Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava: „I C Taiwan“ – „Vidím Tchaj-wan“
Výstavy

Výstava: „I C Taiwan“ – „Vidím Tchaj-wan“

Jedinečná zahraniční výstava o historii a technické zdatnosti dalekého Tchaj-wanu v Národním technickém muzeu. Mezi exponáty se nachází velkorozměrový dřevěný model (3,2 x 2,3 x 1,6 metru) budhistického kláštera Ta-sien.
Úvodní část výstavy je věnována Tchaj-wanu jako ostrovní zemi, omývané ze všech stran mořem. Návštěvníky jistě zaujmou modely dřevěných kánoí domorodého kmene Tao, které jsou ukázkou rané námořní kultury Tchaj-wanu, s níž se pojí tradiční lidové náboženství. Dále výstava vykresluje historické pozadí rozvoje námořní dopravy a modernizaci tradiční výroby lodí včetně její postupné transformace v nové průmyslové odvětví.

Následující část výstavy přibližuje charakteristické rysy osídlení na Tchaj-wanu. Na vystavených exponátech je zachycen historický vývoj města Tchaj-nan a jeho starých přístavů. Návštěvníci se seznámí s National Cheng Kung University, její historií a vazbou na historické památky města Tchaj-nan, kde univerzita sídlí.

Atraktivní částí výstavy je představení architektonických zajímavostí chrámu Vodních božstev, které spolu s dalšími příklady významných náboženských staveb osvětlují zvláštnosti tradičních tchajwanských chrámů a dokládají řemeslnou dovednost jejich stavitelů. Tyto dřevěné chrámy jsou konstruovány naprosto geniálním způsobem, neboť dokáží přestát i zemětřesení, která jsou na Tchaj-wanu  poměrně častá.
 

Provozovatel

Národní technické muzeum

Kostelní 42
170 78 Praha
Tel.:
+420 220 399 111
Email:
info@ntm.cz
WWW:
www.ntm.cz/
GPS:
50,097000 14,425138
 
Region:
Praha
Tipy na výlet:
Praha a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Architekti jako designéři a tvorba Jiřího Kočandrle v Národním technickém muzeu

Architektura a design elektrospotřebičů, dopravních prostředků či strojů – to je téma, které pro širší a někdy i odbornou veřejnost bude zřejmě považováno za okrajové či za zpestření jakéhosi „hlavního proudu“ v designu.
Praha, Praha

300 let Müllerovy mapy Čech

Mapa je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších mapových děl naší historie. Kolekce Müllerovy mapy ve sbírkách NTM je cenná svojí úplností – jedná se o samotnou velkou mapu, její zmenšenou verzi, přehlednou mapu a především jedinečné tiskové desky.
Praha 7, Praha

Hardtmuth – od uhlu k tužkařskému impériu

Výstava s názvem „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“ představí celou šíři činnosti architekta, vynálezce a podnikatele Josepha Hardtmutha, úspěšnou firmu, kterou založil a která dosáhla světové proslulosti, její historii a výrobky.
Praha 7, Praha

Letenský masopust 2023

Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Maškary budou mít volný vstup do expozic NTM, NZM, Vodárny, Muzea kávy a Galerie Scarabeus s expozicí loutek.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha