Úvod > Kalendář akcí > Výstava Korunovační klenoty na dosah na zámku Jindřichův Hradec – zrušeno
Výstava Korunovační klenoty na dosah na zámku Jindřichův Hradec - zrušeno
"> "> "> ">
4.8.
3.10.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Výstava Korunovační klenoty na dosah na zámku Jindřichův Hradec – zrušeno

Kdy 4. srpen 2021 – 3. říjen 2021
Unikátní výstava v nové podobě.

Výstava České korunovační klenoty na dosah / Osudy 22 korunovaných panovníků

Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami českého státu. Začal se psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další insignie, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Novější renesanční insignie (žezlo a jablko) byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný, všeobecně známý, komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj nezměrný historický i symbolický význam.

Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů lze na výstavě výjimečně vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní sestavě i s korunovačním mečem.

 

Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími jsou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další).  

 

Výstava potrvá od 4. srpna do 3. října 2021 (s možností prodloužení).

 

 

 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Orea Hotel Angelo Praha

Orea Hotel Angelo Praha

Praha 5, Praha
Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy