Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Letecká válka – cíl Brno
Výstavy

Výstava Letecká válka – cíl Brno

V pondělí 25. srpna 2014 uplynulo 70 let od prvního leteckého náletu na Brno na sklonku II. světové války. U příležitosti tohoto výročí Muzeum města Brna připravilo výstavu Letecká válka – cíl Brno, která shrnuje dostupná fakta o bombardování Brna.

Rozsahem nevelká výstava „Letecká válka – cíl Brno“ na Špilberku se setkala s neočekávaným ohlasem veřejnosti, proto je pro velký zájem prodloužena až do konce listopadu.

Promítán je zde německý propagandistický snímek, který nálety spojenců interpretoval jako teroristický čin, a konvolut dobových fotografií dokumentující rozsah škod v místech dopadů bomb. Připravena je rovněž maketa protileteckého krytu, jejímž cílem je navodit autentický pocit z bombardování. Umocňují jej také světelné efekty, zvuky sirén a bombardování. Atmosféru dokreslují i dobové artefakty: části letadel, modely bombardérů, dobový tisk, přetištěný leták protiletecké obrany apod.

Mezi vystavenými exponáty je například zbytek z hodinového stroje z hlavního nádraží v Brně, který byl patentem brněnského hodináře J. A. Antla. Mechanismus byl unikátní v tom, že se z jednoho místa daly seřizovat hodiny na obou nádražních věžích. Při útoku 20. listopadu 1944 však byla zasažena pravá hodinová věž, která již poté nikdy nebyla obnovena. Hodinový stroj J. A. Antla byl pak nahrazen jiným. Výjimečným exponátem je rovněž dochovaná sovětská bomba, která dopadla 25. 4. 1945 na holičství v Kohoutovicích, ale nikdy nevybuchla. Jelikož letadlo, které ji shodilo, bylo krátce poté Němci sestřeleno, bylo možné dle dochovaných trosek později dohledat v ruských archivech i jméno pilota.  Byl jím Viktor Sergejevič Kašutin, jemuž byl také v kohoutovickém lese postaven pomník. Bombu, samozřejmě zbavenou výbušnin, dodnes používá Pyrotechnická služba Policie ČR se sídlem v Brně k výukovým účelům. Po dobu trvání výstavy ji zapůjčila Muzeu města Brna.

Na výstavě je rovněž prezentována interaktivní webová aplikace, která na aktuální mapě města Brna zobrazuje přehled míst dopadů leteckých pum. Na připojených fotografiích si uživatelé mohou prohlédnout podobu zasažených lokalit těsně po náletech. Jelikož se město od té doby v mnoha částech hodně změnilo, lze si dopady bomb promítnout rovněž na historickou mapu. Přestože aplikace obsahuje 970 identifikovaných dopadů a téměř 500 fotografií, nejedná se o kompletní výčet. Řada bomb dopadla mimo městkou zástavbu, proto nejsou zdokumentovány.

Aplikace bude postupně doplňována, k čemuž mohou přispět sami obyvatelé Brna. Pokud mají upřesňující informace případně fotografie, mohou napsat na mail bomby@spilberk.cz.

Aplikace je dostupná na adrese http://bombardovani.brno.cz, k dispozici je rovněž verze přizpůsobená pro mobilní telefony. Na výstavě je aplikace promítána na speciální stůl technologií Digital Signage, která umožňuje ovládání dotykem. Technologii do výstavy zapůjčila firma Boks s.r.o. Vznik aplikace iniciovalo Muzeum města Brna, na její tvorbě pak spolupracovalo s Archivem města Brna a řadou předních válečných historiků. Aplikace patří do skupiny map Internetové encyklopedie dějin Brna a náklady na její realizaci zajistil Magistrát města Brna. Technické zabezpečení aplikace, stejně jako celého Geografického informačního systému města obstarala společnost T-mapy.

Nálety na Brno trvaly od srpna 1944 až do osvobození v dubnu 1945, město nejprve čelilo náletům letectva amerického, později sovětského. Zasaženo bylo přes 2 000 domů, bez střechy nad hlavou se ocitlo téměř 6 tisíc lidí. Nálety na dlouhou dobu poznamenaly tvář města, dodnes jsou po nich patrné stopy v podobě stavebních proluk či poničených fasád. Především však bombardování tragicky zasáhlo do osudu mnoha rodin, neboť si vyžádalo na 700 lidských životů. Nejen jako memento současníkům, ale také památce všech obětí je výstava věnována.  

Provozovatel

Muzeum města Brna - barokní kaple na Špilberku

Špilberk 210/1
662 24 Brno
Tel.:
+420 542 123 611
Email:
muzeum.brno@spilb...
WWW:
www.spilberk.cz/v...
WWW:
bombardovani.brno.cz
GPS:
49,181261 16,585364
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 30 Kč

Rodinné vstupné: 115 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Šťastné a voskové ve Vida!

Vosk a svíčky k Vánocům prostě patří.
Brno, Jihomoravský kraj

Tady bydlí Akčňákovi – superhravá výstava ve Vida

Vítejte v domě rodiny Akčňákových! Na první pohled vypadá obyčejně, ale v každé místnosti si užijete spoustu zábavy.
Brno, Jihomoravský kraj

Tutanchamon – jeho hrob a poklady v Brně

Výstava svým návštěvníkům přibližuje historicky jedinečnou událost – objevení hrobky faraona Tutanchamona, k němuž došlo v roce 1922 v egyptském Údolí králů. Koná se na Výstavišti Brno v pavilonu C.
Brno, Jihomoravský kraj

Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 9. do 18. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 400 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.
Brno, Jihomoravský kraj

Kart Arena Brno v Pisárkách

Skvělá krytá motokárová dráha blízko centra Brna s vlastním parkováním a restaurací. Přijďte si užít spoustu zábavy originálním způsobem – čeká vás zde široká klopená zatáčka ve tvaru S a další s úhlem 180°. Motokáry jsou vhodné pro děti, tak i dospělé.
Brno, Jihomoravský kraj

Enter Club Brno

Nově otevřený multižánrový hudební klub který se svojí kapacitou až 700 návštěvníků patří mezi jedny z největších v Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Multifunkční kulturní prostor Sono Centrum v Brně

Multifunkční kulturní prostor Sono Centra slučuje provoz jednoho z nejmodernějších evropských hudebních klubů s provozem hotelu a restaurace mezinárodní úrovně.
Brno, Jihomoravský kraj

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Voro Brno

OREA Hotel Voro Brno je situovaný v těsné blízkosti brněnského výstaviště, má bezbariérový přístup a zaparkovat můžete na hotelovém parkovišti. Hotel nabízí několik salonků pro konání rodinných oslav či firemních akcích menšího rozsahu.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Prominent – skvělá gastronomie v Brně

Restaurace Prominent nabízí spojení jedinečného místa pro setkání s přáteli či obchodními partnery a zajímavé kulinářské zážitky. Netradiční zpracování tradičních surovin vychází z tradice české a moravské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj

Prominent restaurant&terrace – potěší všechny vaše smysly

Kulinářským zážitkem a zdvořilou obsluhou je restaurace Prominent příslibem nezapomenutelného večera.
Brno, Jihomoravský kraj

Congress Hotel Brno

Tento příjemný hotel disponuje největším kongresovým centrem v regionu s nejmodernějším technickým vybavením a vysokou variabilitou. OREA Congress Hotel Brno****, který sousedí s BVV Brno, je bezbariérový a zaparkovat u něj můžete na jednom z hotelových parkovišť.
Brno, Jihomoravský kraj