Úvod > Kalendář akcí > Výstava České korunovační klenoty na dosah na hradě Loket
Výstava České korunovační klenoty na dosah na hradě Loket
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
7.10.
29.5.
Přidat foto
Výstavy

Výstava České korunovační klenoty na dosah na hradě Loket

Hrad Loket představí unikátní výstavu o nejcennějším národním pokladu v nové podobě. Do Karlovarského kraje se po 5 letech vrací doposud nejúspěšnější putovní výstavní projekt v ČR.
Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami české státu. Začal se psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského.

Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče bude výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.

Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další).

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.
Zobrazit více

Provozovatel

Hrad Loket

Zámecká 67
357 33 Loket
Tel.:
+420 352 684 648
Tel.:
+420 606 112 242
Email:
pruvodci@hradloke...
Email:
kultura@hradloket.cz
GPS:
50,187008 12,753742
 
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Poznámka:Cena 40 Kč/os. se připočítává ke vstupnému na hrad dle ceníku.

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí