Úvod > Kalendář akcí > Výstava Fenomén Igráček v Kralupech
Výstava Fenomén Igráček v Kralupech
"> ">
5.5.
2.6.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Fenomén Igráček v Kralupech

Zajímavým prvkem výstavy se stanou neprodejné unikáty Igráčků v podobě Jaroslava Seiferta, jediného českého držitele Nobelovy ceny za literaturu a šikovatele Jana Vaňka, postavy z románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Výstava se uskuteční ve dnech od 5. května do 2. června 2022.
Poslední den výstavy bude zároveň součástí slavností DNŮ KRALUP 2022, a také jedním z programů 15. MUZEJNÍ NOCI S PŘEKVAPENÍM v Městském muzeu v Kralupech nad Vltavou.

Jako jediné muzeum v České republice máme pro návštěvníky stálou Pamětní síň básníka Jaroslava Seiferta. Již dvacet let se snažíme obohacovat témata výstav programy určenými pro žáky a mládež základních a středních škol, různé dětské skupiny a rodiny s dětmi. A tak se částečně na odbornou po stránce historie výroby figurek, ale především názornou a hravou výstavu moc těšíme.

Návštěvníci výstavy se mohou těšit kromě ukázky Igráčků ze 70. a 80. let také na jeho novinky. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Básník Jaroslav Seifert se v roce 1901 narodil v Praze na Žižkově. Avšak velice rád od mládí navštěvoval v Kralupech babičku a dědu Borutových – rodiče maminky Marie Borutové, později Seifertové. Básník zde měl přátele i kamarády a kralupské motivy se objevují v jeho básnických sbírkách např. Maminka, Býti básníkem nebo kniha vzpomínek

Všecky krásy světa. Jaroslav Seifert si přál být pochován do rodinného hrobu v Kralupech. Kralupáci jsou pyšní, že jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984, si vybral místo posledního odpočinku právě ve městě Kralupy nad Vltavou.

Josef Švejk a Kralupy – drogista Jan Vaněk
Román „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války" je českým bestsellerem a patří do skupiny TOP 20 nejvýznačnějších literárních děl. Ve světě se dnes již nachází celkem 13 soch Josefa Švejka, avšak v České republice byla doposud jediná, a to v obci Putim. Z tohoto důvodu byl dne 23. 4. 2014 na základě iniciativy občanů s podporou města slavnostně založen „Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech". Jméno města se v románu vyskytuje celkem sedm krát, avšak nejčastější je níže uvedená věta, která nechybí ani na pamětní desce u druhé Švejkovy sochy, tentokráte již v Kralupech nad Vltavou. "Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup". Tuto odpověď dal Švejkovi na jeho otázku, co dělá v civilu, účetní šikovatel Jan Vaněk. Dům, ve kterém měl Jan Vaněk drogerii, se v Kralupech stále nachází a drogerie je zde dodnes. A právě proto došlo v roce 2017 ke slavnostnímu odhalení sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou.

Provozovatel

Městské muzeum Kralupy nad Vltavou

Vrchlického 590/9
278 01 Kralupy nad Vltavou
Tel.:
+420 315 723 035
Email:
katreh@post.cz
WWW:
www.igracek.cz
WWW:
www.muzeumkralupy.cz
GPS:
50,240135 14,304201
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí