Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Květiny našich prababiček v Botanické zahradě
Výstavy

Výstava Květiny našich prababiček v Botanické zahradě

Víte, co jsou to řezance a nebo kruhule? Botanická zahrada hl. města Prahy pro vás připravila unikátní výstavu květin, které pěstovali naši předkové před více jak stoletím. Expozice potrvá od 1. do 31. srpna a bude ji možné spatřit v severní části zahrady.

Na výstavě se seznámíte s květinami, které se pěstovaly před sto a více lety. Představíme vám nevídané druhy květin zámeckých zahradnictví nebo ty, které se pěstovaly za okny venkovských chaloupek a městských domků nebo salonů.

Mnohé z nich sloužily nebo dodnes slouží v domácím léčitelství, jiné se využívaly jako zelenina. Některé květiny byly a jsou symbolem štěstí, pevnosti manželství, Velikonoc, Vánoc, ochrany stavení apod.

Dozvíte se něco o zahradnické zbrojnici, o kruhulích, odprutcích, řezancích a dalších tajích starodávného zahradničení. Seznámíte se s některými starými recepty na ochranu rostlin. Uvidíte poslední dochované kravincové květináče, které vyráběly v Plzni – Kožlanech. Osvojíte si i některé dávno zapomenuté názvy květin.

Výstava bude doplněna velkým množstvím textů a stovkami originálních a muzeálních rekvizit.

Výstava bude otevřena ve venkovních i vnitřních prostorách severní části zahrady ve foliovém skleníku a jeho nejbližším okolí denně od 1. do 31.8. od 10 do 19 hodin. Nejsnadnější přístup na výstavu je ze stanice metra Kobylisy autobus
č. 144, výstupní  stanice Na Pazderce, pokladna SEVER.

O sobotách a nedělích chystá botanická zahrada prodej pěstebních přebytků. K dostání budou též některé málo známé květiny v historických hliněných květináčích.

Víkendový program výstavy Květiny našich prababiček aneb Zahradnictví před sto lety

sobota 2. 8., 15:00 – 16:00, Petr Herynek
provázení výstavou, seznámení s exponáty a taji zahradnického řemesla minulých dob, poradenská služba

sobota 9. 8., 11:00 – 16:00, Olga Dneboská, Klub lidové tvorby
výroba květin z krepového papíru., možnost nákupu jejich originálních výrobků. Výrobky Olgy Dneboské jsou k nerozeznání od skutečných živých květin. V naší republice se jí nikdo nevyrovná.

sobota 9. 8., 15:00, Petr Herynek
provázení výstavou

sobota 16. 8., 11:00 – 15:00, Iveta Dandová, nositelka tradic lidových řemesel
výroba klobouků na starodávných formách, výroba obalů na květináče, oplétaní demižonů a lahví, možnost nákupu výrobků, popřípadě výroba na objednávku

sobota 16. 8., 15:00, Petr Herynek
provázení výstavou

sobota 23. 8., 11:00 – 16:00, Olga Dneboská, Klub lidové tvorby
výroba květin z krepového papíru a dekoračních předmětů z lýka, možnost nákupu originálních výrobků

sobota 23. 8., 15:00, Petr Herynek
provázení výstavou

sobota 30. 8., Petra Koubínová, zakázkový květinový atelier Modrokvět
aranžování suchých květin (Biedermaier), věnečky, košíčky apod., možnost nákupu originálních vazeb

změna programu vyhrazena

Provozovatel

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Nádvorní 134
171 00 Praha 7
Tel.:
+420 234 148 111
Email:
info@botanicka.cz
WWW:
www.botanicka.cz/...
GPS:
50,118754 14,412790
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.
Praha, Praha

Vánoce v Zoo Praha – Od Vánoc po Silvestra

Na vánoční prázdniny si pro vás připravili v pražské zoo sadu komentovaných krmení, při kterých zvířata mimo jiné dostanou ochutnávku z dárků, které jste jim přinesli na Štědrý den. Pro kopytníky nezapomenou přidat neprodané vánoční stromky.
Praha 7, Praha

Kluziště na hřišti u ZŠ Glowackého

Kluziště ZŠ Glowackého na Praze 8 bude otevřeno do konce února (v závislosti na počasí).
Praha 8, Praha

Metronome Prague 2023 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční šestý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague tedy proběhne, a věříme, že s plnou parádou, 22. – 24. června.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.
Praha 7, Praha

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.
Praha 7, Praha

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.
Praha 7, Praha

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha