístup bude možný pouze od Hřenska resp. od křižovatky Tři prameny.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Adventní pohádky pro děti i dospělé

Zastavte se na chvíli v tomto předvánočním shonu, přijďte posedět v naší Bylinkové čajovně a zaposlouchat se do adventních pohádek, které napsal sám Rosťa Křivánek. Mimo jiné se můžete těšit na vánoční čaj, svařák, dětský punč i něco sladkého na zub.
Krásná Lípa, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku – sezona 2023

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. V sezoně 2022 jsou soutěsky uzavřeny. Předpokládaný termín otevření 1. 4. 2023.
Hřensko, Ústecký kraj

Quest Rumburská procházka staletími – Putování v čase od gotiky po 20. století

Hledačka s podtitulem "Putování v čase od gotiky po 20. století" nabízí setkání s významnými stavebními památkami a historií Rumburku. Poučná a zábavná hra vás provede centrem města. Okruh o délce 1,6 km propojuje deset zastavení z období gotiky, baroka, secese a expresionismu.
Rumburk, Ústecký kraj

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.
Rumburk, Ústecký kraj

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.
Rumburk, Ústecký kraj

Unikátní socha Černé matky Boží Loretánské v Rumburku

Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku, zvaná též Rumburská Loreta, skrývá jednou zajímavost – sochu Černé matky Boží Loretánské, pocházející z roku 1694.
Rumburk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Lužan

Wellness Hotel Lužan dominující historickému náměstí města Rumburk je jedním ze dvou ubytovacích zařízení značky Lusatia Quality nacházejících se v blízkosti Národního parku České Švýcarsko. Svým hostům poskytuje zákaznický komfort ve 26 dvoulůžkových pokojích a 4 apartmánech.
Rumburk, Ústecký kraj

Cukrárna Venezia

V klasické české cukrárně nacházející se v centru Rumburka si můžete dát dort, chlebíček nebo i zmrzlinový pohár.
Rumburk, Ústecký kraj

Restaurace Dymník

Výletní restaurace Dymník byla už v roce 1895 upravena z bývalého selského stavení a posloužila mnoha generacím turistů jako místo odpočinku na jejich vycházkách.
Rumburk, Ústecký kraj

Resort Dymník

Resort Dymník se nachází na kopci vyhaslé sopky 3 kilometry od města Rumburk. Skládá se ze dvou samostatných budov, v jejichž těsné blízkosti se rozprostírají lesy a louky, nad kterými se tyčí rozhledna Dymník.
Rumburk, Ústecký kraj