Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Hrádek u Nechanic a 150. výročí bitvy u Sadové v roce 1866
Výstavy

Výstava Hrádek u Nechanic a 150. výročí bitvy u Sadové v roce 1866

Fotografie a dokumenty vztahující se k tomuto výročí, k zámeckému areálu a k majitelům zdejšího panství, aktuálně doplněna o nové exponáty.
V letošním roce si připomínáme 150. výročí bitvy u Sadové, která byla nejtragičtější v
celé Prusko – rakouské válce roku 1866. Válečné události zasáhly celý region a nevyhnuly se ani zdejšímu zámku. V roce 1877 zpracoval František Josef Beneš pro tehdejšího majitele zdejšího panství Františka Arnošta hraběte Harracha Kroniku zámku Hrádek u Nechanic, ve které tvoří samostatnou kapitolu i Vzpomínky na rok 1866.

Dle vzpomínek od F. J. Beneše byl v budově zámku a v okolí vybudován pouze pruský polní lazaret. Později v něm byli ošetřováni i saští a rakouští vojáci.

Jak vešli Prusové do zámku se z deníku dozvíme také: Po dni, kdy proběhla bitva, dostal zámek Hrádek 45 raněných, kteří byli umístěni ve stáji. Bez pomoci a bez potravy zde leželi bědujíce a naříkajíce, rozděleni po oněch velkých prostorách... Příštího jitra se dostavili Prusové, a to Pomořané – byli to vojáci vrátivší se z boje: unaveni pochody, hladoví, avšak vítězní, vstoupili do ušlechtilých prostor zámku, ne právě příliš civilizovaně. Tito vetřelci pohrozili strážci brány Holubcovi zastřelením, pakliže odmítne prozdradit, kde jsou ukryty potraviny a cenné věci. Rozběhli se po všech místnostech Hrádku  a dožadovali se věcí, které tam však nebyly. Také se dali do prohlídky podzemních prostor. Sekerami a krumpáči proklepávali zdivo, až konečně nalezli dutě znějící místo. Násilně otevřeli sklepní prostor, kam hrabě z Harrachu uložil obrazy, postele a jiné věci. Prusové se vrhali po všem, ale nenašli nic, co by jim bylo k užitku. Jejich řádění však pokračovalo. Pak se vydali do pokojů: truhlice, skříně, zásuvky a psací stoly byly vypáčeny a velmi cenný nábytek a tapety poničeny...

V samotném zámku se usídlili zranění důstojníci, zraněné a obsluhujíc i mužstvo, pomocný personál lazaretu, vojenští lékaři, velitelé lazaretu, 12 jeptišek kapucínek z Koblence, 16 sester z nemocnice johanitů z Lasally i s představenou, dvě bartolomějky z Vratislavi, dva kněží kapucíni, dva bratři laikové a konečně dva protestantští duchovní... Později sem z lazaretů v Nechanicích, Jičíně a Bydžově přibyli zranění Sasové a byli umístěni v divadle, jakmile byl možný jejich převoz, byli převezeni do Drážďan. Pruští rytíři řádu johanitů hrabě von Salms a pan von Zastrow měli v lazaretu vrchní dohled nad pruskými, dvorní rada dr. Brauner nad saskými, konečně pak dr. Škoda a dr. Dumreicher nad rakouskými zraněnými a nemocnými...

Provozovatel

Zámek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic
503 15 Nechanice
Tel.:
+420 495 441 244
Email:
hradekunechanic@n...
GPS:
50,246301 15,671049
 
Region:
Královéhradecký kraj
Oblast:
Hradecko
Tipy na výlet:
Nechanice a okolí
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 55 Kč

Rodinné vstupné: 215 Kč

Poznámka:Vstupné do zámku.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vá-Noční prohlídky 2022

Při příležitosti akce Vánoce na Hrádku u Nechanic srdečně zveme na třetí ročník Vá-Nočních prohlídek. Rezervace na prohlídky je nutná.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Vánoce na Hrádku

Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete moci ochutnat pravý anglický punč.
Nechanice, Královéhradecký kraj

G ples Hradec Králové

Večer plný chutí je opět tady!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Winter Run Hradec Králové

Kdy: 7.1.2023. Kde: Hradec Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Golfové hřiště Hrádek u Nechanic

Areál golfového hřiště se nachází v zahradách zámku Hrádek u Nechanic. Kromě standardní hry na devítijamkovém golfovém hřišti nabízí areál také výuku hry golfu, driving a možnost konání firemních akcí.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Koupaliště a kemp Lodín

Tři vyhřívané bazény s nejdelším tobogánem na Královéhradecku, dvojitá skluzavka, aquazorbing... to je jen výčet nejhlavnějších atrakcí, které vás čekají na koupališti v Lodíně.
Lodín, Královéhradecký kraj

Rozhledna Chlum u Všestar

Na vrcholu Chlumu kde proběhla v roce 1866 jedna z nejkrvavějších bitev byla v roce 1899 postavena kovová 25 metrů vysoká rozhledna.
Všestary, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány u Novačky

Komfort s osobitým stylem v malebném kraji Nechanicka v blízkosti zámku Hrádku u Nechanic.
Nechanice, Královéhradecký kraj

Pivovar Lindr Mžany

Naše piva vyrábíme tradičním a šetrným způsobem, spodním kvašením, jsou nefiltrovaná a nepasterovaná, čímž se v nich zachovávají všechny zdraví prospěšné látky. Mžanské pivo tedy skutečně posiluje tělo vysokým obsahem vitamínů, stopových prvků a minerálů.
Mžany, Královéhradecký kraj

Písník u Hradce Králové – nekonečno pohody na opuštěném Ostrově

Sníte o dovolené na ostrově? Váš sen si můžete splnit bez toho, abyste opustili republiku. Příjemný pobyt od rána až do noci na vás čeká na Ostrově, který najdete nedaleko Hradce Králové a můžete ho mít jen sami pro sebe.
Roudnice, Královéhradecký kraj

Penzion Černý kůň v Hradci Králové

Stylový rodinný penzion poskytuje ubytování v klidné části Hradce Králové se snadným a rychlým přístupem do centra města. Poskytuje ubytování v luxusních dvoulůžkových, třílůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj