V letošním roce oslavujeme 25. řádný Svatý rok, jehož motto zní "Poutníci naděje." Výstava v
Diecézním muzeu přibližuje duchovní odkaz svatých Petra a Pavla, patronů brněnské diecéze, u jejichž hrobů vznikla tradice Svatých roků. Vybraná umělecká díla návštěvníka seznamují s životními příběhy Kristových učedníků, zatímco textová část nabízí hlubší pohled na toto výjimečné období v katolické církvi.
Návštěvníci se mohou těšit na barokní díla umělců Petra Brandla a Ignáce Raaba, ale také moderní umění minulého století autorů Bohuslava Reynka, Josefa Váchala nebo Aleny Antonové.
Poprvé bude také vystaven nedávno objevený
relikviář sv. Klementa, třetího nástupce sv. Petra, tedy jednoho z prvních papežů. Objeven byl před třemi lety, nepodařilo se k němu dohledat žádné písemné materiály, je možné že býval součástí chrámového pokladu katedrály svatých Petra a Pavla.
Výstava je přístupná v kryptě
katedrály sv. Petra a Pavla v Brně od 18. června do 14. září 2025 denně.