!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Výstava "Dědictví pout zbavené: 30 památkových obnov za 30 let demokracie"
Historické a vojenské akce

Výstava "Dědictví pout zbavené: 30 památkových obnov za 30 let demokracie"

Kdy 29. květen 2020 10:0028. červen 2020 16:00
Projekt Národního památkového ústavu má za cíl ohlédnout se za uplynulými 30 lety a ukázat, jak se tuto výzvu podařilo naplnit. Záměrně se soustředí na pozitivní příklady – v reprezentativní publikaci a výstavě představí 30 obnovených památek, které zastupují 30 různých památkových typů a problémů.

Desítky let zanedbávané kulturní dědictví patřilo spolu se zdevastovanou přírodou a krajinou k nejsmutnějším odkazům komunistického režimu. Stovky chátrajících, laxně opravených nebo i záměrně likvidovaných památek představovaly nejen svědectví o nekulturnosti reálného socialismu, ale také velkou výzvu do budoucna. Šlo o závazek ve výši stovek miliard korun, jehož podstata ale byla nevyčíslitelná.

Knihu i výstavu připravil autorský kolektiv složený převážně z „památkových garantů“, tedy lidí pohybujících se v běžné praxi a terénu. Vzniklo tak unikátní svědectví o tom, co dnešní praktická památková péče považuje za své úspěchy, které má smysl si ke 30. výročí sametového převratu připomenout.

Výstava byla v loňském roce zahájena ve Vodárenské věži v Praze na Letné, pokud jste ji nestihli, budete mít možnost ji navštívit od 29. 5. 2020 v Invalidovně každý pátek, sobotu a neděli vždy od 10 do 16 hod

Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 5. 2020