Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Hugo Franz Salm – průkopník průmyslové revoluce
Výstavy

Výstava Hugo Franz Salm – průkopník průmyslové revoluce

Přijměte pozvání na výstavu Hugo Franz Salm – průkopník průmyslové revoluce v prostorách zámecké kaple na zámku v Rájci nad Svitavou. Návštěvníkům bude výstava zpřístupněna od pátku 17. 6. do 30. 10. 2016.
Hugo František starohrabě Salm, Rájec 2016

Hugo František starohrabě Salm (1776 – 1836) je dnes anglickými badateli považován za  nejvýraznější postavu rakouské průmyslové revoluce, protože už v roce 1801 získal v Anglii soubor nákresů nejmodernějších anglických spřádacích strojů zv. Jenny, určených pro výrobu jemného vlněného sukna v brněnském textilním průmyslu. V sídlech anglické aristokracie objevil svět antického sochařského umění. To jej přimělo k rozhodnutí odlévat podobné monumentální antikizující sochy a vázy do železa ve svých blanenských železárnách. Jejich produkce během první poloviny 19. století neměla v rakouské monarchii obdobu. Sádrové modely zhotovené nejlepšími rakouskými sochaři věnoval do sbírek Moravského zemského muzea, jehož byl spoluzakladatelem a významným mecenášem.

Na zámku v Rájci nad Svitavou shromáždil jednu z tehdy největších kolekcí romantického malířství, která je dodnes chloubou tohoto jeho letního sídla. K Salmovým přátelům patřili protagonisté rakouského romantismu Josef von Hormayr a arcivévoda Jan Rakouský, stejně jako rakouští a němečtí přírodovědci, lékaři, filozofové a básníci, příkladem Johann Wolfgang Goethe. Během dvacátých let 19. století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Společně se svými přáteli z řad brněnských protestantů vyznával pokrok, vzdělanost a humanismus. V polovině dvacátých let 19. století vystavěl v Klepáčově jednu z prvních dělnických kolonií v Rakousku.
 

Mikuláš na zámku v Rájci

Užijte si netradiční mikulášskou nadílku na zámku. 
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podeváté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!
Sloup, Jihomoravský kraj

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí

Římskokatolický kostel Všech svatých v Rájci-Jestřebí leží v historickém jádru Rájce zhruba uprostřed mezi centrálním náměstím Míru a rájeckým zámkem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Anny v Rájci – Jestřebí

Kaple sv. Anny v místní části Jestřebí byla vybudována roku 1866 a nahradila tak starší dřevěnou zvonici.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion Kopeček se nachází v malém městečku Rájec-Jestřeb. Penzion nabízí příjemné ubytování v osmi kompletně zařízených, originálně řešených pokojích.
Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj

První muzeum pivovarnictví na jižní Moravě v Černé Hoře

Stálá expozice vývoje výroby piva od historie po současnost. Historické prostory v Černé Hoře nabízí nově prohlídku zcela ojedinělých sklepení v České republice, ve kterých bylo vybudováno Muzeum pivovarnictví.
Černá Hora, Jihomoravský kraj

Mongolská jurta Žďár

Originální mongolská jurta, posazená na okraji Moravského krasu.
Žďár, Jihomoravský kraj

Větrný zámeček na Kněží hoře u Petrovic v Moravském krasu

Větrný zámeček najdete v Moravském Krasu nad obcí Petrovice na Kněží hoře. Je to kulturně-historická památka ze začátku 15. století. Větrný zámeček je zcela nově zrenovovaný, obklopený velikou okrasnou zahradou a nabízí všem hostům maximální komfort.
Petrovice, Jihomoravský kraj