Úvod > Kalendář akcí > Výstava Kde je Eden v Galerii Vzlet
Výstava Kde je Eden v Galerii Vzlet
">
24.2.
30.6.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Kde je Eden v Galerii Vzlet

Ve 20. letech měly Vršovice lunapark světového formátu. Jeho příběh ožívá výstavou Kde je Eden. Připravila ji fotografka Alena Kotzmannová speciálně pro Galerii Vzlet. Inspirovala se historickými fotografiemi zapomenutého vršovického zábavního parku, stávajícího na místě dnešního stadionu Slavie.
Ftografka Alena Kotzmannová často kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotoarchivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti. Zde se inspirovala historickými fotografiemi zábavního parku Eden založeného roku 1922, který dal dnes již zdomácnělé jméno tehdy pustému kousku vršovického území. Jednalo se o velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren a po vzniku nouzové kolonie na Bohdalci v souvislosti s hospodářskou krizí nechvalně proslul vysokou kriminalitou, postupně upadal, až v roce 1946 zanikl. Tyto historické reálie tvoří ironický kontrast a zároveň paralelu k biblickému Edenu, rajské zahradě, místu stvoření Adama a Evy a jejich útočišti do doby jejich vyhnání. Eden je mimo jiné název jedné z nejmladších kryptoměn, fenoménu, k němuž mnozí žádostivě upínají zrak. Eden je sen o lepším příštím nebo navždy ztraceném?

Alena Kotzmannová (1974) vystudovala na pražské UMPRUM intermediální a konceptuální tvorbu v ateliéru profesorky Adély Matasové a fotografii u Pavla Štecha. V letech 2004, 2005 a 2009 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2014 ukončila doktorské studium na Pedagogické fakultě v oboru výtvarná výchova, v jehož rámci působila také na Faculdade de Ciências Sociais e Humanas da Universidade Nova de Lisboa a Faculdade de Belas-Artes da Universidade de Lisboa v Portugalsku. Mezi významné studijní cesty patřil například pobyt v Germinations X v Řecku, International Studio & Curatorial Program v USA, Centro de la Imagen v Mexiku a Norwich School of Art and Design ve Velké Británii. Jako pedagožka vedla výuku současné fotografie v Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě v Plzni.

Provozovatel

Galerie Vzlet

Holandská 669/1
101 00 Praha 10
Tel.:
+420 724 006 503
Email:
info@vzlet.cz
WWW:
https://vzlet.cz/...
GPS:
50,069944 14,454831
 
Region:
Praha
Město:
Praha 10
 

Časová náročnost

1,0 hodina