Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Krajina+
výstava Krajina+
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Ústecký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Galerie Benedikta Rejta pořádá druhý výstavní projekt roku 2021 s názvem KRAJINA +, sestávající se ze čtyř postupně otevíraných výstav (i proto znaménko plus), jejichž svorníkem je krajina.
Chápeme jej jako nový impuls, rozvíjející dlouhodobé směřování galerie. Krajinu v jeho kontextu nabízíme jako téma nové avantgardy. Z klauzur domovů a pracovišť si obzvlášť dnes stále více uvědomujeme, jak otevřenou krajinu potřebujeme všichni, stejně jako každý jeden, neboť jsme její součástí. I v tomto kontextu platí stokrát opakované Dykovo: Opustíš-li mne, nezahynu…Ekologistické bušení může na část společnosti působit kontra- produktivně, stokrát omílaná hrozba často způsobí, že ji raději popřeme. Naše výstava proto nebuší, ale stáčí pozornost na téma skrze pohled umělce – citlivce v průběhu času až do současnosti. Zve do krajiny. Nuže, vyražme!

Výstavní projekt Krajina+ je rozdělen do několika částí:
+ OBRAZY KRAJINY /14.5. – 25.7./ ze sbírky galerie
+ UMĚNÍ V KRAJINĚ /14.5. – 25.7./ – umělecká díla v krajině
+ HISTORICKÁ FOTOGRAFIE KRAJINY KARLA GOSZLERA /25.6. – 31.10./
+ KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA /14.5.- 13.6./ – práce studentů ČVUT
 
První část výstavy OBRAZY KRAJINY (vernisáž 13.5., doba trvání 14.5. – 25. 7. 2021) představuje nejrozsáhlejší dílčí expozici. GBR ve svých sbírkách ukrývá díla, jež si nezaslouží život ve skrytu depozitářů. Dílčí výstavy tak jsou zařazena vybraná tematizovaná díla ze sbírek galerie, jejichž autory jsou umělci od zástupců překvapivě i 19. století po současnost: August Piepenhagen, Hugo Ullik, Alois Bílek, Antonín Slavíček, Emil Filla, Jindřich Prucha, Václav Špála, Josef Čapek, Jindřich Štyrský, Karel Teige, Karel Černý, Václav Rabas, Kamil Lhoták, Pravoslav Kotík, Olga Karlíková, Jiří John, Karel Malich, Bedřich Dlouhý, Čestmír Kafka, Miloš Šejn, František Skála, lounská trojice Zdeněk Sýkora, Vladislav Mirvald, Kamil Linhart a další. Znaménkem + také naznačujeme rozšíření výběru děl o tvorbu současných umělců, vztahující se k našemu tématu. Vystavující umělci: Mariana Alasseur, Erika Bornová, Tomáš Císařovský, Petr Gruber, Vladimír Hanuš, Julie Kopová, Jiří Kubový, Štěpán Málek, Barbora Němcová, Tomáš Polcar, Aleš Růžička, Dagmar Šubrtová. Kurátorkou je Lucie Šiklová.

Část druhou, věnovanou UMĚNÍ V KRAJINĚ (vernisáž 13.5., doba trvání 14. 5. – 25. 7. 2021) připravily kurátorky Radoslava Schmelzová a Dagmar Šubrtová. Výstava vznikla v návaznosti na knihu (průvodce) “Současná umělecká díla v krajině”. Jsou zde zastoupeny práce vycházející z hnutí land artu a umění pro veřejný prostor. Autoři často usilují o ekologii místa v krajině, aktivně pečují o krajinu a svým dílem, často dočasným, ji dotvářejí. Někteří naznačují vnímavost ke spirituální rovině přírody. Vystavující umělci: ARCHWERK, Jan Ambrůz, Jiří Beránek, Zdeněk Fránek, Miloslav Sonny Halas, Vladimír Havlík, Lukáš Gavlovský, Kurt Gebauer, Monika Immrová, Pavla Kačírková, Ivan Kafka, Tomáš Kaňkovský, Lenka Klodová, Jiří Kobr, Jan Krtička, Kristýna Kužvartová, Milan Maur, Ladislav Moučka, Bohumír Nowak, Ivo Pavlík, Ester a Tomáš Polcarovi, Zdeněk Ruffer, Tomáš Ruller, Michal Sedlák, Petr Stibral, Miloš Šejn, Jan Šimek, Dagmar Šubrtová, Jakub Tejkl, Vladimír Turner, Jindřich Zeithamml, Martin Zet.

Výstava HISTORICKÉ FOTOGRAFIE KRAJINY (vernisáž 24. 6., doba trvání 25.6.– 25.7.2021) s podtitulem Krajinou vzdálenou i blízkou je dílem kurátorek Barbory Kovářové a Michaely Vávrové. Výstava historických fotografií představuje velice zajímavou, ojedinělou a diváky doposud nespatřenou tvorbu lounského fotografa z konce 19. a počátku 20. století, Karla Goszlera (1865–1936). Goszler se natolik těšil objevování okolní specifické krajiny, že se jeho vášeň promítla jak do amatérské fotografické činnosti, tak do působení v Klubu českých turistů. Poetické pohledy do krajiny Českého středohoří a blízkého okolí Loun, zasněné plenéry i čistě experimentální snímky s nadčasovou tématikou krajiny, jsou součástí vzácného konvolutu originálních skleněných negativů, které se před několika lety podařilo objevit v pozůstalosti Goszlerovým příbuzným. Vystavený cyklus fotografií je tak pro diváky vzácným exkurzem do krajiny známé, a přece tolik, alespoň časově, vzdálené. Výstava vznikla ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, které má vzácnou pozůstalost ve svých sbírkách a vůbec poprvé ji představuje veřejnosti.

KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA (vernisáž 13.5., doba trvání 14.5. – 13.6.2021), nejmladší obor architektury dneška, nabízí Dialogy s krajinou. Kurátoři výstavy Hana Špalková a Vladimír Sitta přivážejí přehlídku prací studentů krajinářské architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Od založení oboru krajinářské architektury uběhlo více než pět let. Práce ukazují široký záběr studentů, disciplinární prolínání mezi architekturou, uměním a přírodními vědami. Přes krátkou dobu trvání se mohou studenti pochlubit úspěchy nejen na národním, ale i mezinárodním poli. Vedle projektů, které se zabývají nemocnou českou krajinou, zde najdeme i projekty, které se týkají energetické udržitelnosti, projekty hledající výraz pro nový typ veřejného prostoru, pro místa bez tyranie individuální automobilové dopravy. Vedle skromných prací, které oslavují krásu stromu nebo kamene, jsou zde i projekty, zabývající se vodou v krajině i vizemi vztaženými k budoucnosti.
 
KRAJINA+

14.5. – 25. 7. 2021 | Galerie Benedikta Rejta | Pivovarská 34, Louny | www.gbr.cz  Kurátoři dílčích výstav: Lucie Šiklová, Dagmar Šubrtová, Radoslava Schmelzová, Barbora Kovářová, Michaela Vávrová, Vladimír Sitta, Hana Špalková | fotografie archivy autorů | úprava historických fotografií Bořek Zasadil | grafika Helena Šantavá | grafická spolupráce František Pecháček, Lukáš Hájek | architektonická spolupráce Jakub Daniel | výstavní moduly pro Krajinářskou architekturu David Šmíd | doprovodný program: lektorský tým GBR | IT pro simulátor krajiny Michal Vojáček | tisk Protisk České Budějovice | projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, Ústeckého kraje (zřizovatel) a města Louny | spolupráce: Oblastní muzeum v Lounech, GAML, FA ČVUT, FUD UJEP, Archiv výtvarného umění v Praze.        
 
