Úvod > Kalendář akcí > Výstava Nova Forma 1
Výstavy

Výstava Nova Forma 1

Kdy 22. květen 2021 – 5. září 2021
22. května se v industriálním prostoru Gumárna otevřela výstava NOVA FORMA 1, volně navazující na loňskou expozici Kostky. Název výstavy byl odvozen od nové platformy NOVA FORMA a jejím leitmotivem je úvaha nad tím, co pro umělce i diváka znamená nová forma.
Kurátorka Zdenka Švadlenková oslovila společně s týmem NOVA FORMA desítku špičkových českých výtvarníků reprezentujících tři generace a vyzvala je k realizaci uměleckého díla na míru charakteristickému industriálnímu prostoru.

Platforma NOVA FORMA vznikla dne 21.02. 2021. Smyslem činnosti skupiny, která přijala název NOVA FORMA, je vytvářet prostor pro prezentaci nejen současného výtvarného umění, ale i přednášek, setkávání, koncertů, workshopů a nevšedních událostí. Vyzýváme ke spolupráci umělce, teoretiky a osobnosti ze světa umění a společenských věd: otevírejte s námi témata, o kterých je nutno mluvit.

Název platformy NOVA FORMA vznikl přesmyčkou z názvu spolku Formanova Čáslav – původně zakládající členové spolku Formanova Čáslav – Alena Losenická, Michal Strach a Kamila Ženatá přeformovali své působení ve veřejném prostoru a pro svoji činnost zvolili novou formu.

Deseti umělcům, mezi něž se řadí například Petr Nikl, Jiří Černický či Kamila Ženatá, položila kurátorka výstavy Zdenka Švadlenková otázku: „Co pro vás znamená nová forma?"

Pro některé je to využití neobvyklého materiálu, pro jiné sdělení o „novosti“ nebo naopak o její absenci v prezentovaném díle. Pokud vytváříme novou věc, vytváříme nevyhnutelně i novou formu. Je ale možné vytvořit opravdu něco nového? Obzvlášť v dnešní době, kdy jsme vystaveni mnohým novým, ne vždy příjemným okolnostem? Jenže nebylo zde už vše – jen v jiné formě?

Téma „novosti“ či její absence, zkoumání formy a formální stránky uměleckého díla, nebo prostá úvaha o tom, jak vytvořit něco nového, dává umělcům široký tvůrčí prostor a divákovi relativně volný interpretační rámec. Většina děl pro výstavu vzniká jako site-specific instalace.

Otevřeno je ve středu a sobotu od 14:00 do 18:00 hodin

Zastoupení umělci: Jiří Černický, Barbora Fastrová, Janek Rous, Richard Loskot, Karíma Al Mukhartová, Petr Nikl, Michal Pěchouček, Viktor Pivovarov, Johana Pošová, Michal Strach, Kamila Ženatá.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand v Čáslavi

Hotel Grand v Čáslavi

Čáslav, Střední Čechy
K&K American bistro

K&K American bistro

Čáslav, Střední Čechy
Hotel U Kata

Hotel U Kata

Kutná Hora, Střední Čechy