Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výroční zpráva – 37 let G4
Výroční zpráva – 37 let G4
Výstavy

Výroční zpráva – 37 let G4

Odložená výstava ze sbírky studijního a dokumentačního materiálu galerie k 35. výročí založení Galerie 4, které oslavila v roce 2020, z důvodu pandemie se ale nemohla uskutečnit. Výstava představí výsledky workshopů, dokumentární fotografie akcí a práce dříve vystavujících autorů.
Vernisáž: 2. prosince 2022 od 18:00
Výstava potrvá do 5. února 2023
 
 Galerie 4 byla otevřena 4.12.1985. Vedle výstav již probíhaly workshopy Barevné léto (čtrnáctidenní tábor pro děti s fotografií, malbou a divadlem) a Tvůrčí dílna fotografie (krutě upřímné hodnocení fotografií autorů Západočeského kraje). V roce 1987 začínají jednání o výstavách se západními ambasádami a galerie se dostává do hledáčku StB.
    
O rok později je realizována francouzská výstava Konstrukce a fikce, po níž následují první výslechy na StB, ale již jsou nasmlouvány výstavy na příští rok z Francie, Británie, USA a Japonska. Výslechy pokračují i se zaměřením na výstavy z Ruska a Ukrajiny. Ve spolupráci s Chebským muzeem vzniká Dílna dokumentární fotografie zaměřená na okres Cheb a „pevnou hráz socialismu a míru“. Pravdivý obraz tehdejšího Ašska vzbudil velkou pozornost občanů a rozzuřil státní bezpečnost a komunisty. Zákazy, nařízení, cenzura a úvahy o zavření galerie zastihly galerii v listopadu 1989. Zajišťovali jsme fotografie z Prahy později i tisk materiálů v tiskárně OKS. Do roku 1990 jsme vystavovali převážně dokumentární a subjektivní fotografii, která přinášela pravdivý obraz skutečnosti. Dramaturgie galerie se začala měnit ve prospěch výtvarné fotografie. Strhující devadesátky pak přinesly explozi výstav, dělali jsme 12 – 15 výstav ročně v naší galerii, ale i výstavy mimo ni a v zahraničí. Workshopy Diagonála Evropou (Edinburg, Cheb, Mnichov, Palermo) trval 4 roky a dal vzniknout workshopu portrétu a aktu KontAKTfoto, který probíhal 22 let. Spolupráce na projektech v příhraničí (Arzberg, Weiden, Selb, Hof, Kulmbach) přinesla mnoho zkušeností a přátelství. Galerie 4 byla oceněna titulem Stavitel mostů mezi Českem a Německem. Začala také spolupráce s bretaňskou uměleckou asociací La Veduta, která trvá již více než 25 let. Hlavní důraz ve výstavní činnosti byl kladen na šíři výrazových prostředků fotografie, na studentské práce, profesionální fotografii a začínáme propojovat fotografii s ostatními uměleckými žánry. Zpočátku to jsou malířské výstavy (kostel sv. Bartoloměje) později malířská a sochařská sympozia ve Františkových lázních a Chebu. Při zpětném pohledu mi připadá až neuvěřitelné, že tolik práce se udělalo ve dvou lidech. Přišla na svět Nová média, ale i zahraniční workshopy ve Španělsku, Maďarsku, Německu, Rusku, Anglii, Itálii a Francii, po kterých následovaly výstavy v naší galerii i v místě konání dílny. Vzniká občanské sdružení Ateliér Galerie 4, které se pak po řadu let více či méně podílelo na některých akcích galerie.
    
Velká změna přišla v roce 2003, kdy se zřizovatelem galerie se stal Karlovarský kraj. Později se podařilo zvýšit rozpočet, počet zaměstnanců, technické vybavení, ale také se zvýšila nezbytná i zbytná administrativa. Galerie 4 uspořádala první ročník festivalu uměleckých projektů s mezinárodní účastí Chebské dvorky, jako česko-německý projekt. Tehdy jsme netušili, že následujících 20 let open air festival přivede do historického centra fotografy, výtvarníky, divadelníky a hudebníky z celé republiky i zahraničí.
   
V roce 2009 byla připravena žádost na ROP Severozápad o dotaci na rekonstrukci barokního špýcharu na Art Centrum Galerie 4, která byla v témže roce zamítnuta. Zakrátko byl ROP Severozápad uzavřen a jeho představitelé též (soud se táhne dodnes). Po znovuotevření ROPu a nové žádosti, se v roce 2014 začalo s rekonstrukcí z dotace EU. Vzhledem k nesouladu pravidel použití dotace a reálných potřeb stavby byla dotace vrácena a celou stavbu financoval Karlovarský kraj. V roce 2015, 4.12., přesně po 30 letech byla zahájena nová etapa Galerie 4. Rozšířila se nabídka výstav, workshopů, animačních programů a společenských akcí. Do dobře se rozvíjející činnosti negativně zasáhla pandemie Covidu, ale i v této době galerie uspořádala mezinárodní projekt Vzkaz pro tento den, streamovaný koncert kapely Zrní, představení divadla Buchty a loutky v rámci programu ON/OFF ART, v omezené míře i Chebské dvorky. Jen tato výstava musela počkat.

Jaro vstávej!

Prázdninová tvůrčí dopoledne pro děti a mládež v Galerii 4.
Cheb, Karlovarský kraj

Bojují i za nás

Galerie 4 – galerie fotografie představí výstavu z cyklu „Aktualita“ – současnou ukrajinskou válečnou fotografii. Výstava je realizována ve spolupráci s Asociací profesionálních fotografů ČR, Ukrajinské asociace profesionálních fotografů a Czech Photo Center.
Cheb, Karlovarský kraj

Agapé a jiné lásky

Výstava v Klubu G4. Volné sdružení profesionálních fotografů a výtvarníků představuje svou současnou tvorbu.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský masopust 2023

Letošní masopustní průvod se vydá na svoji cestu historickou částí Chebu v sobotu 19. února. Přijďte se i vy společně pobavit s veselým průvodem masek. A nezapomeňte, že jsou to právě masky, které jsou jeho největší ozdobou a mělo by jich být co nejvíce, aby průvod byl pestrý a veselý!
Cheb, Karlovarský kraj

Galerie 4 v Chebu – galerie fotografie

Chebská Galerie 4 je nejstarší stálou fotografickou galerií v České republice. Nyní sídlí ve zrekonstruované budově barokního špejcharu na Františkánském náměstí. V galerii zhlédnete jak krátkodobé výstavy, tak i expozici Historie fotografických ateliérů Chebu z přelomu 19. a 20. století.
Cheb, Karlovarský kraj

Muzeum chebského letiště

Návštěvníci mohou zhlédnout například část trupu letadla Hansa – Branderburg C1, repliku leteckého kulometu Spandau nebo profesionální modely letadel, která se v historii objevila na chebském letišti či kompletní uniformu důstojníka československého letectva z roku 1937.
Cheb, Karlovarský kraj

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí najdete krásné odpočinkové zákoutí, a to v rajské zahradě ve vnitřním traktu křížové chodby. Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je tam úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, panuje zde téměř absolutní ticho.
Cheb, Karlovarský kraj

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivni lok v Chebu

Přijďte si vybrat z nejširšího pivního sortimentu v celém karlovarském kraji. Široký sortiment lahvového piva v našich lednicích a 6 druhů čepovaných piv na čepu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar s originálním názvem Pivní Skaut se nachází v suterénu restaurace Hvězda na chebském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na čepu bývají piva Hvězda 11° světlý ležák, 13° tmavý ležák a 14° IPA.
Cheb, Karlovarský kraj

3F Bistro v Chebu

První bistro v Česku, které se specializuje na flammkuchen a na hranolky z čerstvých brambor.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge v Chebu

Houska s dírou uvnitř se jako spousta „imigrantského židovského jídla“ prosadila v Americe. Bagely zaplavily i české kavárny, ale karlovarský podnik na nich staví první poslední. A rozrostl se o další pobočky a to třeba i v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj