ÚvodKalendář akcíVýstavyVýstava Jindřich Štyrský, slovem i obrazem
Pohled do výstavy
Výstavy

Výstava Jindřich Štyrský, slovem i obrazem

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Pardubický kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Autorka projektu: Zuzana Brikcius.
První patro Městského muzea Lanškroun, objekt „konírna“
Zapůjčitelé: Zuzana a Eugen Brikciusovi

V prvním patře Městského muzea Lanškroun (v objektu „konírna“) mohou návštěvníci od 28. ledna až do 7. ledna 2024 vidět dlouhodobou panelovou výstavu Jindřich Štyrský, slovem a obrazem. Autorkou projektu je Zuzana Brikcius, která výstavu spolu se svým manželem Eugenem Městskému muzeu Lanškroun laskavě zapůjčila.  Na výstavu, prezentující pestrý umělecký a společenský život světově uznávaného umělce a rodáka z Dolní Čermné, od jehož úmrtí v minulém roce uplynulo osmdesát let, poskytly grant Městská část Praha 1, Státní fond kultury České republiky a Spolkové kancléřství ve Vídni.

GHMP se tématu Uměleckého svazu Devětsil, jak zní jeho přesný název, věnovala koncem 80. let, výsledkem její aktivity pak byla výstava realizovaná v roce 1986. Skupina odborníků vedená historikem Františkem Šmejkalem, jejímiž členy byl teoretik architektur Rostislavem Švácha a historik umění Jan Rous, otevřela téma avantgardy v českém výtvarném umění dalšímu odbornému zkoumání. To v podstatě probíhalo po tři dekády, ať už formou výstav nebo knižních publikací včetně brněnského Devětsilu, s jehož historií se můžete seznámit ve stálé expozici Moravské galerie v Brně. 

Výstava a publikace z roku 2019 vznikly jako vyústění snah badatelského teamu pod vedením Aleny Pomajzlové ve složení: Jindřich Toman, Karel Císař, Petr Ingerle, Jakub Potůček, Jitka Ciampi Matulová a Lucie Česálková. Již výčet jmen osob, které jsou odborníky ve svých suboborech, slibovalo posun v dosavadní interpretaci aktivit Devětsilu.

Typografické práce Jindřicha Štyrského, případně užití jeho tvorby na obálkách měsíčníku pro moderní kulturu RED, zastávaly v činnosti výtvarné skupiny výrazné místo. Další cestou, kterou Štyrského tvorba pronikla do širšího publika, byla také jeho typografická tvorba. Ta, zároveň z odstupu století, ovlivnila vývoj grafického designu knižních obálek. Vedle čistě výtvarných spoluprací v tvorbě knižních obálek s kolegy z Devětsilu spolupracoval Štyrský i na dalších zakázkách. Jistou zajímavostí ve sbírkách Městského muzea Lanškroun je kniha, jejíž obálka byla upravena Štyrským. Jedná se o publikaci významného gynekologa prof. Dr. Arnolda Jiráska „Náhlé příhody břišní“, kterou muzeu z knihovny svého otce věnoval Stanislav Kapoun. Knihu vydalo pražské nakladatelství Melantrich v několika upravených vydáních, exponát našeho muzea pochází z roku 1949, kdy byl už Jindřich Štyrský po smrti.

Závěrem lze s radostí shrnout: Téma Uměleckého svazu Devětsil budí stále zasloužený zájem. V následujícím desetiletí, v souvislosti se stým jubileem ukončení činnosti Devětsilu, lze očekávat další posun v bádání a nové zajímavé projekty. Nejen Městské muzeum Lanškroun se tak může pyšnit slavným rodákem z regionu Jindřichem Štyrským.

Doprovodný program:
Komentované prohlídky a dílna koláže pro školní skupiny po předchozí domluvě.