 

Tichý Smutný, Smutný Tichý

Dvě paralelní grafické výstavy Františka Tichého a Dalibora Smutného – magické světy cirkusu a flóry.
Louny, Ústecký kraj

Hop trop na zámku Pátek (v pátek)

Koncert legendy trampské hudby v zámecké zahradě.
Peruc, Ústecký kraj

Čarodějnice na Mayrovce 2024

30. 4. 2024 se na Mayrovce můžete těšit na každoroční pálení čarodějnic, spojené s koncertem skupiny Ikaros.
Vinařice, Středočeský kraj

Balady a pověsti v Panenském Týnci

Pořad kytarových balad a veselých i napínavých pověstí v nedostavěném chrámu.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Den otevřených dveří ve vinařství v Chrámcích

Ochutnávka 50 vín vlastní produkce, prohlídka vinařství, opékání buřtů, občerstvení, hry pro děti.
Most, Ústecký kraj

Otevření nového okruhu na zámku Stekník

Zámecké interiéry rozšířené.
Zálužice, Ústecký kraj

Provázení s princeznou na zámku Stekník

Prohlídky pro děti.
Zálužice, Ústecký kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Stekník

Zámek Stekník vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad.
Zálužice, Ústecký kraj

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Při návštěvě Loun si nenechte ujít úžasný prostor Galerie Benedikta Rejta, který nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu.
Louny, Ústecký kraj

Léčivý pramen Luna v Lounech

V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Na území města je historicky doloženo používání pramenů Mikulášovky a Jánovky. V jižní části města, na návrší U Spravedlnosti, byl navrtán významný zdroj alkalické kyselky – pramen Luna.
Louny, Ústecký kraj

Oblastní muzeum Louny

Muzeum je umístěno v centru historického jádra města v budovách památkové hodnoty, rekonstruovaných pro muzejní účely. Muzeum nabízí návštěvníkům stálé expozice s historickou a přírodovědnou náplní a pořádá krátkodobé výstavy.
Louny, Ústecký kraj

Rodný dům Kamila Hilberta v Lounech

Dům s fasádou z konce 19. století se nachází na hlavní náměstí v Lounech. V mládí v něm žil architekt Kamil Hilbert
Louny, Ústecký kraj

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen – menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.
Louny, Ústecký kraj

Chrám sv. Mikuláše v Lounech

Kostel sv. Mikuláše v Lounech, jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky, je dominantou a chloubou města. Roku 1994 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.
Louny, Ústecký kraj

Historická budova staré radnice v Lounech

Empírová budova z let 1824 až 1826 nahradila starší v renesanci upravovanou radnici. V současné době sídlí v domě městská knihovna.
Louny, Ústecký kraj

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.
Louny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell nabízí v nekuřácké restauraci na Mírovém náměstí minutková a hotová polední jídla. Ubytovat se můžete v deseti pokojích s celkovou kapacitou 16 lůžek.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace a Hotel U Daliborky v Lounech

Restaurace & Hotel U Daliborky v Lounech sousedí s jedním z nejpozoruhodnějších domů ve městě zvaném Daliborka a zároveň v Hilbertově ulici vytváří protějšek bývalé radnice.
Louny, Ústecký kraj

Hotel Union Louny

V samém centru Loun, pouhých pár kroků od Mírového náměstí a v těsné blízkosti gotického kostela sv. Mikuláše, se nachází historicky známý hotel v renesanční stylu – Hotel Union Louny, který je vyhledáván pro své klidné a tiché prostředí i kvalitní služby.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace Šalanda

Šalanda – vzorný hostinský podnik krušovický v budově Hotelu UNION v renesančním stylu.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Černý kůň Louny

Hotel Černý kůň se náchází v samém centru města Louny. Z jeho pokojů je nádherný výhled na lounskou pěší zónu a především chrám sv. Mikuláše.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Merlot

Jsme přesvědčeni, že se zde budete cítit příjemně a uvolněně. Věříme, že budete odcházet s pocitem příjemně strávených chvil a se zážitkem, na který jen tak nezapomenete.
Louny, Ústecký kraj

Minipivovar Zloun

Minipivovar začal vařit pivo na podzim roku 2013. Areál se nachází v prostorech letního cvičiště v Lounech.
Louny, Ústecký kraj

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.
Louny, Ústecký kraj