Úvod > Kalendář akcí > Výstava Fenomén Merkur
výstava - Fenomén Merkur
"> výstava - Fenomén Merkur
7.2.
17.3.
+ Přidat foto

Výstava Fenomén Merkur

Kdy 7. únor 2019 16:00 - 17. březen 2019 17:00 Výstavy
Zveme vás do mansardy rakovnického muzea a do Muzea Nové Strašecí od 7. 2. do 17. 3. 2019 na jedinečnou dvojvýstavu Fenomén Merkur ve spolupráci se sběratelem a znalcem dětských kovových stavebnic Jiřím Mládkem.
Dlouhá desetiletí patřily mezi nejoblíbenější hračky kovové stavebnice. Jedna z nich se pro české děti v minulosti stala legendou - Merkur. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Když se vysloví její jméno, vyvolá to úsměvnou vzpomínku na radost, když pod vánočním stromečkem rozbalili generace dnešních třicátníků i starších ročníků velkou krabici plnou koleček, pásků, matiček a šroubků, úhledně srovnaných do nesčetných přihrádek.

V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí již více jak 80 let. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik.

Výstavní exponáty zapůjčil na výstavu J. Mládek. Svému koníčku se věnuje cca od r. 1975. Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Byl jedním z iniciátorů založení muzea Merkuru v Polici n. Metují v r. 2006. Na jaře r. 2009 otevřel trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 1. 2019