Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Biela televízia
Robert Gabris
Výstavy

Výstava Biela televízia

Výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Roberta Gabrise. Gabris se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá identitou romské queer tělesnosti, zdůrazňuje potřebu citlivého napojení (uměleckých) institucí na tato témata (inkluzivita, tvorba bezpečných prostorů pro skupiny systematicky vylučované a řešení
Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně představuje rozsáhlou intervenci laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021 Roberta Gabrise. Gabris se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá identitou romské queer tělesnosti  a v posledních projektech zdůrazňuje potřebu citlivého napojení (uměleckých) institucí na tato témata – přezkoumání možností jejich inkluzivity, vytváření bezpečných prostorů pro skupiny systematicky vylučované dominantní společností a řešení problematických otázek rovnoprávnosti.
 
Výstavní projekt v Muzeu romské kultury nazvaný Biela televízia se zabývá tématem rasismu v československé kinematografii. Představuje sérii několika desítek autorských kreseb a související výzkum ve velkorysé instalaci. Ke koncepci projektu autor píše: „Pred nami sa otvára obraz kinematografického násilia, ponižovania a systematickej degradácie rómskej identity. Klišéovité obrazy rómskej beznádeje sa subtílne votreli do výučby a výchovy dospievajúcich generácií. My sme vyrastali úplne rovnako, len na druhej strane brehu. Tam sa so systematickým vylučovaním a násilnou reprezentáciou rómskej identity buď stotožníme, alebo sa jej vzpriečime a začneme hľadať dôvod, prečo je rasizmus v našej krajine akceptovaný a často oslavovaný. Mnohé príklady nájdeme v našich nezosumarizovaných dejinách. Ich súčasťou je aj populárna televízia, ktorej vďačíme za príkladné a dlhodobo efektívne znemožňovanie rómskej identity. (...) Ak sa chce spoločnosť naučiť, ako byť inkluzívnou a starostlivou, mala by nám dať možnosť artikulovať konštruktívnu kritiku a potrebné zmeny vnímania. Dajte nám do ruky kameru a vaše postavenie v spoločnosti, my za to roztrieštime vaše špinavé predstavy o nás."
 

Leo Eitinger

U příležitosti oslav 110. výročí narození Lea Eitingera vás srdečně zveme na vzpomínkovou akci, která se uskuteční 11. prosince 2022 na Židovském náměstí v Lomnici.
Brno, Jihomoravský kraj

Příběh knihy

Tento příběh nevypráví o smrti, ale o víře, naději a budoucnosti.
Brno, Jihomoravský kraj

Pojízdná klubovna v Praze

Klubovna na kolejích, plná skvělé muziky a fajn lidí.
Brno, Jihomoravský kraj

Velikonoční vlak do neznáma 2023

Velikonoční vlak do neznáma, plný dobrodružství a skvělých lidí, kteří pátrají po dobrodružství.
Brno, Jihomoravský kraj

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí bohatou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.
Brno, Jihomoravský kraj

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.
Brno, Jihomoravský kraj

Kolektory Brno – expozice uzavřena

K uzavření expozice v kolektorech došlo v červnu 2018 z bezpečnostních důvodů, v kolektorech jsou totiž uložené například kabelové rozvody nebo telekomunikační sítě.
Brno, Jihomoravský kraj

Steampunk Laboratory – úniková hra

Úniková hra ve steampunkovém stylu s interaktivními hlavolamy.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

EFI Palace Hotel

Hotel je umístěn v centru moravské metropole. V hotelu jsou pro hosty připraveny apartmány vybavené kuchyňským koutem. Hosté mají k dispozici wellness a fitness centrum. V prostorách hotelu se nachází i kongresový sál pro 80 osob, restaurace Stará Tkalcovna a parkoviště.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Stará Tkalcovna

Restaurace připomíná slavné časy, kdy město Brno bylo středoevropskou metropolí textilního průmyslu a přezdívalo se mu Moravský Manchester.
Brno, Jihomoravský kraj

Chleba Brno

Po inspirativních návštěvách ve Spojených státech, kde má západ i východ své pekařské hvězdy, přišli Petr s přítelkyní s nápadem otevřít v Brně malou pekárnu s kváskovým chlebem typu Tartine podle slavného Chada Robertsona ze San Francisca.
Brno, Jihomoravský kraj

Industra Coffee v Brně

Prostor pro kulturní a technologické projekty. Najdete tady kavárnu nebo galerii.
Brno, Jihomoravský kraj