Úvod > Kalendář akcí > Výstava Comenius – výstava k 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského
Výstava Comenius - výstava k 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
3.5.
31.5.
+ Přidat foto
Výstavy

Výstava Comenius – výstava k 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského

Kdy 3. květen 2020 10:0031. květen 2021 18:00
Na paměť 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského (1670–2020) připravilo Moravské zemské muzeum jubilejní výstavu „Comenius 1592–1670 Doba mezi rozumem a šílenstvím. Jan Amos Komenský a jeho svět“, která je k vidění v Jízdárně Pražského hradu.
Přehlídka představuje Komenského v širokém kontextu české a evropské historie jeho doby. Záměrně vyhne obligátnímu biografickému schématu, jež se v minulosti opíralo zejména o místa Komenského pobytů v jejich chronologické následnosti. V dosavadních biograficky pojatých výstavních projektech dominoval zejména akcent na dokumentaci Komenského života a díla.

Výstava "Comenius 1592–1670 Doba mezi rozumem a šílenstvím. Jan Amos Komenský a jeho svět" představí Komenského v širokém kontextu české a evropské historie jeho doby. Základem expozice, která se dělí do šesti oddílů, jsou klíčové fenomény sociálních a duchovních dějin raného novověku, jak se projevovaly v dílech výtvarného umění i v pracích významných myslitelů. Stěžejní témata prolínající myšlením Jana Amose Komenského tu budou připomenuta množstvím exponátů z českých i zahraničních sbírek, z nichž mnohé uvidí návštěvníci vůbec poprvé.
 
Představen bude též Komenský v optice historické tradice a proměny, jimiž procházel jeho myšlenkový odkaz a vnímání v průběhu uplynulých století. Výstava představuje propojení tradičních témat s novými badatelskými perspektivami. Vedle literární a výtvarné linie, tvořící přirozené dominanty přehlídky, je věnován přiměřený prostor uměleckému řemeslu, militariím, sfragistice, numizmatice, kartografii.
 
Expozici doplní tištěný katalog, audiovizuální intervence, jakož i bohatý doprovodný program pro širokou laickou i odbornou veřejnost. Zvláštní důraz je kladen na mládež a hravé dospělé, kteří mohou navštívit ateliér, v němž bude připraven program „V síti Pansofie“. Dobrodružnou, napínavou, a především zajímavou formou se pomocí indicií, původních zdrojových dokumentů, a především knih stanou návštěvníci – badatelé spoluautory nového uspořádání světa a jeho poznání, které vychází nejen z Komenského díla. Přijďte nahlédnout pod oponu času a objevit souvislosti, které unikaly naší pozornosti.
Zobrazit více

Comenius 1592-1670

Doba mezi rozumem a šílenstvím. Jan Amos Komenský a jeho svět. Jízdárna Pražského hradu | 20. 12. 2020 - 28. 3. 2021.

Naposledy změněno: 16. 7. 2021