Pravečkův Lanškroun – 45. ročník festivalu dechových hudeb

Každým rokem se nádvoří lanškrounského zámku stává místem setkání amatérských dechových orchestrů.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Bez zábradlí – Berlín Berlín

Komedie, která bourá zdi i bránici! Dva mladí milenci, cesta za svobodou a byt plný špionů. Představení je součástí divadelního abonmá jaro 2024.
Lanškroun, Pardubický kraj

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Koncert k nedožitým osmdesátinám skladatele Petra Hapky.
Lanškroun, Pardubický kraj

Partička

Vysoká škola improvizace se vrací k nám do Lanškrouna!
Lanškroun, Pardubický kraj

Street food v Lanškrouně

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v neděli 21.července u Multifunkčního centra LArt v Lanškrouně v rámci multižánrového festivalu FreshDance fest.
Lanškroun, Pardubický kraj

Textilní tradice v České Třebové

Výstava připomínající textilní tradice v České Třebové je pořádána při příležitosti 175. výročí založení továrny na Parníku.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Národní Den železnice v České Třebové 2024

Letošní Národní den železnice bude hostit Česká Třebová, kde se v minulosti konaly Regionální dny železnice. Těšit se můžete na bohatý program.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Sázava Jablomann – sprint triatlon

Čtvrtý ročník triatlonu v Jablonném nad Orlicí na distancích 0,3/14/5 km. Tři měsíce před akcí všech 150 slotů vyprodáno.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Městské muzeum Lanškroun

Městské muzeum Lanškroun nabízí pohled do historie města Lanškrouna a okolí, sklářství na pomezí Čech a Moravy nebo do kabinetu mincí a medailí akademického sochaře Zdeňka Kolářského. Další expozicí je pamětní síň skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka.
Lanškroun, Pardubický kraj

Zámek Lanškroun

Nejstarší částí budovy lanškrounského zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava. Byl východním křídlem kláštera, postaveného augustiniány po roce 1393. Klášter byl za husitských válek vypálen.
Lanškroun, Pardubický kraj

Expozice Sklářství na pomezí Čech a Moravy

Méně známou středověkou historii regionu přibližuje expozice sklářství. Orlickohorské sklo s důrazem na mladkovský a červenovodský sklářský okruh tradicí sahá do středověku a je významně spjato se slavným rodem sklářů Schürerů. Prezentuje mimo ukázek vývoje dutých tvarů sklovin také nářadí sklářů.
Lanškroun, Pardubický kraj

Expozice Lapidárium Lanškroun

Kamenné pozůstatky z historie nás Čechy a Poláky spojují – nová stálá expozice Městského muzea Lanškroun ve sklepním prostoru zámku.
Lanškroun, Pardubický kraj

U Pastýře – místo pro vaše společenské akce

Prostory U Pastýře v Lanškrouně se hodí jako ideální zázemí pro konání vaší svatby, oslav, firemních akcí, konferencí a dalších důležitých momentů.
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy

Jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Lanškrounska je údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Můžete zde prozkoumat středověkou štolu nebo zkusit narýžovat české granáty.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po evropském rozvodí na poutní místo Mariánská Hora

Putování ke kostelu, kde z východního okapu stéká voda do povodí Moravy – Dunaje k Černému moři a západní okap vodu posílá do povodí Orlice – Labe moři Severnímu.
Lanškroun, Pardubický kraj

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Lanškroun, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & depandance Kopacka nabízí ubytování v atypických stylově zařízených apartmá, z nichž každé překvapí svou jedinečností. Jeho přidanou hodnotu představuje nově přistavená depandance propojená příjemným atriem.
Lanškroun, Pardubický kraj

Penzion Martina

Oblíbený Penzion Martina poskytuje ubytování v historickém centru města Lanškroun na pomezí východních Čech a severozápadní Moravy.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel Karolina

Hotel Karolina nabízí moderní, příjemné a levné ubytování v Lanškrouně.
Lanškroun, Pardubický kraj

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj

Minipivovar Faltus v České Třebové

Pivovar Faltus se nachází na Moravské ulici, nedaleko Starého náměstí v České Třebové. Pivovar navazuje na tradici vaření piva v České Třebové, která v roce 2012 oslavila 140 let.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Hotel Filipinum

Cestujete? Pracujete? Sportujete? Chcete se bavit, odpočívat nebo dobře najíst? To vše můžete nalézt pod jednou střechou a spojit jediným slovem Hotel Filipinum.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Pizzeria – Penzion Srdíčko

Penzion – Pizzeria se nachází v historickém jádru malebného východočeského městečka Jablonné nad Orlicí. Penzion disponuje 8 stylovými dvoulůžkovými pokoji.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj